Otřesy v United: změna taktiky či vize. Jak funguje nové vedení, co rudá taxa?

Víte, co se říká o příležitosti? Spoustě lidí uteče, protože je s ní často dost práce. To ovšem neplatí pro Jima Ratcliffa. Když se chemický magnát a miliardář dozvěděl o možnosti zisku Manchesteru United, neváhal a pustil se do toho, co Ralf Rangnick nazval „otevřená operace srdce“. Se svojí skupinou INEOS získal 25 procent v klubu, převzal sportovní vládu a prohlásil: „Myslíme to vážně.“ Velké plány (nový stadion pro 100 tisíc lidí) i škrty (250 výpovědí). Přestupy i prodeje. Na úvod ale tah, co šokoval.
Kapitola 1. Šok a vize
Země se zachvěla, v éteru to zašumělo. Vysoce postavení činitelé předních anglických celků pod rouškou anonymity označili první krok nového vedení za nejgeniálnější v posledních 20 letech, kdy Manchester United koupil jako teenagera Cristiana Ronalda. Když Jim Ratcliffe řekl „chceme na každém postu nejlepšího člověka v oboru“, nikdo nečekal, že zaklepe na dveře městského rivala a ukradne životně důležitý orgán. Omar Berrada patřil mezi klíčové postavy hierarchie City, kde postupně rostl a učil se od špiček v oboru. Byl pravou rukou CEO Ferrana Soriana a spolupracoval s uznávaným sportovním ředitelem Txiki Begiristainem.
Společně se podíleli na projektu Cityzens, který je v současnosti jedním z nejúspěšnějších ve fotbale. Kdekdo si položil otázku, proč opustil vítěznou loď? Toužil po moci a věděl, že na Etihad Stadium se k ní jen tak nedostane, proto akceptoval příležitost a stal se výkonným ředitelem (CEO) United. Ano, jde do diametrálně jiného prostředí, které se nachází v drsné turbulenci změn a otřesů, jenže není právě tohle ideální čas? Kdy jindy se ozvou, abyste byl tím, kdo změní historii jednoho z největších klubů na světě? Jestli se Berrada rozhodl správně, ukáže čas. Pro Red Devils představuje první velké vítězství v nové éře. Druhé, ač se nerodilo vůbec snadno, přišlo o něco později.
Angažování Dana Ashwortha se táhlo, leckdy se zaseklo jako ropný tanker, co najel na mělčinu. A dostat ho zpět na vodu se zdálo snazší než dohoda s Newcastlem, který se k odchodu sportovního ředitele postavil – mírně řečeno – odmítavě. Jako kompenzaci žádal neslýchaných 20 milionů liber.
Ratcliffe a spol. na hru Magpies nepřistoupili, vyčkali a dosáhli svého. Odškodné nakonec činilo zhruba dva a půl milionu. Cena, za kterou na Old Trafford zaměstnali extratřídu.