Na video se dívá, o videu se i hodně mluví. Evropský fotbal zažívá první sezonu, kdy se v masivním měřítku využívá videorozhodčí. Největší diskuze o něm probíhají momentálně v Anglii, kde si svoji premiéru odbyl teprve při lednových zápasech FA Cupu. V nejvyšších soutěžích už jede naplno v Německu a Itálii. Často zaznívá kritika, ale nikdo nezpochybňuje, že bude video dál fungovat.
Anglie
Do Premier League zatím v Anglii videorozhodčího nepustili, testuje se v pohárových soutěžích. Když na zásah rozhodčího u videa uznali Leicesteru gól v utkání proti třetiligovému Fleetwoodu po mylně odmávaném ofsajdu, ještě zněla chvála. „Nezabralo to moc času,“ řekl kouč Leicesteru Claude Puel.
Při sobotní prohře Liverpoolu s West Bromwichem 2:3 bylo emocí mnohem víc. Zvlášť kvůli dodatečně nařízené penaltě pro domácí po faulu na Mo Salaha. Trvalo to téměř čtyři minuty, než se došlo ke konečnému verdiktu. Kouč West Bromwiche Alan Pardew se zlobil, že v chladném počasí přispěla prodleva k svalovým zraněním jeho hráčů. Podle bývalého reprezentanta Alana Shearera by měl videorozhodčí upozorňovat jen na nezpochybnitelné chyby. „Tedy jestli míč překročí čáru, nebo ne. Penalta mezi ně nepatří,“ navrhnul.
Německo
V bundeslize dostal image videorozhodčích zásadní ránu hned na podzim. Vyšlo najevo, že bez vědomí klubů dostali videorozhodčí instrukce zasahovat do řízení zápasů výrazněji než v případech jednoznačně mylných výroků. Odstoupit musel šéf projektu Hellmut Krug. Proti videorozhodčímu často protestovali i fanoušci na tribunách.
Jak hovoří statistiky? Na podzim posuzoval videorozhodčí v bundeslize 1041 situací, 750 z nich pouze potichu bez nutnosti kontaktovat arbitra na hřišti. Ze zbylých 291 případů dostal rozhodčí padesátkrát doporučení změnit verdikt, ve 48 situacích se jimi řídil. I v tomto počtu se však zrodilo 11 mylných verdiktů. Ačkoliv se předpovídalo, že projekt může skončit úplným krachem, jede na jaře dál. Cílem je nyní zvýšit transparentnost před diváky na stadionu.
Itálie
V Itálii od této sezony mají videorozhodčí zasahovat jen ve vymezených případech – při dosažení branky, ofsajdech, posuzování penalt a chybné identifikaci hráče. Přesto v půlce ledna evidovali v Serii A už 11 mylných verdiktů videorozhodčího. Jeho nejhlasitějším odpůrcem je trenér Lazia Řím Simone Inzaghi. „Jsem proti videu, ale je správné jít vpřed, protože v dlouhodobém výhledu to přinese jen pozitivní věci," tvrdí.
Francie
Ve Francii začne videorozhodčí fungovat v nejvyšší soutěži až od příští sezony. Už v lednu ale skončilo využívání technologie GoalControl, která měla hlídat, zda míč přešel brankovou čáru. Důvod? Kvůli vysoké chybovosti, sudím na hřišti častokrát mylně vibrovaly hodinky, které je měly na takovou situaci upozornit.
Španělsko

V La Lize dojde na zavedení videorozhodčího od příští sezony. Pro Barcelonu to bylo po listopadovém utkání s Valencií (1:1) už pozdě poté, co jí sudí neuznal gól poté, co míč jednoznačně přešel v brance soupeře čáru. „Samozřejmě bude pořád dost věci, se kterými video nepomůže. Ale doufám, že by minimálně pomohlo odstranit věci, jako byla tahle,“ řekl záložník Barcelony Sergio Busquets.