11. ledna 2021 • 16:58

Klečel, pak přestal. Hráč z druhé ligy v Anglii to vysvětlil: Poselství platí, ale…

Autor: pta
Vstoupit do diskuse
1
TOP VIDEA
Speciální Sport Magazín o zlaté sezoně šampionů z Letné. Včetně rozhovorů s Krejčím a Rosickým
Příbram - Pardubice: Se Starkou na „balkónku“ sledují baráž i Vémola s Rittigem
VŠECHNA VIDEA ZDE

Je to forma protestu, která je od června k vidění často na fotbalových trávnících. Pokleknutí hráčů před výkopem na podporu hnutí Black Lives Matter už ale všichni nepřijímají bez výhrad. Příkladem budiž útočník Nottinghamu Forest Lyle Taylor.Ještě v září patřil Taylor mezi ty, kteří na hřišti klečeli, nyní zůstává stát, v čemž ho podporuje i trenér Chris Hughton. Důvod vysvětlil po pohárovém vítězství nad Cardiffem 1:0. „Moje podpora pro to, co se snažíme dosáhnout, zůstává absolutní, ale dál už nepodporuji Black Lives Matter jako organizaci.“

Hnutí Black Lives Matter má kromě obří podpory i kritiky, kterým například vadí násilný průběh některých demonstrací v USA, jež vyústily v rabování v ulicích.

Jedním z nich je Taylor. Jeho poslední prohlášení o Black Lives Matter vzbudilo na ostrovech pozornost. „Poselství pořád platí, protože na životech černochů záleží (v angličtině Black Lives Matter),“ tvrdí Taylor.

Vadí mu, že záměr boje proti rasismu splývá s již zmiňovaným hnutím, které ve Spojených státech působí od roku 2013, ovšem na nebývalé síle nabralo až po loňské smrti černocha George Floyda při policejním zásahu v Minneapolisu a že tak to prezentuje i řada velkých médií.

„Na životech černochů záleží, ale už mě to nikdy neuslyšíte říct, protože bych tak odkazoval na hnutí BLM. Myšlenka se úplně rozředila, s klečením jsme měli skončit před třemi měsíci,“ uvedl s tím, že nikdo neřeší rasismus na sociálních sítích, který podle něj neslábne.

Třicetiletý Taylor během kariéry prošel řadu týmů v anglické druhé až čtvrté lize, zahrál si také ve skotské nejvyšší soutěži. Ačkoliv se narodil v Anglii, reprezentuje karibský ostrov Montserrat, odkud pochází jeho prarodiče. Ve známost vešel také tím, že si pravidelně barví vlasy na růžovo, aby tak podpořil sbírku na podporu organizace, která se věnuje výzkumem léčby rakoviny.

Dnešní dobu označil Taylor za příliš korektní. Vadí mu, že nemůže jako syn bělošské matky a černošského otce o svém původu říct, že je „smíšená rasa“, ale místo toho použít termín „duální dědictví.“

V říjnu ještě Lyle Taylor s ostatními hráči klečel na hřišti
V říjnu ještě Lyle Taylor s ostatními hráči klečel na hřišti

Vstoupit do diskuse
1

Kvalifikace na EURO 2024 v Německu

Program kvalifikace na EURO 2024 Skupina E Skupiny kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Českou fotbalovou reprezentaci čeká kvalifikační skupina E, ve které se utká s Polskem, Albánií, Faerskými ostrovy a Moldavskem.

Fotbal dnes * Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz

38. kolo
Články odjinud


Články odjinud