Pavel Hartman
28. dubna 2022 • 19:14

Fotbal budoucnosti. Ingredience City a Liverpoolu. Co stojí za dominancí?

Vstoupit do diskuse
0
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
PRVNÍ DOJEM: Krejčí hrdinou i padouchem. Domácí dominance, jenže lepší soupeř by trestal víc
Evropská tvrdá Slavia je zpět, Servette naložila. Před derby potěšila efektivita
VŠECHNA VIDEA ZDE

Tohle už není fotbal, tohle je umělecké dílo. Jarní šlágry mezi Manchesterem City a Liverpoolem naservírovaly nejmodernější verzi nejpopulárnější kolektivní hry. Poznávací znamení? Počítačová týmová souhra v kosmické rychlosti a nacvičená nepředvídatelnost. Inspirativních ingrediencí však napočítáme víc. Pojďme je společně ochutnat.Guardiolův Manchester City vs. Kloppův Liverpool? Nejprve v lize 2:2, pak v semifinále stařičkého FA Cupu 2:3. Známé jsou i zasloužené ódy na excelentní show.

My se však ponoříme do hloubky. Abychom byli in.

Budeme lovit recept na nadčasový moderní fotbal. Tihle dva giganti ho totiž nejen znají, ale i se jím řídí. Proto básníci z Etihad Stadium sahají v téhle sezoně po dvou velkých pohárech a fofrníci z Anfieldu dokonce můžou do síně slávy přidat čtyři ctěné trofeje. Společně pak drtí konkurenci v Premier League, což je soutěž udávající vývojové trendy, jako mlýny mouku.

„Manchester United je šest let za Liverpoolem. Klopp dostal klub, tým i město na jiný level,“ povzdechl si Ralf Rangnick po tvrdém nárazu do moderního zrcadla na Anfield Road.

Jaká to symbolika!

Německý vizionář Rangnick přišel v lednu křísit firmu z Old Trafford, jež zaspala dobu. V březnu jeho mužstvo slízlo čtyřku od Citizens v městském derby a v dubnu nastavilo záda na čtyřgólový výprask Kloppově dravé symfonii.

Takže na nic nečekejme a vzhůru do centrál Manchesteru City a Liverpoolu. Abychom pochopili, kam pádí fotbal budoucnosti.

Liverpool přetlačil Manchester City v semifinále FA CupuFoto Reuters

Zastávka první: chytré mozky

Tu otázku si po dvou úžasných představeních položili snad všichni diváci: Proč v sobě skrývá přihrávkový rukopis City pod vedením hlavního architekta Pepa Guardioly a liverpoolská přímočará jízda za volantem s Jürgenem Kloppem takovou sílu?

Protože na Etihad Stadium a na Anfield Road vědí, že by nemělo smysl stavět mužstvo bez jasné vize, jaký fotbal má předvádět. Žádný dům nepostavíte bez precizní projektové dokumentace. A zároveň si uvědomují, že nejrozumnější je svěřit tvorbu a rozpracování strategie co možná nejchytřejším hlavám.

Na  obou frontách tak vznikly exaktní modely a metodika pro vývoj týmu, pro hodnocení a výběr hráčů, pro pochopení dynamiky mužstva a pro další sféry, na které si vzpomenete. Nebyly vytvářeny citem či intuicí praktiků z řad bývalých fotbalistů, jejichž výučním listem je pouze vlastní herní praxe (zavedený zvyk v Česku), nýbrž vzdělanými odborníky odjinud.

Schválně, co vám říkají jména William Spearman, Ian Graham, Tim Waskett a Dafydd Steele? Že nic? Chyba. Jde o jedny ze stěžejních strůjců liverpoolské obrody. Jsou členy vývojového a vědeckého oddělení klubu. V tuzemsku by o ně kluboví vlastníci nejspíš nezavadili okem, natož aby s nimi dali řeč, ale tím se nenechme zmást. Jsme na návštěvě v prostředí, kde už dávno nikdo nemusí nikoho přesvědčovat, že fotbal je skutečnou vědou. A podle toho musí být stavěn management a podpůrné týmy.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Vstoupit do diskuse
0

Kvalifikace na EURO 2024 v Německu

Program kvalifikace na EURO 2024 Skupina E Skupiny kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Českou fotbalovou reprezentaci čeká kvalifikační skupina E, ve které se utká s Polskem, Albánií, Faerskými ostrovy a Moldavskem.

Fotbal dnes * Evropská liga * Konferenční liga * Kde sledovat los Evropské ligy v TV?

6. kolo
Články odjinud


Články odjinud