- AC Milán slaví scudetto • FOTO: ČTK
Jedenáct let dlouhé čekání na titul dospělo po nedělní výhře 3:0 v Sassuolu ke kýženému konci, AC Milán je znovu italským mistrem. Diavoli, tedy „ďáblové“, jak se jednomu z nejúspěšnějších klubů planety říká, sice došli k vytouženému scudettu ukázkovým týmovým úsilím, nicméně některé persony byly pro zisk titulu zásadní. Deník Sport vybral pět nejdůležitějších z nich.
Stefano Pioli: ARCHITEKT
Když Stefano Pioli v říjnu 2019 nahradil odvolaného Marka Giampaola, mohli se fanoušci AC Milán vzteky pominout. Proti jeho příchodu se na sociálních sítích okamžitě strhla kampaň pod hashtagem #PioliOut, tifosi nemohli rodákovi z Parmy odpustit angažmá v konkurenčním Interu ani dosud velice průměrné výsledky, které na řadě štací vedly k vyhazovu. Čas však všechny hrany otupil a šestapadesátiletý kouč se dočkal sladké satisfakce. Když rossoneri vedli v Sassuolu 3:0, fanoušci hostí spustili na počest Stefana Pioliho oslavný popěvek – a holohlavý stratég si jej broukal s nimi. Nedělní večer měl jedinou chybku. Ve víru oslav Piolimu někdo ukradl jeho mistrovskou medaili.
8 - AC Milán je osmou štací Stefana Pioliho v Serii A. Předtím vedl v nejvyšší italské soutěži Fiorentinu, Inter, Lazio, Boloňu, Palermo, Chievo a Parmu.
Olivier Giroud: ZABIJÁK
Nepatří mezi vyvolené, naopak. Olivier Giroud musí celou kariéru odrážet pochyby a neustále někomu něco dokazovat. I mnozí tifosi AC Milán zvedli při loňském příchodu pětatřicetiletého francouzského reprezentanta významně obočí. Důrazný útočník si je však postupně získal na svou stranu, ti poslední povolili po jeho vítězné trefě v derby s Interem (2:1). A vítěznou branku v Sassuolu vstřelil symbolicky rovněž hráč s číslem 9. Ještě víc než 11 gólů a 4 asistence jeho přínos vyjadřuje jiná statistika – Giroud nastoupil do 22 ligových utkání, z nichž AC Milán 17 vyhrál a 5 zremizoval. Ani jednou neprohrál!
2 - Olivier Giroud je kromě Itálie rovněž mistrem Francie, kde slavil senzační titul v sezoně 2011/12 s Montpellierem. V Arsenalu a Chelsea sbíral „jen“ evropské a anglické pohárové trofeje.
Mike Maignan: FANTOM
Nahradit Gianluigiho Donnarummu, který odešel za dvojnásobným platem do PSG, se zdálo jako nadlidský úkol. Mike Maignan jej nicméně zvládl s grácií, která brala dech. Gólman z Francouzské Guayany udržel ve 32 ligových zápasech sedmnáctkrát čisté konto a inkasoval pouze 21 gólů. Společně s mladou stoperskou dvojicí Pierre Kalulu – Fikayo Tomori a krajními beky Davidem Calabriou s Theem Hernándezem vytvořili nejlepší obranu v Serii A, absence zraněných lídrů Simona Kjaera a Alessia Romagnoliho nebyla ve vypjatém závěru soutěže vůbec znát. Nákup pětadvacetiletého fantoma z Lille za necelých patnáct milionů eur byla krádež za bílého dne.
6,45 - Mike Maignan zabránil v Serii A 6,45 gólu. Je to nejvyšší hodnota, kterou společnost Wyscout v této sezoně gólmanům v nejvyšší italské soutěži naměřila.
Rafael Leao: ZVÍŘE
Rafael Leao píše mimořádně zajímavý příběh. V roce 2018 dal výpověď ve Sportingu Lisabon, za což mu byla později vyměřena astronomická pokuta 16,5 milionu eur, ale s portugalským reprezentantem to nic neudělalo. Urostlý, rychlý, silný, jde neustále nahoru a AC Milán bude mít co dělat, aby ho ve svém kádru udržel. Cenovka 50 milionů eur, kterou u něj uvádí transfermarkt.de, je ještě hodně střízlivá. Svým gólem rozhodl čtyři kola před koncem o klíčové výhře 1:0 nad Fiorentinou, v neděli v Sassuolu pak nahrál na všechny tři góly, které stvrdily mistrovskou korunovaci AC Milán. Po ní ukázal čahoun z Almady svou druhou tvář – a dojetím se rozplakal.
10 - Rafael Leao nasbíral v tomto ročníku Serie A deset asistencí. Lepší v tomto směru byli pouze Domenico Berardi (Sassuolo), Hakan Calhanoglu a Nicolo Barella (oba Inter).
Zlatan Ibrahimovic: MENTOR
Na mistrovské pódium v Sassuolu napochodoval s doutníkem v puse a velkou lahví sektu v ruce, kterou cákal na všechny strany. Zlatan Ibrahimovic opět dokázal, že je synonymem úspěchu. Ligovým šampionem se stal už celkem dvanáctkrát ve čtyřech různých zemích, jako jediný v současném kádru AC Milán se podílel i na předchozím titulu v sezoně 2010/11. V základní sestavě sice nastoupil naposledy v lednu, ale celý tým vedl za úspěchem jako správný a sebevědomý lídr. Před dvěma roky přitom do klubu mířil Ralf Rangnick, který doporučoval egoistického Švéda ukončit. Kde je dnes Zlatan a kde Rangnickův Manchester United…
8 - Zlatan Ibrahimovic v této sezoně Serie A zaznamenal 8 branek a 3 asistence. Ač odehrál pouze 29 procent možných minut, stále to stačilo na pozici třetího nejlepšího střelce AC Milán.
Související články