Kříže a hroby pro hráče

Přišli na hřiště a ztuhli hrůzou. Na fotbalisty Drážďan, druhdy slavného německého klubu, který se plácá ve třetí lize, drsně zaútočili vlastní fanoušci. Na tréninkovém place vykopali jedenáct hrobů.
„Jámy nebyly moc hluboké, ale u nich stály zbouchané dřevěné kříže. Nic moc pocit," řekl Pavel Dobrý, někdejší útočník prvoligové Plzně, který v Drážďanech působí. „Po posledním zápase byli lidi nespokojení, pískali. Ale tohle je trochu moc."
Jeho mužstvo prohrálo v neděli doma 0:3 s Paderbornem a v tabulce dvacetičlenné třetí ligy je až na šestnáctém místě, což nesou radikální příznivci velmi těžko. „Hranice byla překročena," rozčílil se ředitel klubu Ralf Minge.
Fanoušci Drážďan, kterých chodí na třetí ligu kolem deseti tisíc, jsou považováni za ty úplně nejhorší v Německu. „Tohle se v historii ještě nestalo," stojí dokonce v policejním hlášení o poslední události.
Příznivci jsou frustrováni ze situace známého klubu. Za socialismu byl pojmem ve fotbale tehdejší NDR a ještě před třinácti lety kopal bundesligu. Finanční situace ho však srazila o dvě patra niž.
A to fanoušci nezvládají...
IVO ULICH: Jsou to neonacisti
Moc dobře ví, jak divocí jsou drážďanští fanoušci. V černožlutém klubu totiž dva a půl roku kopal. Ivo Ulich (34), bývalý reprezentant a záložník pražské Slavie.
Co říkáte hrobům na tréninkovém hřišti?
„V minulosti byly možná i horší věci. Po zápase jsme měli výklus a v parku na nás vlítla skupina čtyřiceti kluků. Měli kukly, házeli dělobuchy. Chtěli nám pohrozit, ale k násilí nedošlo. Jindy hráčům rozbíjeli auta. Ale to jsem nezažil."
Jací fanoušci patří do té radikální skupiny?
„Většinou nemají práci, navíc v bývalém východním Německu je hodně rozšířený neonacismus. Jsou naštvaní a dělají výtržnosti."
Hodně často?
„Ano. Třeba nedávno musel být zápas v Jeně odložen kvůli bitkám odložen o půl hodiny."