Proč Pelta a spol. neřešili odvolání Damkové? Nemohli, chyběl Svoboda

Proč výkonný výbor nakonec vůbec neřešil otázku setrvání Dagmar Damkové na pozici předsedkyně komise rozhodčích fotbalové asociace? Podle nových Stanov, přijatých na valné hromadě letos v červnu, může výkonný výbor v této otázce rozhodnout pouze na základě návrhu předsedy ligového shromáždění.
Předseda ligového shromáždění se jmenuje Dušan Svoboda, jinak též místopředseda Sparty, a ten nic takového nenavrhl, protože v Lotyšsku na zasedání chyběl.
Nic tedy nebylo platné, že Vlastimír Hrubčík, člen výkonného výboru za Moravu, chtěl do programu jednání o důvěře předsedkyně českých sudí zařadit. Miroslav Pelta, šéf FAČR, a její generální sekretář Rudolf Řepka před zahájením ze Stanov ocitovali, že to nelze.

Příslušný článek zní takto: v článku 22 odstavec 6g (cc) se píše: Do působnosti Výkonného výboru náleží zejména ustavovat komise pro zabezpečení řízení celorepublikových soutěží Asociace, na návrh příslušného předsedy Ligového shromáždění, Řídící komise pro Čechy nebo Řídící komise pro Moravu volit z řad členů Asociace a odvolávat jejich předsedy a členy, a to komisi rozhodčích pro I. a II. ligu, komisi rozhodčích Řídící komise pro Čechy a komisi rozhodčích Řídící komise pro Moravu.
Neboli ještě jednou Řepkovými slovy: „Bod o důvěře komise rozhodčích nemohl být zařazen, protože výkonný výbor může ustavovat komise a odvolávat pouze na návrh předsedy ligového shromáždění. A jelikož pan předseda Dušan Svoboda tady nebyl, problematika nemohla proběhnout.“
Prohlášení místopředsedy FAČR Dušana Svobody k neúčasti na jednání výkonného výboru v Rize |
„K jednání VV FAČR v Rize uvádím, že moje neúčast byla čistě z osobních důvodů, zároveň však dodávám, že dle mého názoru nebyl žádný důvod řádně svolaný VV FAČR na 1.9. rušit a pokud již k této potřebě došlo, tak měl být svolaný v řádném termínu v Praze, uvedený postup se mnou nikdo nekonzultoval. Celou situaci jsem s předsedou Peltou osobně detailně diskutoval před jeho odletem do Číny a akceptoval jsem jeho názor, že je třeba celou situaci řešit po řádném projednání, nikoli hekticky, na druhou stranu však s maximálním důrazem na její objektivní vyhodnocení, s tím, že v horizontu do dalšího řádného jednání VV FAČR předloží soubor konkrétních opatření. Osobně se domnívám, že je třeba do procesu obnovení důvěryhodnosti FAČR a jejích jednotlivých orgánů zapojit nejen legitimně zvolené členy VV FAČR, ale rovněž další subjekty, které se na fotbalovém dění podílí a výrazně jej ovlivňuji.“ |