Cizinci mizí z Ruska. Čtyři dny mi bylo zle, řekl kouč. Kuchtův klub mlží

Jedno je jisté. Fotbalisty Lokomotivu Moskva už nevede německý kouč Markus Gisdol. O tom, jak k tomu došlo, se informace různí. Zatímco sám trenér říká, že skončil na vlastní žádost a trénovat v zemi iniciující válku je pro něj nepřijatelné, klub tvrdí, že ho odvolal. A nejde zdaleka o jediného představitele sportovního světa, který si shání nové angažmá.
Nejen vyloučení ruské reprezentace a klubů z mezinárodního poměřování. I sama válka, jejíž primární rozkazy jdou z Moskvy, ovlivňuje ambice hráčů, trenérů i manažerů dělat profesionální sport v Rusku. V úterý ráno, den po sankcích FIFA a UEFA, skončil ve své funkci trenér Lokomotivu Moskva Markus Gisdol.
„Být fotbalovým trenérem je ta nejlepší práce na světě, ale nemohu vykonávat své povolání v zemi, jejíž vůdce je zodpovědný za útočnou válku uprostřed Evropy. To není v souladu s mými hodnotami, takže s okamžitou platností rezignuji na post trenéra Lokomotivu Moskva,“ řekl prohlásil Gisdol pro německý deník Bild.
V Moskvě strávil bývalý trenér Hoffenheimu, Hamburku nebo Kolína nad Rýnem necelých pět měsíců a z dvanácti zápasů vyhrál jen tři, přesto říká, že jeho konec nemá nic společného s výsledky. „Nemohu stát na tréninkovém hřišti v Moskvě, vést hráče a vyžadovat profesionalitu, zatímco jsou o pár kilometrů dál vydávány rozkazy, které přinášejí velké utrpení celému lidu. Je to moje osobní rozhodnutí a jsem o tom naprosto přesvědčen,“ prohlašuje.
Na oficiálních stránkách klubu si ale fanoušci Lokomotivu Moskva tato slova nepřečtou, informace je velmi strohá: „Markus Gisdol byl odvolán z postu hlavního trenéra FC Lokomotiv.“ A víc ani čárka. Následuje informace, že tým, jehož součástí je i exslávista Jan Kuchta, připravuje do příštích zápasů další Němec Marvin Compper.
Klub zároveň opouští i brazilský obránce Pablo, kterého Lokomotiv před rokem koupil z Bordeaux za dva a půl milionu eur.
Ukrajinský asistent z Moskvy: Už mi docházejí slova
Gisdol a Pablo nejsou sami. Bývalý ukrajinský fotbalový reprezentant Andrij Voronin skončil jako asistent trenéra v Dynamu Moskva a s rodinou uprchl z ruské metropole. Někdejší útočník Leverkusenu nebo Liverpoolu prohlásil, že nemůže pracovat v zemi, která bombarduje jeho vlast.
Dynamo podle webových stránek s Voroninem rozvázalo smlouvu po vzájemné dohodě. „Čtyři dny mi bylo špatně, opravdu špatně. Když jsem viděl obrázky z mé vlasti, když jsem sledoval zprávy. Bylo to tak neskutečné jako z filmu, jenže jako z hororu. Už mi docházejí slova,“ řekl dvaačtyřicetiletý kouč v Německu pro deník Bild.
Je hrdý na to, jak Ukrajina statečně vzdoruje invazi ruského agresora. „Máme krásná města, skvělé obyvatele. Budeme dál bojovat a zvítězíme. Ale cena je příliš vysoká, když pomyslím na všechny mrtvé... Žijeme v roce 2022, ne v dobách druhé světové války,“ prohlásil Voronin.
„Mám přátele v Charkově, Kyjevě, mé rodné Oděse. Dostávám zprávy každých pět minut, je to těžké. Chci jenom nějak pomoci, penězi, jakkoliv. Neměl bych to říkat, ale kdybych byl teď na Ukrajině, pravděpodobně bych v ruce také držel zbraň,“ dodal hráč se 74 starty a osmi góly za národní tým. Vyzval k zastavení ruského prezidenta Vladimira Putina, pomoci uprchlíkům a dodání zbraní Ukrajině.
Zprávy ze dne 16. března 2022
Dalším z ukrajinských sportovců, kteří se vydali bránit rodnou zemi proti ruské invazi, je bývalý tenista Alexandr Dolgopolov. Vítěz tří turnajů ATP Tour se vrátil do Kyjeva poté, co absolvoval týdenní střelecký výcvik. Třiatřicetiletý Dolgopolov byl v době začátku ruské invaze na Ukrajinu s matkou a sestrou v Turecku. „Hned jsem začal se střeleckým výcvikem a měl jsem štěstí, že mě mohl pět až sedm dnů učit bývalý profesionální voják,“ uvedl Dolgopolov na instagramu. Na svém twitteru zveřejnil fotografii se samopalem a vojenskou výstrojí, k níž přidal popisek: „Byl jsem zvyklý na rakety a struny, nyní na tohle.“
Světová fotbalová federace FIFA umožnila ukrajinským fotbalistům najít si angažmá v jiných klubech i mimo přestupní období. FIFA dnes uvedla, že dodatek k přestupním pravidlům je dočasný a má pomoci ukrajinským klubům a hráčům, kteří jsou postiženi ruskou invazí. „Ukrajinští fotbalisté budou moci být registrováni v jiném klubu, i když už přestupní období dané asociace bude uzavřeno. FIFA bude situaci na Ukrajině stále sledovat, aby se ujistila, zda současná pravidla reflektují vývoj. Zároveň stále FIFA odsuzuje ruské užití síly na Ukrajině a volá po okamžitém zastavení válečného stavu a po návratu míru,“ uvedla světová federace na svém webu.
Zprávy ze dne 15. března 2022
V boji o mistrovský titul zatím Sparta tahá ze tří favoritů za kratší konec, na poli společenském se však Letenští umějí vytáhnout. Pražský klub se rozhodl zorganizovat charitativní akci s názvem „24 hodin pro Ukrajinu“. Jedná se o živé vysílání rozhovorů s hráči, bývalými oporami či fanoušky z řad celebrit. Po dobu akce mohou nejen sparťanští příznivci finančně přispět na humanitární pomoc lidem, které zasáhla válka na Ukrajině. Začátek je dnes v 19.00 na klubovém YouTube kanále. VÍCE čtěte ZDE>>>
Sankce namířené na Chelsea, kterou „ještě“ vlastní ruský oligarcha Roman Abramovič, dopadly a tvrdě udeřily. A příjemné to pro „Blues“ rozhodně není. „Se zklamáním oznamujeme, že nemůžeme prodávat vstupenky na sobotní zápas FA Cupu v Middlesbrough,“ stojí v oficiálním prohlášení klubu. To navíc není vše. Hráči s realizačním týmem nemohou využít k přepravě letadlo ani vlak. Čeká je tak desetihodinová cesta autobusem. Klub také požádal fotbalovou asociaci, aby se duel odehrál bez fanoušků. Prý aby to bylo fér. A za tenhle návrh to už schytal jak od vlády, tak od soupeře. Více čtěte zde >>>