16. listopadu 2013 • 17:30

Když se bál Real i Barcelona. TOP 10 památných zápasů Sparty

Autor: rou
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
I my se umíme pohádat. A hodně. Sýkora otevřeně o lekci a změně v Pardubicích
Obrovský úspěch Čechů. Zlato z MS v legendárním fotbalovém manažeru Hattrick
VŠECHNA VIDEA ZDE

Fotbalová Sparta slaví 120 let od svého založení, připomeňte si při této příležitosti 10 památných bitev fotbalistů s S na prsou. Desítku zápasů vybral magazín Sparta, do toho!



1. Sparta – Ferencváros 3:0

(1935, finále Středoevropského poháru)

V období mezi světovými válkami Sparta vládla celé fotbalové Evropě, což stvrdila v roce 1935 svým druhým triumfem ve Středoevropském poháru. Ve finále sice sparťané prohráli na hřišti Ferencvárose Budapešť 1:2, ale v odvetě bylo všechno jinak. Na vyprodaném zbrusu novém Strahovském stadionu byla celý zápas lepší a díky dvěma trefám Brainea a gólu Faczinka zvítězila 3:0.

2. Sparta – Marseille 2:1

(1991/1992, nultý ročník Ligy mistrů)

V sezoně 1991/1992 se rozjížděla nultým ročníkem Liga mistrů a Sparta tehdy předvedla úchvatnou jízdu. K postupu do skupiny se ale musela prokousat přes posledního finalistu Poháru mistrů, slavný Olympique Marseille.

Na jeho hřišti Pražané prohrávali už 0:3, pak ale díky dvěma penaltám vydřeli do odvety slibnou porážku 2:3. Vyprodaná Letná pak viděla famózní výkon, který podtrhli góly Martin Frýdek a Horst Siegl. Naštvaný majitel klubu, kde zářil třeba proslulý Papin, Bernd Tapie pak vtrhl na lavičku, ale zvrat nezpůsobil. Ghaňan Pelé sice snížil, ale výhra 2:1 Spartě na postup do skupiny stačila.

3. FC Barcelona – Sparta 2:3

(1921, mezinárodní zápas)

Na začátku dvacátých let vládly fotbalové Evropě tři týmy: Sparta, Barcelona a Norimberk. Nemohla to ale zatím potvrdit ještě žádná oficiální soutěž, tak Sparta vyzvala své soupeře k měření sil ve vzájemných soubojích. Tým kolem Kádi a Piláta pak v Barceloně ukázal, že je skutečně nejlepším na starém kontinentu. Do poločasu vedla Sparta díky dvěma gólům Prokopa 2:0, domácí pak sice vyrovnali, ale pět minut před koncem rozhodl o triumfu Meduna.

4. Sparta – Rapid Vídeň 6:2

(1927, finále Středoevropského poháru)

První regulérní soutěže o nejlepší evropský klub se fanoušci dočkali až v roce 1927, kdy vznikl Středoevropský pohár. Ve finále prvního ročníku pak Sparta narazila na Rapid Vídeň a o svém triumfu rozhodla už doma, kdy slovutného protivníka zničila 6:2. Po dvou gólech dali Silný a Patek, výhru načal v první minutě Káďa a trefil se ještě Šíma. Odvetu si sparťané pohlídali, nicméně porážka 1:2 je hodně bolela, protože pokoření Rakušané byli vzteky bez sebe a hráči končili zápas pokopaní a mnozí i od krve.

5. Sparta – Real Madrid

(1968, čtvrtfinále Poháru mistrů)

Jan Berger v zápase Sparty s Realem Madrid v Poháru UEFA v roce 1983Foto Jaroslav Legner (Sport)

V roce 1968 se Sparta probojovala opět do čtvrtfinále Poháru mistrů a byla krok od zázraku s Realem Madrid. Ve Španělsku prohrála Sparta 0:3 a do odvety jí nikdo moc šancí nedával.

Jenže Kvašňák a Dyba v závěru prvního poločasu dali sparťanům naději na zvrat, Real navíc hrál o deseti. Domácí pak měli ve druhé půli několik šancí, Mráz trefil v 55. minutě tyč. Ovšem chvíli poté Gento nevídanou ranou do šibenice definitivně sparťanský zázrak pohřbil.

6. Sparta – Banská Bystrica 3:2

(1976, druhá liga)

Vedle soubojů s evropskými velkokluby se může tenhle duel zdát jako nepatřičný, ale pro dějiny Sparty je také klíčový: na Letné tak skončilo černé druholigové období a začala nová mistrovská éra. V zápase s Bystricí, která přijela do Prahy svést přímý souboj o postup do první ligy, sparťané vedli už 3:0 a zdálo se být jasno.

Ale hosté v průběhu pěti minut čtvrt hodiny před koncem snížili a bylo z toho ještě nervózní drama. Dva body ale nakonec zůstaly v Praze a Sparta k jistotě postupu potřebovala bod z Kladna, kde ho také získala a na druholigovou anabázi mohla definitivně zapomentou.

7. Juventus – Sparta 1:5

(1935, semifinále Středoevropského poháru)

V roce 1934 se českoslovenští fotbalisté i fanoušci cítili hlubokou křivdu za finále mistrovství světa v Itálii, které domácí pod dohledem Mussoliniho vyhráli zřejmě i s pomocí rozhodčích.

Horst Siegl před brankou Barcelony při památném vítězství Sparty v nultém ročníku Ligy mistrů
Horst Siegl před brankou Barcelony při památném vítězství Sparty v nultém ročníku Ligy mistrů

Pomsta ale přišla už o rok později – ve finále Středoevropského poháru Sparta narazila na Juventus, přičemž o titulu musel rozhodnout po dvou shodných výsledcích až třetí zápas. Ten se hrál na neutrální půdě v Basileji a Sparta italského soka zesměšnila vysokou výhrou 5:1. Dva góly tehdy dali Zajíček a Braine, jednu trefu přidal Faczinek.

8. Sparta – Real Madrid 3:2

(1983, Pohár UEFA)

V prvním kole Poháru UEFA v roce 1983 Sparta narazila na veleslavný Real Madrid. Po gólech Chovance a Procházky vedla po hodině hry 2:1, a i když Juanito vyrovnal, poslední slovo měli sparťané. Po akci na lince Chovanec – Lavička – Calta deset minut před koncem rozhodl o výhře Stanislav Griga a Letná vybuchla nadšením.

V odvetě to dlouho vypadalo na předpokládaný postup španělského giganta, který vedl 1:0, krátce před koncem ale tehdy sedmnáctiletý mladíček Tomáš Skuhravý hlavičkou srovnal a poslal Spartu do druhého kola. Letenští pak vyřadili ještě Lodž a Watford, než skončili smolně ve čtvrtfinále po nešťastné brance v prodloužení odvetného zápasu.

9. River Plate – Sparta 0:1

(1966, Pohár Hexagonal)

Sparťanská parta kolem Andreje Kvašňáka krátce před vánocemi 1965 vyrazila na slavné turné do střední a jižní Ameriky. V Buenos Aires si pak díky gólu Mráze připsala cenný skalp nad místním River Plate.

„Sparta je na svém velkém zájezdu stále neporažena. Je závazkem argentinských klubů, aby odsud žádné evropské mužstvo bez porážky neodjelo,“ cituje magazín Sparta, do toho! tehdejší argentinské noviny.

10. Sparta – Barcelona 1:0
Jozef Chovanec a Horst Siegl (vpravo) slaví triumf nad Barcelonou v semifinálové skupině Ligy mistrů v roce 1992Foto Jaroslav Legner (Sport)

(1991/1992, nultý ročník Ligy mistrů – semifinálová skupina)

V rámci spanilé jízdy nultým ročníkem Ligy mistrů zavítala v roce 1992 na Letnou slavná Barcelona. Tým Dušana Uhrina díky brance Horsta Siegla připravil hvězdnému výběru Johanna Cryuffa jedinou porážku v sezoně, kterou bouřlivě slavilo skoro 28 tisíc fanoušků na stadionu a prakticky celá republika. Sparta se tak vrátila do hry o postup do finále, který jí sice nakonec unikl, ale na výhru nad Barcelonou už se nikdy nezapomene.

Vstoupit do diskuse
0

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Tabulky skupin Pavouk Vstupenky na ME ve fotbale Tipovačka Kde sledovat EURO v TV? Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.

Fotbal dnes * Evropská liga * Program MS v hokeji

Články odjinud


Články odjinud