ROZHOVOR - Hodně vydařený byl rok 2011 pro fotbalistu Tomáše Kalase, který byl vyhlášen v neděli na pražském Žofíně nejlepším českým dorostencem. Ocenění pro nejlepšího domácího juniora převzal Tomášův otec. Stoper Arnhemu, jenž je v nizozemském klubu na hostování z Chelsea, je totiž se svým týmem na soustředění na Kypru.
Máte za sebou opravdu hodně bohatý rok: stříbrné mistrovství Evropy s devatenáctkou, odchod na hostování do Nizozemska, kde jste se rychle dostal do základní sestavy, první starty za jednadvacítku... Jen za podzim jste odehrál 18 soutěžních zápasů, což je pořádná porce. Na co nejraději vzpomínáte?
„Celý rok byl hektický. Vzpomínám rád už na jaro, které jsem odehrál v v rezervě Chelsea a trénoval s áčkem. I proto jsem se dostal rychle na tu úroveň, že mě mohl klub poslat do nizozemské ligy, abych se ještě více vyhrál. Hodně mi pomohlo, že se mi vyhýbala zranění a celý rok jsem měl z fotbalu příjemný pocit.“
Je Arnhem ideální volbou, jak se fotbalově stále zlepšovat?
„Když za mnou přišel v létě trenér v Chelsea, zda bych nechtěl jít na hostování do nizozemské ligy, nejdříve jsem nevěděl, jak se rozhodnout. Po konzultaci s agenty ze Sport Investu jsem ale došel k závěru, že to bude to nejlepší, co mě může potkat. A po půl roce musím říct, že to byl velký krok dopředu a správné rozhodnutí.“
Nizozemská liga je obecně hodně ofenzivně laděná, padá v ní hodně branek. O vašem klubu to ale až tak neplatí – v závěru podzimu jste body získávali spíše po těsných výsledcích. Znamená to, že hrajete taktičtěji než soupeři?
„Nikdo v holandské lize si nedovolí hrát defenzivně, žádný trenér by s tím neuspěl a my nejsme výjimkou. Někdy se opravdu stává, že v útoku je zapojeno tolik hráčů, že se pak obránci děsí, kolik zůstane neobsazených hráčů při protiútoku. Ale v obraně nám to opravdu klapalo, rychle jsme se sehráli a dokázali si vyhovět. Proto jsme tak málo inkasovali.“
Jak zvládáte současné soustředění na Kypru? Je to podobná dřina jakou prožívají hráči v českých klubech?
„Já jsme vlastně ani typickou zimní přípravu v dospělé kategorii nezažil, nemohu porovnávat. Loni jsem už začínal v Chelsea a také nynější kemp na Kypru je zřejmě odlišný. Někdy toho mám ale skutečně dost, trénuje se i třikrát denně. Není divu, že každou volnou chvíli využívám k odpočinku. Je to trochu stereotyp, ale už 22. ledna liga pokračuje, musíme být pořádně připraveni.“
Jste stále ve spojení s Chelsea?
„Po každém utkání mi volá asistent z áčka a vím, že ve spojení jsou mezi sebou i další lidé z obou klubů, takže přehled o nás v Londýně mají velmi dobrý. Se mnou zde je totiž na hostování také Mexičan Dávila.“
Hrajete pravidelně významnou ligu v zahraničí, což bývá velmi často vstupenkou do národního týmu. Jste v kádru výběru do 21 let - nepomýšlíte třeba už i na áčko, které se chystá na Euro?
„Asi mám ještě dost času. Pokud to má přijít, pak to přijde a já budu šťastný. Domnívám se však, že není kam spěchat.“
Jaké tedy máte pro letošní rok plány?
„V klubu máme přání mít co nejdelší prázdniny, což by znamenalo, že skončíme na jaře v lize do čtvrtého místa a budeme mít jistou Evropskou ligu. Kluby na dalších příčkách totiž čeká play off a to jsou dva týdny navíc. Přál bych si také, abychom vyhráli oba červnové kvalifikační zápasy s jednadvacítkou a mohli se v klidu připravovat na podzimní baráž, a z ní postoupit na mistrovství Evropy.“