Premium
30. ledna 2022 • 11:24

Zaslíbená Ekstraklasa. Čechy láká plat i podobná mentalita, říká Lavička

Vstoupit do diskuse
2
TOP VIDEA
SESTŘIH: Plzeň - Slavia 1:0. Další zvrat v boji o titul, rozhodl Šulc
Plzeň - Slavia: Ogbu před sebou nechal volného Šulce, ten posílá Viktorii do vedení! 1:0
VŠECHNA VIDEA ZDE

Začíná to být trendy. A má to své opodstatnění. Čeští fotbalisté stále častěji nacházejí obživu v Polsku. Posledním tuzemským exportem do Ekstraklasy byl v zimě jeden z nejvýraznějších kanonýrů posledních let Martin Doležal. Celkem si u sousedů vydělává sedmnáct Čechů. Co je láká? „Plat, podobná mentalita, infrastruktura,“ vyjmenovává zásadní body trenér Vítězslav Lavička, který vedl Slask Vratislav. Ano, tamní kluby ani náhodou nemají hluboko do kapsy. Kolik klubům v Polsku přispívá stát a kterých 17 Čechů tam působí, si přečtěte v zamčené části článku.Když Martin Doležal poprvé navštívil Lubin City Stadium s kapacitou 16 100 diváků a tréninkové centrum Zaglebie, kam na začátku ledna přestoupil, koukal s otevřenou pusou. Sedm tréninkových hřišť, maximálně vybavené zázemí, dokonalý komfort. „Tady člověk vyjde z kabiny a za chviličku je na hřišti. Je to prostě jinačí. V Jablonci jsme na trénink museli dojíždět,“ usmívá se při vzpomínce na specifickou severočeskou štaci.

A tak to má téměř každý celek. Nádherné stadiony postavené pro EURO 2012 jsou normou. Prakticky všechny kluby hrají v prostředí krásných arén. Jediný Raków z osmnáctky účastníků nejvyšší soutěže využívá starý stadion v Čenstochové, nový je však ve výstavbě.

Najde se však i plno dalších důvodů, proč je spojení českých hráčů s polskými kluby pevnější než dřív. „Na vlastní kůži vím, že Poláci mají s českými hráči dobrou zkušenost. Roli hraje určitá povahová podobnost, mentalita. Co láká naše kluky, je infrastruktura, Ekstraklasa je krásně zabalená marketingově. A pokud pominu špičková mužstva Spartu a Slavii, ostatní české kluby mnohdy nedokážou nabídnut takové finanční podmínky,“ říká z vlastní zkušenosti trenér Vítězslav Lavička, který šestadvacet měsíců vedl Slask Vratislav, než byl v březnu minulého roku odvolán.

Totožného názoru je i hráčský agent Ondrej Chovanec.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuse
2

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * Slavia - AC Milán v TV * Liverpool - Sparta v TV

Články odjinud


Články odjinud