Jankto se v Itálii poprvé trefil, Soupeř Sparty Inter padl s Cagliari

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Český záložník Jakub Jankto vstřelil svůj první gól v italské fotbalové lize, a to do sítě Juventusu Turín. Udine však na hřišti úřadujícího mistra prohrálo 1:2. Juventus má v čele tabulky pětibodový náskok na AS Řím.

Jeden ze soupeřů Plzně ve skupině Evropské ligy vyhrál ve šlágru osmého kola 3:1 v Neapoli a v tabulce se posunul právě před ni. Římané na stadionu San Paolo zvítězili poprvé od prosince 2011.

Jankto v 30. minutě zachytil nepovedenou rozehrávku Juventusu a střelou doprostřed branky překonal Buffona. Reprezentant do 21 let dostal šanci v základní sestavě hned v prvním zápase trenéra Luigiho Delneriho na lavičce Udine a za důvěru se odvděčil tím nejlepším možným způsobem.

Navázal na povedený duel kvalifikace ME, v němž pomohl "Lvíčatům" k výhře 4:1 nad Moldavskem dvěma góly. Ze standardních situací ale zaúřadoval Dybala a otočil stav zápasu. Těsně před přestávkou vyrovnal z parádního přímého kopu a krátce po změně stran dokonal obrat z penalty.

Blízko vyrovnání byl v závěru Zapata, Buffon ale předvedl reflexivní zákrok na brankové čáře. Udine tak z posledních pěti duelů získalo jediný bod.

Neapol na AS Řím nestačila

Neapol sice měla po celý první poločas více ze hry, dvě minuty před přestávkou ale z ojedinělé šance skóroval AS. Koulibaly lacině ztratil míč ve vlastním vápně, Salah ho předložil před branku Džekovi a ten se nemýlil. Bosenský reprezentant navíc krátce po přestávce hlavou poslal do branky Florenziho přímý kop a se sedmi góly se posunul do čela tabulky střelců Serie A.

Přesto s ním není trenér AS Řím Luciano Spalletti zcela spokojen. "Gratuluji mu ke dvěma gólům, ale není to jen o tom. V Itálii jsou hráči hodnoceni jen podle toho, kolikrát skórují, a lidé mají tendenci nevěnovat pozornost zbytku zápasu," uvedl.

"Džeko musí být více nemilosrdný. V prvním poločase zde byly čtyři nebo pět možností, kde mohl být pro soupeře nebezpečný. Je to výjimečný hráč, ale se svým fyzickým fondem a technickými schopnostmi má na víc," dodal kouč.

"Cítím se dobře a lidé mi věří. Jsem se sebou spokojený, ale zejména jsem rád za dnešní důležitou výhru. Očekávám kritiku, neboť jsem neprožil dobrou sezonu. Byl jsem odhodlaný hrát letos lépe a daří se mi to," uvedl Džeko.

Své zaváhání z prvního dějství napravil stoper Koulibaly v 58. minutě a oslavil první branku po více než dvou letech. "Vlci" definitivně rozhodli o svém vítězství na konci 85. minuty. Po povedené přihrávce za obranu běžel Salah sám na Reinu a chladnokrevně zakončil.

Neapol doma v lize podlehla poprvé od loňského května. Spalletti poslal do hry sestavu Szczesny - Florenzi, Manolas, Fazio, Juan Jesus (71. Emerson) - Paredes, De Rossi - Salah, Nainggolan (79. El Shaarawy), Perotti (90.+1 Gerson) - Džeko.

Na výhru už několik zápasů čekají Pescara a Sampdoria Janov, které ve vzájemném utkání remizovaly 1:1. Útočník Sampdorie Patrik Schick se do hry nedostal.

Fiorentina znovu bez výhry

Fotbalisté Fiorentiny remizovali v osmém kole italské ligy s Bergamem 0:0. Na výhru v domácí soutěži čekají už čtyři zápasy, naposledy získali tři body před měsícem proti AS Řím. Fiorentina se ve čtvrtek představí na hřišti Liberce v zápase Evropské ligy.

Bezbranková remíza mohla více těšit Bergamo, pro které znamenala přerušení neúspěšné série. Proti Fiorentině naposledy bodovalo díky vítězství na jaře v sezoně 2011/12. Od té doby s ní v osmi ligových a jednom pohárovém střetnutí pokaždé prohrálo.

Trenér Fiorentiny Paulo Sousa nasadil sestavu: Tatarusanu - Salcedo, Rodríguez, Astori - Bernardeschi, Sánchez (59. Vecino), Valero, Badelj, Milič (59. Tello) - Babacar (83. Zárate), Kalinič.

Inter nestačil na Cagliari

Překvapivou porážku a třetí zápas bez vítězství musel strpět další soupeř českého celku v Evropské lize Inter Milán. Protivník Sparty prohrál v domácím zápase s Cagliari 1:2.

Po přestávce sice otevřel skóre Joao Mário premiérovým gólem za nový klub, v 71. minutě ale vyrovnal Federico Melchiorri a pět minut před koncem zápasu po ostrém centru téhož hráče zapadl s míčem do branky do té doby dobře chytající Samir Handanovič.

Inter měl velkou příležitost jít do vedení už v prvním poločase, ale kapitán Mauro Icardi v 25. minutě nedokázal proměnit penaltu. Ze značky pokutového kopu selhal už potřetí ze čtyř posledních pokusů.

Mohla jej ovlivnit i nepřízeň tvrdého jádra domácích fanoušků, kteří vydali prohlášení volající po jeho výměně v roli kapitána. Příznivci Interu mu vyčítají údajně lživou část autobiografické knihy, ve které popsal loňský střet s nevhodně chovajícími se ultras.

Inter nastoupil v sestavě: Handanovič - Ansaldi (80. Jovetič), Miranda, Murillo, Santon - Candreva (74. Éder), Mário, Banega (60. Gnoukouri), Medel, Perišič - Icardi.

Až do sedmé minuty nastavení směřovali za vítězstvím na hřišti Lazia Řím hráči Boloni. Už po deseti minutách se při ligovém debutu prosadil švédský obránce Filip Helander, v nastaveném čase ale srovnal z penalty Ciro Immobile. Český záložník Ladislav Krejčí strávil celý zápas pouze na lavičce hostujícího celku.

AC Milán dál září

AC Milán potvrdilo skvělou ligovou formu, když porazilo Chievo 3:1. Slovenský záložník Juraj Kucka otevřel skóre povedeným gólem do šatny, po přestávce se prosadil M'Baye Niang. Následně sice snížil Valter Birsa, ale v nastaveném čase si dal vlastní gól Dario Dainelli.

Pro hosty to byla čtvrtá výhra v posledních pěti zápasech. Díky ní se dotáhli na druhý AS Řím se šestnácti body a pět bodů za vedoucí Juventus. Právě úřadující mistry z Turína přivítá milánský celek na San Siru v následujícím kole Serie A.