Chaos v Serii A. Zpátky do šatny. Ne, hrajeme. Balotelli: Peníze za to nestojí

Autor: Michael Durčák
0
Speciál o Slovácku. Co kouč a kádr? Svědík do Baníku či Plzně? Posunul se, říká Nguyen
SESTŘIH: NY Islanders - Carolina 2:3. Nečas asistencí přiblížil Hurricanes k postupu

Nejvyšší italskou fotbalovou ligou zmítá chaos. Kvůli strachu z koronaviru dokonce v neděli apeloval italský ministr sportu Vincenzo Spadafora na italský fotbalový svaz, aby se Serie A kvůli nákaze suspendovala na dobu neurčitou. Reagoval tak na požadavek italské hráčské asociace, která společně s některými hráči a funkcionáři požaduje, aby se fotbal nehrál ani před prázdnými tribunami. Podle nich je jen otázkou času, kdy se nakazí někdo z hráčů. „Peníze nám nestojí za naše zdraví, musíme se probudit!“ napsal kupříkladu na sociální sítě útočník Mario Balotelli.

Italský fotbal se kvůli čínskému viru potýká se zmatky několik posledních týdnů. Nejdříve byly odkládány některé zápasy Serie A ze strachu před rozšířením nákazy v momentě, kdy vesele dál pokračoval bez sebemenšího přerušení program nižších soutěží Serie B a C.

Pro zrušení Serie A se v nastalém chaosu nejprve vyslovil sportovní ředitel Janova Fransesco Marroccu už 23. února, kdy Janov podlehl na vlastním hřišti 2:3 Laziu. Zůstal však osamocen.

V Itálii tak docházelo k naprosto bizarním situacím. Minulý týden kupříkladu fanoušci Atalanty Bergamo, která se nachází v Lombardii, jednom z nejvíce postižených regionů země, jež se vypravili na utkání v Lecce, byli před vstupem na stadion vyšetřováni lékaři v maskách a s gumovými rukavicemi. Nákaza se u nikoho z nich naštěstí nepotvrdila, a tak tři desítky fandů z Lombardie mohli oslavit výhru svého týmu 7:2.

Jeden z pořadatelů měří teplotu fotografovi před vstupem na stadion před zápasem AC Milán - Janov

Chaotické rozhodování italských fotbalových orgánů lze demonstrovat také na dvou utkáních Juventusu. Semifinále italského poháru mezi Turínem a AC se mělo nejdříve odehrát v původním termínu s fanoušky, pak měli mít na utkání možnost přijít jen fanoušci z Piemontu, kde leží Turín, nikoliv však z Lombardie, až bylo nakonec utkání odloženo. To všechno v rozmezí několika málo dnů.

Juventus měl také odehrát prestižní derby d’Italia proti Interu Milán, přičemž utkání bylo 1. března nejprve odloženo na květen, ale o dva dny později bylo rozhodnuto, že se hrát bude tuto sobotu. Juventus mezitím kupříkladu zrušil prohlídky na svém stadionu.

Peníze nám za to nestojí!

Mezitím raketově v Itálii roste počet nemocných, kterých je skoro šest tisíc, a na koronavirus už zemřelo 230 lidí. Italská vláda proto ve středu rozhodla, že se všechny sportovní akce, včetně Serie A, budou až do 3. dubna hrát bez diváků.

Fotbal se tak měl hrát dál, což se ale nelíbilo italské hráčské asociaci. Její prezident Damiano Tommasi napsal dopis vládě a italskému fotbalovému svazu dopis, v němž tvrdí, že: „Zastavit fotbal je ta vůbec nejrozumnější věc, co můžeme pro naši zemi v tuto chvíli udělat. Týmy, které bychom měli v současné době nejvíce podporovat, hrají v našich nemocnicích a na pohotovostech,“ uvádí Tomasso.

Na jeho stranu se postavil, kromě dalších hráčů, kupříkladu známý útočník Mario Balotelli. „Souhlasím s vámi na 100 procent. Peníze nám nestojí za naše zdraví, musíme se probudit. Přestaňte mi psát nesmysly jako: Ale ty jsi chráněný! Jaký je rozdíl v tom, když budeš hrát, nebo ne? Nic se ti nestane, když budeš hrát za zavřenými dveřmi! Neber nám jedinou zábavu, kterou mají lidé v postižených oblastech během víkendu! Miluju fotbal víc než vy, ale hrát ho znamená cestovat autobusem, vlakem, letadlem, spát v hotelu, v každém případě to znamená stýkat se s lidmi mimo vaše pracovní prostředí. Už takhle nemůžu vidět svoje děti kvůli zatracenému koronaviru, protože na rozdíl ode mě nežijí v Lombardii, už to je samo o sobě smutné a k vzteku,“ rozvášnil se Balotelli na sociálních sítích.

Hrát se nebude! Ne, tak bude!

Volání italské fotbalové asociace nakonec v neděli krátce před výkopem utkání Parma – Spal (12:30) vyslyšel ministr sportu italské vlády Vincenzo Spadafora. „V současné době nedává smysl, když naše občany žádáme o enormní oběti, aby se zamezilo rozšíření nákazy, abychom riskovali zdraví hráčů, rozhodčích, koučů a fanoušků. Myslím, že je povinností prezidenta italského fotbalového svazu Gabriele Graviny, aby se opět zamyslel, zda je moudré čekat, než se nakazí první hráč Serie A,“ uvedl Spadafora. Ministr narážel na to, že italský fotbalový svaz už v minulosti uvedl, že zastavení ligy zváží v případě, pokud se nakazí nemocí někdo z hráčů.

Nakonec se skutečně začalo jednat o tom, že se Serie A suspenduje na dobu neurčitou a hráči Parmy a Spalu byli pouhou minutu před výkopem donuceni opustit hřiště a vrátit se zpět do tunelu.

Nakonec se po více než půlhodinovém intenzivním jednání rozhodlo o tom, že minimálně utkání mezi Parmou a Spalem se k nelibosti ministra i hráčské asociace odehraje. Italský fotbalový svaz se suspendaci ligy brání z důvodů toho, že by nastal termínový chaos.

Volných termínů je poskrovnu a naráží na to, že některé italské týmy nadále bojují v evropských pohárech a do toho všeho se neúprosně blíží EURO 2020, na němž bude Itálie patřit k jednomu z favoritů.

Vzhledem ke zmatkům italských orgánů a dramatickému šíření nemoci však nelze vyloučit, že se letošní ročník Serie A vůbec nedohraje. Ostatně v neděli ráno se celkem 16 milionů Italů v Lombardii a 14 dalších regionech ocitlo až do 3. dubna v karanténě. Další jednání svazu a odpovědných úřadů proběhne v úterý. Co bude dál?

Jankto u výhry Sampdorie

V neděli se tedy každopádně hrálo a český fotbalista Jakub Jankto odehrál celý zápas při výhře Sampdorie 2:1 nad Veronou. Obrat zařídil dvěma góly sedmatřicetiletý kanonýr Fabio Quagliarella. Ve večerním šlágru pak Juventus zdolal Inter Milán 2:0 a vrátil se na první místo tabulky.

Juventus ztratil v aktuální sezoně doma ve 13 zápasech jen dva body a se třetím Interem si poradil díky dvěma gólům ve druhém poločase. V 55. minutě se nejprve dostal k míči ve vápně Cristiano Ronaldo a jeho práce využil k přesnému zakončení Aaron Ramsey. V 68. minutě si velšský záložník narazil míč se střídajícím Paulem Dybalou a ten střelou vnějším nártem potvrdil vítězství.

„Stará dáma“ se dostala o bod před druhé Lazio Řím. Inter prohrál poprvé v sezoně dva ligové duely za sebou a na první příčku ztrácí už devět bodů.

Sampdoria ještě v 77. minutě prohrávala, pak se ale trefil Quagliarella. Nejlepší střelec loňské sezony Serie A dokonal obrat v 86. minutě, kdy proměnil penaltu. Sampdoria se dostala ze sestupového pásma na 16. místo, Verona je osmá.

AC Milán nepomohl proti FC Janov k bodům ani gól Zlatana Ibrahimovice. Hvězdný švédský útočník snížil v 77. minutě po závaru před brankou a vstřelil svůj čtvrtý soutěžní gól po návratu do italské ligy.

Janov výsledek 2:1 udržel a připsal si třetí výhru z posledních čtyř zápasů. Díky tomu je na 17. místě, „Rossoneri“ jsou sedmí.

V Parmě se začalo se zpožděním hodinu a čtvrt a domácí fotbalisté nezískali ze souboje s dosud posledním Spalem ani bod. Před prázdnými tribunami rozhodl o vítězství Ferrary 1:0 v 70. minutě z pokutového kopu Andrea Petagna. Jeho tým bodoval po pěti zápasech a nejméně do pondělního utkání Brescie se Sassuolem se odpoutal z posledního místa.

0

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.