Spor o umělku na Slovensku! Možná skončíme v lize, tvrdí šéf Žiliny | iSport.cz
21. srpna 2019 • 20:15

Spor o umělku na Slovensku! Možná skončíme v lize, tvrdí šéf Žiliny

Autor: krm
Vstoupit do diskuse
0
Žilina vstoupila do slovenské ligy skvěle, v klubu ovšem mají starosti kvůli umělé trávě na stadionu
TOP VIDEA
Jágr varuje: Jestli současná opatření budou pokračovat, sport skončí!
LM: Real si to rozdá se City. Ronaldo bude chtít ušatý pohár pro Juventus
VŠECHNA VIDEA ZDE

Čistě sportovně prožívá skvělý vstup do nové sezony. Žilina vyhrála všech pět úvodních zápasů slovenské ligy a za stejně suverénním bratislavským Slovanem zaostává jen o skóre. V klubu z města, které leží jen necelých třicet kilometrů od hranic s Českem, ale přesto mají starosti. Majitel Žiliny Jozef Antošík ostře vystoupil proti zákazu umělé trávy, který má na Slovensku vejít v platnost od podzimu 2022. „Může se stát, že ligový fotbal ve městě vůbec nebude,“ naznačuje ve vyjádření na klubovém webu.O co v celém problému jde? Část směrnice o infrastruktuře stadionů s výhledem k roku 2022 říká, že zápasy první a druhé ligy se na Slovensku budou moct hrát pouze výhradně na přírodních hřištích. Týmy, jež nyní využívají umělou trávu, mají smůlu a musí se během příštích let zařídit jinak.

To je právě případ Žiliny, na umělém povrchu hraje „áčko“ i druholigová rezerva. „Ale nerozhodli jsme se pro něj jen tak.  K plnění cílů naší strategie výchovy mládeže potřebujeme v tréninkovém procesu vytvářet podmínky, které během celého roku umožní hráčům většinu času pracovat s míčem,“ uvádí klubový šéf Antošík, kterému se rozhodnutí Slovenského fotbalového svazu vůbec nelíbí.

Majitel na webu Žiliny zveřejnil i konkrétní čísla, během šesti měsíců od října 2018 do dubna 2019 prý mužstva jeho klubu na hlavním hřišti stadionu odtrénovala a odehrála dohromady 456 hodin. „Všechny v optimálních podmínkách s ohledem na roční období a v případě potřeby i na vyhřívané ploše,“ podotýká Antošík. „Trnava ve stejném časovém období využila hřiště s hybridním povrchem jen na 60 hodin,“ dodává.

Jak tedy jeho klub může nově vzniklou situaci řešit? Možností je několik. Jako jedna z nich se podle Antošíka nabízí zrušení B-týmu a hrát už pouze druhou nejvyšší soutěž s mladými hráči v kádru. „Zákaz ovšem pro jistotu platí i pro druhou ligu,“ kroutí hlavou dvaašedesátiletý funkcionář.

Další alternativou, jak se vypořádat se zákazem, je využití tzv. hybridního povrchu, tedy směsi přírodní trávy a umělého vlákna. „Nová směrnice ale omezuje podíl vlákna jen na deset procent, takže v našich podmínkách jde o technický i ekonomický nesmysl,“ nechápe nařízení Antošík.

A odhaluje i možnou černou budoucnost tradičního klubu. „Je možné, že už budeme pracovat jen s mládeží. V takovém případě bychom nemohli působit v nejvyšších dorosteneckých soutěžích, kde hrají jen kluby z první a druhé ligy dospělých,“ naznačuje majitel Žiliny variantu úplného odstoupení z profesionálního fotbalu.

„Myslím, že ve slovenském fotbale je víc palčivých problémů, které by bylo nutné řešit se stejnou razancí jako umělý trávník v Žilině. Může se stát, že ligový fotbal se po Košicích, Banské Bystrici a Prešově nebude postupně hrát ani v dalších krajských městech,“ uzavírá Antošík.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud