Začíná to být trendy. A má to své opodstatnění. Čeští fotbalisté stále častěji nacházejí obživu v Polsku. Posledním tuzemským exportem do Ekstraklasy byl v zimě jeden z nejvýraznějších kanonýrů posledních let Martin Doležal. Celkem si u sousedů vydělává sedmnáct Čechů. Co je láká? „Plat, podobná mentalita, infrastruktura,“ vyjmenovává zásadní body trenér Vítězslav Lavička, který vedl Slask Vratislav. Ano, tamní kluby ani náhodou nemají hluboko do kapsy. Kolik klubům v Polsku přispívá stát a kterých 17 Čechů tam působí, si přečtěte v zamčené části článku.
Když Martin Doležal poprvé navštívil Lubin City Stadium s kapacitou 16 100 diváků a tréninkové centrum Zaglebie, kam na začátku ledna přestoupil, koukal s otevřenou pusou. Sedm tréninkových hřišť, maximálně vybavené zázemí, dokonalý komfort. „Tady člověk vyjde z kabiny a za chviličku je na hřišti. Je to prostě jinačí. V Jablonci jsme na trénink museli dojíždět,“ usmívá se při vzpomínce na specifickou severočeskou štaci.
A tak to má téměř každý celek. Nádherné stadiony postavené pro EURO 2012 jsou normou. Prakticky všechny kluby hrají v prostředí krásných arén. Jediný Raków z osmnáctky účastníků nejvyšší soutěže využívá starý stadion v Čenstochové, nový je však ve výstavbě.
Najde se však i plno dalších důvodů, proč je spojení českých hráčů s polskými kluby pevnější než dřív. „Na vlastní kůži vím, že Poláci mají s českými hráči dobrou zkušenost. Roli hraje určitá povahová podobnost, mentalita. Co láká naše kluky, je infrastruktura, Ekstraklasa je krásně zabalená marketingově. A pokud pominu špičková mužstva Spartu a Slavii, ostatní české kluby mnohdy nedokážou nabídnut takové finanční podmínky,“ říká z vlastní zkušenosti trenér Vítězslav Lavička, který šestadvacet měsíců vedl Slask Vratislav, než byl v březnu minulého roku odvolán.
Totožného názoru je i hráčský agent Ondrej Chovanec.