Mají peníze. Mají hodně peněz. A drtivá většina vlastně ani neví, co s nimi. A tak si kupují anglické fotbalové kluby, do kterých pak (ne všichni) každoročně pumpují miliardy. Žebříček nejbohatších akcionářů sestavil magazín FourFourTwo, například ruský oligarcha Roman Abramovič se neumístil ani mezi prvními třemi.
1. Šejk Mansour bin Zayed Al Nahyan
Manchester City
Majetek: 580 miliard korun
Před rokem: 580 miliard korun (1. místo)
Šejk Mansour je nejbohatším fotbalovým majitelem nejen v Anglii, ale pravděpodobně i na celém světě. Podle odhadů se jeho jmění pohybuje kolem 580 miliard korun. Zajímavé je, že i když za poslední rok utratil v Manchesteru City moře peněz, jeho jmění ani v nejmenším neutrpělo. Je stále stejné. Od roku 2008, kdy koupil City, se jeho klub kvalifikoval do Ligy mistrů a vyhrál FA Cup.
2. Alisher Usmanov
Arsenal
Majetek: 360 miliard korun
Před rokem: 232 miliard korun (3. místo)
Ruský magnát Usmanov, který v Arsenalu drží 29,5 procent akcií, za poslední rok výrazně zbohatl, čímž si v žebříčku zajistil stříbrnou pozici. Tento Rus udržuje s klubem minimální kontakt. V zájmu Arsenalu by ale mělo být se co nejrychleji s Usmanovem spojit a domluvit se, aby čas od času něco málo do klubu napumpoval.
3. Lakshmi Mittal
Queens Park Rangers
Majetek: 342 miliard korun
Před rokem: 493 miliard korun (2. místo)
Indický ocelářský magnát a akcionář Queens Park Rangers se propadl na třetí pozici. U fanoušků se velké oblibě netěší, byť se QPR probojovalo tento rok do Premier League.
4. Roman Abramovič
Chelsea
Majetek: 299 miliard korun
Před rokem: 215 miliard korun (4. místo)
Ruský miliardář Roman Abramovič zůstává na čtvrtém místě nejbohatších majitelů stejně jako před rokem. Jeho jmění za tu dobu však narostlo o 84 miliard korun. Že koupil drahého Fernanda Torrese? Finančně mu to nijak neublížilo.
5. Rodina Liebherrů
Southampton
Majetek: 87 miliard korun
Před rokem: 87 miliard korun (5. místo)
Rodina Markuse Liebherra (na obrázku), který zemřel náhle v srpnu minulého roku, uvedla, že bude i nadále financovat klub a snažit se naplnit ambice dostat jej do Premier League. Pod Liebherrem se Southamptonu začalo přezdívat "juniorka Manchesteru City".
6. Joe Lewis
Tottenham Hotspur
Majetek: 81 miliard korun
Před rokem: 78 miliard korun (6. místo)
Podnikatel Joe Lewis (74) řídí společnost ENIC International Limited, která ještě před několika měsíci držela akcie v pražské Slavii. Kvůli daňovým účelům firma oficiálně sídlí na Bahamách.
7. Denis O'Brien
Celtic, Doncaster Rovers
Majetek: 73 miliard korun
Před rokem: 54 miliard korun (7. místo)
Irský byznysmen O'Brien, který si vydělal miliardy v telefonickém průmyslu, vlastní akcie ve dvou klubech - ve skotském Celtiku a anglickém Doncasteru Rovers, který hraje druhou ligu.
8. Stanley Kroenke
Arsenal
Majetek: 52 miliard korun
Před rokem: 54 miliard korun (8. místo)
Kroenke poprvé investoval do Arsenalu v roce 2007, ale až tento rok skoupil velký balík akcií, díky čemuž se stal majoritním vlastníkem klubu. Jeho společnost vlastní také kluby ve Spojených státech - Colorado Rapids (MLS), Colorado Avalanche (NHL), Denver Nuggets (NBA), Colorado Mammoth (NLL) a St. Louis Rams (NFL).
9. Malcolm Glazer a jeho rodina
Manchester United
Majetek: 48 miliard korun
Před rokem: 44 miliard korun (9. místo)
Malcolm Glazer, kontroverzní majitel Manchesteru United, za poslední rok navýšil svoje jmění zhruba o 4 miliardy korun. To jej udrželo na deváté příčce.
10. Mike Ashley
Newcastle United
Majetek: 40 miliard korun
Před rokem: 28 miliard korun (16. místo)
Několikrát musel čelit urážlivým nadávkám z řad vlastních fanoušků Newcastlu. Přesto Mike Ashley, který obchoduje se sportovním oblečením, nikdy neměl v úmyslu klub prodat.
Foto: profimedia.cz (9x), abl