Vstoupit do diskuse (17)

Linzi Smithová od malička fandí Newcastlu. Klub jí však teď zakázal až do roku 2026 chodit na jeho zápasy. Proč? Na sociální síti, bez jakékoli spojitosti s fotbalem, se kriticky vyjádřila na adresu transgenderových osob. „Nemůžu uvěřit, že se to stalo. Chovali se jako Stasi,“ říká fanynka. Smithové je 34 let, je homosexuálka bojující za práva leseb, gayů a bisexuálů. Ze známé zkratky LGBTQ uznává právě jenom první tři písmena, zbývající – tedy Trans a Queer – už nikoli.

Na svém Twitteru, který se změnil na X, napsala loni v červenci ostřejším slovníkem mimo jiné, že trans ženy jsou muži. Neboli tvrdí, že osoby s mužskými pohlavními orgány, které se cítí být ženami, jsou muži. Také připojila, že mohou trpět duševní nemocí.

Jeden z fanoušků Newcastlu napsal na klub stížnost a obvinil ji z diskriminace transgenderových osob. Dodal, že by se necítil na stadionu bezpečně, kdyby měl sdílet prostor s někým, kdo je otevřeně transfobický.

Klub stížnost předal orgánu, o jehož existenci jsme patrně málokdo měli tušení – vyšetřovací útvar Premier League založený v roce 2019. Nemá oficiální jméno, ale věnuje se projevům diskriminace a obtěžování.

Útvar zahájil vyšetřování, které trvalo čtyři měsíce. V tajnosti, aniž by o tom Smithová věděla. Sledoval její účty na sociálních sítích, z nichž zjišťoval nejen její názory, ale také to, kde bydlí, pracuje, kdy a kde venčí psa.

Na základě toho vyšetřovatelé vypracovali jedenáctistránkový spis, který v říjnu předali Newcastlu a policii. Klub okamžitě jednal a dopisem Smithové oznámil, že jí pozastavuje členství v klubu z důvodu možného zločinu z nenávisti.

Něco jako z románu 1984

Teprve tehdy se dozvěděla o svém problému. „Je neuvěřitelné, že zašli až tak daleko, protože jsem na svém soukromém účtu vyjádřila názory, které vyjadřovat mohu. Chovali se jako Stasi. Vyšetřovali mě tak tajně, že jsem o tom vůbec nevěděla,“ přirovnala útvar Premier League k bývalé východoněmecké tajné policii.

Jednala také britská policie. Navštívila ji doma, necelou půlhodinu ji vyslýchala a po dalších dvou hodinách jí telefonicky oznámila, že se ničím neprovinila. Navzdory tomu jí Newcastle natvrdo odebral členství a zakázal vstup na zápasy do roku 2026.

„Nemůžu uvěřit, že se mi to stalo,“ žasne Smithová.

Proti rozhodnutí klubu se odvolala, ale 26. ledna jí Newcastle trest potvrdil s tím, že její slova na sociálních sítích zakládají skutkovou podstatu trestného činu obtěžování a jdou proti klubové politice rovnosti.

Toby Young, ředitel Free Speech Union, tedy Spolu pro svobodu slova, tvrdí, že se jedná o „nejkřiklavější korporátní zásah do svobody slovy, se kterým se kdy setkal, je to jako něco z románu 1984.“

A dodává, že podobně vyšetřovaných osob ze strany Premier League jsou stovky, možná tisíce.

Vstoupit do diskuze (17)

Doporučujeme

Články z jiných titulů