Skromný hrdina Haaland dal svou cenu Silvovi: Miluju ho, stejně jako Pep

Autor: Daniel Konečný
0
PRVNÍ DOJEM: Že Třinec nemá nohy? Omyl. Pardubice tíhu neunesly
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen

Manchester je modrý. Pep Guardiola se City dokázal již posedmé vyloupit Old Trafford. Z obhájců titulu zářila nejjasněji především hlavní hvězda týmu. Erling Haaland. Norský fenomén nasázel dva góly a na další přihrál. Hlavně díky němu slavili Citizens jasné vítězství 3:0. „Nádhera! Je to pro nás fantastická výhra. Byl to skvělý zápas, v němž jsme hráli úžasně. Především Bernardo Silva,“ zářil nadšením skromný Haaland, jenž opět psal historii.

United netuší, jak na něj. V pouhých třech derby o Manchester v rámci Premier League se Erling Haaland podílel už na osmi brankách. V historické tabulce se tak dělí o čtvrté místo se Sergiem Agüerem. Argentinec ovšem potřeboval na svůj gólový přínos o deset startů více. Nor přitom v zápase ještě dvě tutovky zahodil.

„Nejdřív mě André Onana úžasně vychytal krátce před přestávkou a i ve druhé půli mi skvěle zabránil skórovat zákrokem hlavou. Tak to prostě je, ale vyhráli jsme, takže to neřeším,“ nelámal si Haaland hlavu se zahozenými šancemi.

United chtěli v létě na brilantního střelce svého městského rivala reagovat, a tak přivedli rychlonohého Rasmuse Hojlunda. Dánský útočník se však zatím v novém působišti hledá. V lize stále čeká na první gól a derby mu vůbec nevyšlo dle představ. Ve 26. minutě při standardní situaci stáhnul k zemi Rodriho a po přezkoumání u monitoru nařídil sudí Anthony Taylor pokutový kop.

Pro City šlo o premiérovou penaltu na Old Trafford v Premier League, kde hráli již 27. utkání.

Míč si na puntík postavil Haaland, jenž poslal gólmana Onanu na opačnou stranu a bezpečně proměnil.

„Mohl svou chybu na druhé straně hned napravit, ale v dobré šanci minul. Má jistě potenciál, ale potřebuje vyladit,“ zhodnotil dvacetiletého Hojlunda Gary Neville, bývalý bek United.

Zatímco krátce před poločasem dokázal Kamerunec v brance Rudých ďáblů Haalandovu hlavičku z blízka úchvatným zákrokem vyrazit, po změně stran už v takřka podobné situaci nedostal šanci a City vedli 2:0.

Pro Nora šlo již o dvacátý gól na hřištích soupeřů v Premier League. Stihl je v pouhých třiadvaceti utkáních, což je nepřekvapivě nový rekord.

„První půli jsme hráli velmi dobře. Slušně jsme bránili, měli šance z protiútoků, ale nedokázali je dotáhnout do konce. Zápas rozsekl druhý gól, který jsme inkasovali brzy po změně stran. Nemůžeme nechat Haalanda takhle volného,“ drbal si hlavu kouč United Erik ten Hag.

Nor své galapředstavení završil asistencí na třetí brance, kterou připravil pro Phila Fodena.

„Dnes hrál celý tým úžasně. Nejvíce tenhle chlapík. Miluju ho. Stejně jako Pep Guardiola,“ byl i přesto skromný Haaland, jenž předal svou trofej pro hráče zápasu Bernardu Silvovi.

O přínosu Portugalce básnil i sám trenér City.

„Je nenahraditelný! V létě jsme se strašně báli, že o něj přijdeme. Deset minut bych zde mohl mluvit o tom, co pro nás znamená. Všichni ho zbožňujeme,“ potvrdil Guardiola Haalandova slova.

City jsou nyní o skóre druzí a na vedoucí Tottenham ztrácí dva body. To United chybí na osmém místě osm bodů vůbec na účast mezi nejlepší čtyřkou.