Ondřej Škvor
2. února 2016 • 16:42

Sudí Jílek, zdatný Berbrův žák. Ostře zametl s funkcionářem

TOP VIDEA
13. den na ZOH: Francouz jako Hašek, dejá vu z Nagana a noční můra Ester 13. den na ZOH: Francouz jako Hašek, dejá vu z Nagana a noční můra Ester
Rulík slavil s Francouzem titul, teď mu předpovídá budoucnost. Má na to hrát NHL, říká Rulík slavil s Francouzem titul, teď mu předpovídá budoucnost. Má na to hrát NHL, říká
VŠECHNA VIDEA ZDE

Jan Jílek, jihočeský fotbalový předseda a prvoligový rozhodčí v jednom, dává v hodinách Berbrovy školy pozor. Nedávno to odnesl prachatický funkcionář Jiří Trněný. Co provedl? Objevil pochybení, šťoural a nedal si pokoj. Tak šel. Jílkovi to prošlo. I proto mu v žebříčku, který každoročně sestavuje deník Sport, patří pozice 31. nejmocnější osoby českého fotbalu.Je to vlastně „jenom“ drobný případ z jihu Čech. Neprodávají se v něm zápasy, nejde v něm o miliony. Ale výmluvně vykresluje, jak vypadá česká fotbalová politika v režii Romana Berbra, místopředsedy FAČR. Jiří Trněný se zprotivil tím, že chtěl hrát fair play. Jenže se to nehodilo. Poslali na něj hospodářskou kontrolu, a když ta nic nenašla, našli si záminku jinde.

Takže po pořádku a pomalu, protože postav tu vystupuje víc. Delegát Jiří Urban dostal 18. září 2013 trest zákazu výkonu funkce na dva měsíce. Jenže hned o tři dny později vykonával delegátské povinnosti na utkání Písek B–Dražice. Kdyby se tohoto pochybení dopustil klub tím, že by k zápasu postavil distancovaného hráče, přišla by kontumace. Navíc Urban vzápětí obdržel nominaci na dva další víkendy, staženou poté, co se o této podivnosti začalo nahlas mluvit.

Trněný, místopředseda okresního fotbalového svazu (OFS) v Prachaticích, proto 4. října napsal Zdeňku Taschovi, předsedovi disciplinárky Řídící komise pro Čechy, dopis, kde na věc upozornil. Tasch odpověděl, že se podnětem bude zabývat.

Dlouho se však nedělo nic, a tak Trněný poslal na disciplinárku další dopis. „Řada členů FAČR v Jihočeském kraji se ptá, jak je možné, že někdo může beztrestně porušovat rozhodnutí disciplinárky a tím i řády FAČR. Proč se neměří každému stejně?“ zajímalo ho.

Berbr: Udělejte si pořádek

Disciplinárka mezitím zpětně změnila Urbanovi trest na podmíněný. Účelově? Každopádně odpověď, která Trněnému dorazila 16. prosince, byla zarážející. „Po prošetření celého případu, včetně informace od sekretáře Jihočeského krajského fotbalového svazu, dospěla disciplinární komise k rozhodnutí, že k žádnému disciplinárnímu provinění nedošlo.“ Podepsán Zdeněk Tasch, předseda.

Jinými slovy: nevadí nám, že delegát Urban neuposlechl trestu, který jsme mu sami udělili. Nevadí nám, že Josef Vrzal z komise rozhodčích a delegátů vědomě či nevědomě Urbana nasadil k zápasu v době trestu.

„To mi hlava nebere,“ chce se říct spolu s Miroslavem Peltou. I jemu, předsedovi FAČR, Trněný poslal dopis poté, co spolu osobně hovořili. Bez odpovědi.

Trněný si nedal pokoj a 18. června 2014 seznámil členy výkonného výboru OFS Prachatice se svou komunikací s disciplinární komisí.

Příběh jde do druhé části, kde hlavní roli hraje Jan Jílek coby předseda Jihočeského krajského fotbalového svazu (KFS). Tentýž Jílek, jenž má blízko k Berbrovi, což se ukázalo i v kauze Kovařík, kdy se veřejně postavil na jeho stranu.

Vypráví Trněný: „Vláďa Eibl mi povídal, že ho zastavil Berbr a ptal se ho, proč si tu neumíme udělat pořádek. A radil mi, abych prý nestrkal nos, kam nemám. Byla by prý škoda, kdybych skončil v STK.“ Vladimír Eibl je v jihočeském KFS předsedou sportovně technické komise (STK). Trněný v téže komisi tehdy pracoval jako její člen. „Michal Řezáč, místopředseda KFS, mně zase říkal, abych se Jílkovi omluvil,“ přidává Trněný.

Za co omluva? V podstatě za to, že Jílkovi dělá potíže u vrchnosti, čtěme u Berbra. Že vypadá jako ten, co nemá věci pod kontrolou.

#Berbrven#Berbrven

Pozor, přijde kontrola!

Takže musela přijít odplata. „Možná to Jílek dostal nakázáno seshora,“ odhaduje Trněný. Co se stalo? „Měl jsem telefonát od jednoho velmi dobře informovaného kamaráda, že jistá osoba zařídila, že přijde kontrola hospodaření,“ vypráví Trněný. Kdo je jistá osoba? Je třeba hledat hodně vysoko a Pelta to není.

Stalo se. Jako tank přijela 21. srpna 2014 do Prachatic skupina z Revizní a kontrolní komise. Zdeněk Šimek, Jaroslav Hampl, Jiří Bozděch.

„Kontrola trvala čtyři a půl hodiny a nenašli vůbec nic. Pan Hampl byl velmi nepříjemný, vztekle smetl faktury ze stolu. V jednu chvíli dokonce řekl něco jako: Dyť víš, že musíme něco najít!“ vzpomíná Trněný.

Prý to byla pravidelná kontrola, kterých bývá více. V srpnu však měla dle následného protokolu pořadové číslo 1.

Teď jdeme do finále. Kontroloři následně zajeli do Českých Budějovic na Jílkův KFS, kde objevili – na rozdíl od OFS – nedostatek. Nedodržení zákona ve fakturách týkajících se semináře rozhodčích. Jan Jílek se rozzlobil a na výkonném výboru ze dne 22. září 2014 dle zápisu 8/2014 pronesl: „Poslední část kontroly byla dle mých informací vyvolána iniciativou jednoho z funkcionářů odborné komise KFS. Vzhledem k opakovaným nepodloženým a neopodstatněným aktivitám této osoby, mířeným proti současnému vedení KFS, navrhuji, aby tento funkcionář již nadále v žádné odborné komisi nepracoval. Vše doporučuji definitivně uzavřít na příštím zasedání výkonného výboru.“

Tou osobou byl Trněný, toho času ještě člen krajského STK. Podle Jílka měl tedy právě on poslat kontrolu na kraj. „Když se po tomhle výkonném výboru ptali jeho člena Jirky Kureše (známý pravidlový expert), proč se mě nezastal, řekl jenom: Strkal nos, do čeho mu nic není,“ vypráví Trněný.

Na příštím zasedání skutečně došlo k „definitivnímu uzavření“. Viz zápis 9/2014: „Předseda informoval o svém stanovisku ohledně dalšího působení pana Trněného v odborné komisi KFS a navrhl v souladu se Stanovami čl. 19/3 jeho odvolání z komise STK. Po diskusi bylo rozhodnuto pana Trněného odvolat s účinností od 1. 1. 2015.“

Schváleno. Pro 4, zdržel se 1. Pak se ještě ozval Petr Mach, předseda STK ve Strakonicích, který vyjádřil v dopise Janu Jílkovi „velký údiv nad trochu prapodivným průběhem této kauzy.“ Pak už nic.

Jen místo Trněného, který ovšem na stránkách FAČR stále zůstává členem, přišel do krajské STK Petr Třeštík.

Rozhodčí z Protivína. Ten se spíš protivit nebude.

Olympiáda 2018: kompletní informace najdete zde >>

Program ZOH >> Hokej na ZOH 2018 >>

 Klasická verze
Mobilní verze