19. srpna 2023 • 17:44

Čvančarova dvougólová premiéra. Zařídil bod, pomohl Koubkovi

21
SESTŘIH: West Ham - Liverpool 2:2. Další ztráta „Reds“, hráli oba Češi
SESTŘIH: Toronto - Boston 1:3. Pastrňák gólem uklidnil Bruins, Maple Leafs na pokraji vyřazení

Guten Tag! Německá bundesliga s českou příchutí je zpět. Nejvýraznější stopa krajánků byla k vidění v Augsburgu, kde sice Tomáš Koubek proseděl zápas na lavičce domácích jako dvojka, ale na druhé straně se v útoku Mönchengladbachu prezentoval od úvodu Tomáš Čvančara. A že to byla pořádná premiéra. Vytáhlý forvard se při svém debutu prosadil hned dvakrát a penaltou v nastavení zachránil divokou remízu 4:4.

Kdo zavítal v sobotním parnu do WWK Areny v Augsburgu na úvodní klání nového bundesligového ročníku proti Mönchenhladbachu, neprohloupil. Hned v první půli diváci viděli šest gólů a odcházelo se do kabin za stavu 3:3.

Ještě neuběhlo ani třicet minut a hosté už vedli 2:0. Po gólové hlavičce Japonce Ko Itakury přišel ve 27. minutě zlatý moment Tomáše Čvančary. Dostal do běhu nabito od Juliana Weigla a nové posile Augsburgu Finnu Dahmenovi nedal šanci razantní střelou.

Obrany si však na obou stranách ještě vybíraly letní dovolenou. Bundesliga je známá svým ofenzivním pojetím, ale šest gólů za poločas je i na Německo hodně. Čvančara vlastně oběma trefami pomohl i svému soupeři Tomáši Koubkovi.

Bývalý brankář Sparty či Hradce Králové totiž po odchodu Rafala Gikiewicze jistě pokukoval po pozici jedničky v bráně, ale vedení mu přivedlo z Mainzu Finna Dahmena. Muže, který v 25 letech do sobotního odpoledne odchytal v bundeslize pouze 13 utkání, protože fungoval jako dvojka svého bývalého zaměstnavatele.

Kouč Enrico Maassen měl však jasno, jako jednička sezonu započne Dahmen a v první půli proti Gladbachu si rozhodně pozici neupevnil právě i díky práci Čvančary.

Borussia vedla 2:0 a 3:1, přesto letní posila ze Sparty v sedmé minutě nastavení zachraňovala pro hosty bod z pokutového puntíku.

Oba trenéři o pauze jistě apelovali na své svěřence, že takhle by to dál nešlo, i proto se horkokrevný fotbal po změně stran poněkud zadrhnul, a když se trefil domácí Ruben Vargas čtvrt hodiny před koncem duelu, zdálo se, že to pro Čvančaru bude hořkosladký start v německé lize.

Duel však ukázal, že Čvančara skutečně může být pro Hříbata pro tuto sezonu kanonýrem číslo jedna. Naopak Tomáš Koubek by se v budoucnu přes Dahmena jistě do branky dostat mohl, protože jeho konkurent čtyřikrát inkasoval a nepřesvědčil.

Čvančara se tak stal už pátým hráčem, který v úvodním kole sezony vstřelil dva góly. „Kolik, že se hraje kol v bundeslize? 34? Tak já Čvančarovi přeju, aby nastřílel aspoň třicet gólů,“ pronesl v oblíbeném pořadu Tiki-taka režisér a bavič Jakub Kohák. Pokud Čvančara bude takhle pokračovat, kdoví na jakém čísle skončí.

V dalších dosud odehraných zápasech prvního kola odchytal už v pátek kompletní zápas proti Bayernu Mnichov v bráně Brém Jiří Pavlenka, ale nezabránil porážce 0:4. V sobotu pak nastoupili kromě Čvančary v základu také Pavel Kadeřábek (Hoffenheim) a Václav Černý (Wolfsburg).

Kadeřábek odehrál celý zápas při domácí prohře 1:2 s Freiburgem, Černý pobyl na trávníku 66 minut. Jeho vlci porazili nováčka z Heidenheimu 2:0.

V Leverkusenu domácí vyhráli 3:2 nad Lipskem, Matěj Kovář zůstal mezi náhradníky, Patrik Schick je nadále marod a Adam Hložek se dostal na hřiště až v 89. minutě, kdy střídal Nigerijce Victora Boniface.

Vicemistr Dortmund udolal Kolín nad Rýnem 1:0. Ve druhém poločase zachránil Borussii čisté konto několika dobrými zákroky brankář Kobel a dvě minuty před koncem rozhodl útočník Malen.

Domácí: 6. Wind, 27. Wind

Hosté:

Domácí: Casteels (C) – Baku (90+1. Paredes), Lacroix, Zesiger, Maehle – Majer (66. Vranckx), Gerhardt, Svanberg (87. Cozza) – Wimmer (66. Tomás), Wind, Černý (66. Kamiński).

Hosté: K. Müller – Busch (32. Traoré), Mainka (C), Siersleben, Föhrenbach – Maloney (84. Schimmer) – Dinkci (58. Dovedan), Beck (46. Thomalla), Pick – Kleindienst, Pieringer (58. Sessa).

Domácí: Pervan, Bornauw, Cozza, Jenz, Vranckx, Kamiński, Paredes, Tomás, Pejčinović

Hosté: Eicher, Traoré, Theuerkauf, Schöppner, Gimber, Sessa, Schimmer, Dovedan, Thomalla

Domácí: Gerhardt, Wimmer, Vranckx

Badstübner – Schüller, Hüwe

Volkswagen Arena, Wolfsburg

Domácí: 50. Kabak

Hosté: 40. Szalai (vl.), 45+3. Sallai

Domácí: Baumann (C) – Kabak, Brooks, Szalai (46. Vogt) – Kadeřábek, Prömel, Grillitsch (71. Justvan), Stiller (84. Bischof), Bülter – Bebou (84. Beier), Kramarić.

Hosté: Atubolu – Kübler, Ginter, Lienhart, Günter (C) (90+1. Sildillia) – Sallai (84. Doan), Röhl (74. Keitel), Eggestein, Grifo (90+1. Weißhaupt) – Gregoritsch (84. Gulde), Höler.

Domácí: Akpoguma, Becker, Beier, Bischof, Justvan, Philipp, Samassékou, Skov, Vogt

Hosté: Doan, Gulde, Keitel, Müller, Schlotterbeck, Schmidt, Sildillia, Weißhaupt, Breunig

Hosté: Lienhart

Jablonski – Thielert, Koslowski

PreZero Arena. Sinsheim

Domácí: 24. Frimpong, 35. Tah, 64. Wirtz

Hosté: 39. Olmo, 71. Openda

Domácí: Hrádecký (C) – Kossounou, Tah, Tapsoba – Frimpong (78. Arthur), Palacios, Xhaka, Grimaldo – J. Hofmann (89. Hložek), Wirtz (75. Andrich) – Boniface (89. Amiri).

Hosté: Blaswich – Henrichs, Simakan, Orbán (C), Raum – Simons (62. Kampl), Seiwald (62. Lukeba), X. Schlager (84. Carvalho), Werner (62. Poulsen) – Openda (75. Forsberg), Olmo.

Domácí: Kovář, Arthur, Fosu-Mensah, Andrich, Amiri, Mbamba, Puerta, Hložek, Münz

Hosté: Zingerle, Klostermann, Lukeba, Forsberg, Baumgartner, Carvalho, Kampl, Poulsen, Novoa

Domácí: Boniface

Hosté: Seiwald, Lukeba

Brych – Siewer, Wessel.

BayArena, Leverkusen

Domácí: 29. Rexhbecaj, 41. Bauer, 45+6. Michel, 76. Vargas

Hosté: 13. Itakura, 27. Čvančara, 37. Ngoumou, 90+7. Čvančara

Domácí: Dahmen – Valentin, Bauer, Uduokhai, Engels – Rexhbecaj, Dorsch (90+1. Breithaupt), Berisha (59. Beljo), Vargas – Demirović (C) (71. Tietz), Michel (71. Jensen).

Hosté: Omlin (C) – Scally, Itakura (75. Friedrich), Wöber, Netz (86. Borges Sanches) – Weigl, Neuhaus (89. Reitz) – Honorat, Pléa (75. Hack), Ngoumou (86. Ranos) – Čvančara.

Domácí: Koubek, Beljo, Breithaupt, Tietz, Jensen, Winther, Mbuku, Kömür, Čolina

Hosté: Nicolas, Chiarodia, Friedrich, Herrmann, Jantschke, Hack, Reitz, Ranos, Borges Sanches

Domácí: Dorsch

Hosté: Čvančara, Neuhaus

Schlager – Waschitzki, Blos

WWK Arena, Augsburg

Domácí: 18. Guirassy, 38. Zagadou, 59. Silas, 67. Silas, 77. Guirassy

Hosté:

Domácí: Nübel – Stenzel (78. Massimo), Anton (C), Zagadou, Itó (78. Sosa) – Millot, Karazor (78. Egloff) – Silas (78. Leweling), Džong Woo-jong, Führich – Guirassy (83. Milošević).

Hosté: Riemann – Mašović, Orděc, Bernardo – Passlack, Losilla (C) (80. Loosli), Stöger (69. Osterhage), Wittek – Asano (68. Daschner), Antwi-Adjei (65. Broschinski) – P. Hofmann (46. Zoller).

Domácí: Seimen, Sosa, Egloff, Haraguči, Massimo, Leweling, Milošević, Sankoh, Mittelstädt

Hosté: Esser, Daschner, Broschinski, Gamboa, Loosli, Osei-Tutu, Osterhage, Soares, Zoller

Domácí: Zagadou

Hosté: Antwi-Adjei

Siebert – Seidel, Foltyn.

Mercedes-Benz Arena, Stuttgart

Domácí: 88. Malen

Hosté:

Domácí: Kobel – Ryerson (84. Hazard), Süle, Hummels, Binsibajní (83. M. Wolf) – Sabitzer, Can (C) (59. F. Nmecha) – Malen, Reus (69. Adeyemi), Brandt – Haller (59. Moukoko).

Hosté: Schwäbe – Schmitz, Hübers, Chabot, Paqarada – Ljubičić, Martel – Carstensen (90+1. Kilian), Waldschmidt (66. Finkgrafe), Kainz (C) (66. Olesen) – Selke (52. Adamjan).

Domácí: Adeyemi, Bynoe-Gittens, Hazard, Meyer, Moukoko, Nmecha, Özcan, Schlotterbeck, Wolf

Hosté: Adamjan, Huseinbašić, Christensen, Kilian, Limnios, Olesen, Pedersen, Pentke, Finkgrafe

Domácí: Malen