6. dubna 2024 • 21:15

SESTŘIH: Výhra City. West Hamu pomohlo stažení Čechů, gól přímo z rohu

8
Krejčího čas je tady. Zafeiris coby zklamání sezony, potřebuje Zima ochranu?
Kapitán Vrána o pátých mistrovských oslavách v Třinci v řadě: To se nikdy neomrzí

Fotbalisté Arsenalu vyhráli ve 32. kole anglické ligy v Brightonu 3:0 a přinejmenším do pondělí se usadili v čele tabulky. Tři body si připsal také Manchester City, který otočil nepříznivý vývoj na hřišti Crystal Palace a zvítězil 4:2. Hlavní postavou vítězů byl Belgičan Kevin De Bruyne, který ve svém 250. ligovém zápase v dresu Citizens vstřelil dvě branky a třetí připravil pro Nora Erlinga Haalanda. V neděli se může na první místo vrátit Liverpool, pokud získá tři body na půdě Manchesteru United.

Arsenal opět těžil ze skvělé obrany, španělský brankář Raya popáté za sebou venku nedostal gól. Brighton sice doma neprohrál 12 zápasů v řadě, ale tentokrát vzdoroval jen něco málo přes půl hodiny. Proměněná penalta znamenala pro nejlepšího střelce Arsenalu Saku 13. ligový gól v sezoně. Němec Havertz přidal druhý a třetí připravil pro Belgičana Trossarda. Arsenal od začátku roku vyhrál deset z jedenácti zápasů, jen s Manchesterem City se musel smířit s bezbrankovou remízou.

Crystal Palace v prosincovém utkání prohrával na stadionu Etihad 0:2 a ještě zachránil bod. Tentokrát začal mnohem lépe. Už ve 3. minutě se rozběhl z poloviny hřiště s míčem u nohy Francouz Mateta, který dal gól i v posledním vzájemném zápase, a sólo zakončil přesnou střelou.

Trenér hostů Guardiola nechal před úterním čtvrtfinále Ligy mistrů proti Realu Madrid odpočinout Fodena, který se uprostřed týdne blýskl hattrickem do sítě Aston Villy. Naopak se do základní sestavy vrátili Haaland a De Bruyne a oba se zapsali mezi střelce. Byl to belgický kapitán, kdo po deseti minutách z rohu šestnáctky obstaral vyrovnání.

Hned po změn stran skončila v domácí síti Lewisova tečovaná střela. Pro devatenáctiletého mladíka to byl druhý gól v Premier League, ten první vstřelil také proti Crystal Palace. Nejlepší střelec soutěže Haaland svou 19. ligovou brankou vedení pojistil a jubilant De Bruyne dvacet minut před koncem demolici domácích dovršil. Střídající Francouz Édouard v závěru jen zmírnil výši porážky.

West Ham United po čtyřech kolech bez vítězství vyhrál díky obratu po přestávce ve Wolverhamptonu 2:1. Přitom po prvním poločase domácí vedli díky penaltě, kterou proměnil Španěl Sarabia. Do druhé části udělal trenér hostů Moyes dvě změny, na hřiště se už nevrátili Tomáš Souček ani Vladimír Coufal. Brazilec Paquetá vyrovnal a Ward-Prowse pět minut před koncem strhl vedení na stranu „Kladivářů“ přímou střelou z rohového kopu.

V nastavení sice domácí dotlačili míč do sítě, ale radost z vyrovnání jim vzal videorozhodčí, který odhalil ofsajd.

Aston Villa, bojující o čtvrtou příčku a účast v Lize mistrů, se musela v duelu s Brentfordem spokojit s remízou 3:3. Rozhodl o tom hlavně výpadek během deseti minut druhého poločasu, v němž domácí inkasovali tři branky. Alespoň bod jim zachránil svým druhým gólem v zápase Watkins.

Everton nevyhrál 13 kol, tak dlouho na výhru nečekal 67 let. Černá série skončila v utkání s Burnley. Nechtěnou zásluhu na tom měl kosovský brankář hostů Murič, který při rozehrávce trefil dotírajícího Calverta-Lewina, od něhož se míč odrazil do branky. Snahu o vyrovnání podlomila červená karta, kterou dostal O´Shea.

Pro Fulham jsou zápasy s Newcastlem noční můrou. Neoblíbenému soupeři podlehl pošesté v řadě. Jediný gól v souboji týmů z poklidného středu tabulky vstřelil devět minut před koncem Brazilec Guimareas. Všechny pokusy domácích zmařil výborným výkonem slovenský brankář Dúbravka.

Nováček Luton vyhrál poprvé po deseti kolech a přiživil tak naději na záchranu. Odnesl to Bournemouth, který sice ještě sedmnáct minut před koncem vedl, ale Clark svým prvním ligovým gólem vyrovnal a Morris v poslední minutě zařídil tři body.

Výsledky 32. kola anglické fotbalové ligy:

Crystal Palace - Manchester City 2:4
Branky: 3. Mateta, 86. Édouard - 13. a 70. De Bruyne, 47. Lewis, 66. Haaland.

8

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.