Suchý nevolil krále Modriče. Ronaldo a Messi chyběli a schytali kritiku | iSport.cz
25. září 2018 • 12:40

Suchý nevolil krále Modriče. Ronaldo a Messi chyběli a schytali kritiku

Autor: apr
TOP VIDEA
Duda o konci Rolinka: Zaráží mě, v jaké se situaci se nachází hokej v Pardubicích Duda o konci Rolinka: Zaráží mě, v jaké se situaci se nachází hokej v Pardubicích
Redaktor Sportu Martin Hašek o syndikátu iSport-Váňa: Utvořili jsme super tým Redaktor Sportu Martin Hašek o syndikátu iSport-Váňa: Utvořili jsme super tým
VŠECHNA VIDEA ZDE

V anketě Mezinárodní fotbalové federace FIFA The Best předčil chorvatský záložník Luka Modrič svého někdejšího spoluhráče z Realu Madrid a obhájce prvenství Cristiana Ronalda. Na slavnostním ceremoniálu v Londýně převzal cenu jako vítěz hlasování kapitánů a trenérů národních týmů, novinářů i fanoušků FIFA, po jeho skončení jsme se dozvěděli, jak hlasovali Modrič, Ronaldo, Messi a další. A co čeští zástupci? Modrič ukončil tak desetiletou nadvládu dua Cristiano Ronaldo, Lionel Messi. Chorvatský záložník získal největší procento hlasů (29,05%), druhý skončil Portugalec Ronaldo (19,08%) a třetí Egypťan Mohamed Salah (11,23%). 

Jak dopadla anketa FIFA The Best
1. Luka Modrič (Chorv./Real Madrid) 29,05 procenta hlasů
2. Cristiano Ronaldo (Portug./Real Madrid) 19,08
3. Mohamed Salah (Egypt/Liverpool) 11,23
4. Kylian Mbappé
(Fr./PSG) 10,52
5. Lionel Messi (Arg./Barcelona) 9,81

Modrič se však vůbec neobjevil na hlasovacím lístku kapitána české reprezentace Marka Suchého, který dal přednost Cristianu Ronaldovi, Lionelu Messimu a Mohamedu Salahovi. Dnes již bývalý trenér české reprezentace Karel Jarolím do svého výběru zařadil stejně jako Suchý na třetí pozici Salaha. Jeho druhou volbou byl francouzský talent Kylian Mbappé a pět bodů za první místo poslal Jarolím Modričovi.

Za Slovensko volil kapitán Martin Škrtel v pořadí Modrič, Mbappé, Salah. Trenér našich východních sousedů Ján Kozák napsal na první místo rovněž středopolaře Realu Madrid, jako druhého volil Ronalda a na třetí místo zařadil Edena Hazarda z Chelsea.

Překvapivou volbu snad pro celé fotbalové prostředí učinil argentinský kapitán Lionel Messi. Nikoliv tím, že na první místo napsal Modriče a na druhé Mbappého. Pak totiž na jeho sezonamu došlo na Cristiana Ronalda. V minulosti nebylo úplně zvykem, že se rivalové takto ocenili. Ronaldo ale Messimu volbu „neoplatil“ a hlasoval pro trio Varane, Modrič, Griezmann.

A jak volil nejlepší hráč FIFA sezony 2017/18 Luka Modrič? Své hlasy rozdělil následovně. Pět bodů daroval svému spoluhráči z Realu Madrid Raphaelovi Varanemu, tři body bývalému kolegovi Ronaldovi a jeden bod střelci Atlétika Madrid Antoine Griezmannovi.

Jak hlasovali v anketě o nejlepšího hráče FIFA?

Marek Suchý (kapitán Česko) – 1. Ronaldo, 2. Messi, 3. Salah
Karel Jarolím (bývalý trenér Česka) – 1. Modrič, 2. Mbappé, 3. Salah
Cristiano Ronaldo (kapitán Portugalska) – 1. Varane, 2. Modrič, 3. Griezmann
Lionel Messi (kapitán Argentiny) – 1. Modrič, 2. Mbappé, 3. Ronaldo
Luka Modrič (kapitán Chorvatska) – 1. Varane, 2. Ronaldo, 3. Griezmann
El Hadary Essam (kapitán Egypta) – 1. Salah, 2. Modrič, 3. Ronaldo
Sergio Ramos (kapitán Španělska) – 1. Modrič, 2. Ronaldo, 3. Messi
Martin Škrtel (kapitán Slovenska) – 1. Modrič, 2. Mbappé, 3. Salah
Jan Kozák (trenér Slovenska) – 1. Modrič, 2. Ronaldo, 3. Hazard
Dani Alves (kapitán Brazílie) – 1. Neymar, 2. Messi, 3. Ronaldo
Harry Kane (kapitán Anglie) – 1. Ronaldo, 2. Messi, 3. De Bruyne
Gareth Southgate (trenér Anglie) – 1. Modrič, 2. Varane, 3. Hazard
Didier Deschamps (trenér Francie) – 1. Griezmann, 2. Varane, 3. Mbappé
Hugo Lloris (kapitán Francie) – 1. Varane, 2. Griezmann, 3. Mbappé

Kritika ze všech stran

Jinak povedený galavečer předávání cen FIFA přinesl i několik výsledků, nad kterými se lze pozastavit. Nejvíc asi podoba nejlepší jedenáctky sezony 2017/18.

Do ní se nevešel na úkor Davida de Gey z Manchesteru United brankář Thibaut Courtois, který byl přitom na galavečeru vyhlášen nejlepším brankářem sezony. Mezi vyvolenými chybí také třetí nejlepší hráč světa Mohamed Salah. Ten alespoň převzal cenu za nejhezčí gól sezony.

I toto ocenění vyvolává určité pochybnosti o tom, zda to nebyla tak trochu náplast za to, že Salah nebyl vybrán do ideální sestavy a nevyhrál ani cenu pro nejlepšího hráče FIFA. 

Obehrání dvou obránců a povedený obstřel v Salahově podání proti Evertonu sice patří k povedeným kouskům, nicméně je tento gól natolik výstavní, aby konkuroval famózním trefám nůžkami od Cristiana Ronalda (v semifinále Ligy mistrů proti Juventusu) a Garetha Balea (ve finále Ligy mistrů proti Liverpoolu)? 

Na toto konto zavtipkoval i Salahův spoluhráč z Liverpoolu James Millner, který na svůj twitterový účet napsal, že egyptskému fotbalistovi gratuluje k tomu, že jeho sedmý nejhezčí gól v sezoně se stal nejhezčím gólem světa. 

Kritika se svalila i na dvojici Ronaldo, Messi, která v posledních deseti letech vládla většině ocenění. Proč? Ani jeden se totiž předávání cen FIFA nezúčastnil osobně. 

"Absence Ronalda a Messiho? Nedostatek respektu k hráčům i k FIFA," kritizoval italský trenér Fabio Capello. "Je možné, že toho vyhráli až příliš a neumí přijmout to, že o ceny přišli. V životě musíte umět zvládat situace, kdy vyhráváte, i ty, kdy prohráváte," dodal. 

Neúčast obou hvězd mrzela i vítěze Modriče. "Každý má své důvody, proč se předávání nezúčastnil. Byl bych rád, kdyby tu byli, ale bohužel nejsou," hlesl nejlepší fotbalista sezony 2017/18. 

 
Články odjinud


Články odjinud