100 důležitých gólů (100. až 81. místo): Ital Nedvěd, Vízkovo dělo i kat Pilař
POŘADÍ NA 100. - 81. MÍSTĚ | Český, potažmo československý fotbal má bohatou historii, která je plná důležitých a zlomových gólů. Pro speciální vydání Sport Magazínu jsme vybrali stovku těch nějdůležitějších! V první části pětidílného seriálu přinášíme pořadí od 100. do 81. místa. Patří sem zásahy Pavla Nedvěda, Vítězslava Lavičky, Petra Rady, ale i například i Davida Lafaty.
Jak jsme vybírali
- Do žebříčku jsme seřadili významné góly. Některé z nich jsou i krásné, ale to nebyl náš hlavní motiv.
- Trefy jsou to české i československé. S vlivem na (ne)úspěch českého nebo československého fotbalu. Proto v seznamu najdete také řadu slovenských střelců, kteří kopali mj. za společnou reprezentaci.
- Zásadní prioritu měl mezinárodní úspěch. Reprezentační i klubový. Do výčtu se nám ale pochopitelně vešly i thrillery v koncovkách ligových sezon.
- Nehledejte nutně góly vítězné. Leckdy měly rozhodující váhu údery vyrovnávací, někdy dokonce korigující porážku – třeba v odvetách evropských pohárů.
- Snažili jsme se vyhýbat penaltovým rozstřelům. Pokud tedy nepřinesly globální zlatou radost...
- Pozor: z žádného utkání jsme nezvolili víc než jeden gól. Vždycky ten jeden zastínil ty ostatní.
- Všímali jsme si gólů, které měly ohromný dopad na momentální situaci. Třeba takových, jež vdechly život skomírajícímu týmu v nakonec neúspěšné kvalifikaci.
- Všímali jsme si gólů, které skolily titána. I když to málokdy stačilo na postup, vzkaz do světa se počítá, symbolická cena je vysoká.
- Řešili jsme i nečekaná dilemata. Je víc vyrovnání těsně před koncem základní doby, nebo rozhodující gól v prodloužení? Emoce podobné, na konci možná větší, jenže bylo by druhé bez prvního?
A na závěr nezbývá než prominout autorům žebříčku nějaké to případné opomenutí. Subjektivní vzpomínky taky hrály roli...
100. Henrich Benčík
(24. 9. 2003 Kaiserslautern-TEPLICE, 1. kolo Poháru UEFA)
Byl to velký slovenský den. Matador Púchov odolal Ronaldinhovi, Xavimu, Overmarsovi a remizoval 1:1 s Barcelonou. A útočník, narozený v Nitře, trefil výhru Teplic 2:1 na obávaném Betzenbergu, kde v té době válel Miroslav Klose, nejúdernější kanonýr historie MS. Zatímco Púchov pak na Camp Nou schytal osmigólovou smršť, Benčík rozhodl i odvetu (1:0). Horváth, Rezek a spol. vzápětí vyřadili Feyenoord.
VIDEO: Benčíkova trefa na hřišti Kaiserslauternu (čas 1:06:00)
99. Petr Rada
(16. 11. 1983 ČSSR-Itálie, kvalifikace ME)
Drhlo to, národní tým v bojích o šampionát ve Francii kulhal, ale díky výhře 2:0 nad mistry světa prudce ožil. Na Strahově před 35 tisíci diváků nezazářil Paolo Rossi, Marco Tardelli ani Carlo Ancelotti, nýbrž nečekaný střelec, obránce Dukly. V 64. minutě levačkou zavěsil z dálky, o 13 minut později z penalty. K postupu stačilo za 14 dní porazit v Bratislavě Rumuny. Jenže remíza 1:1 stačila soupeři…
VIDEO: Góly Petra Rady proti Itálii
98. Pavel Nedvěd
(11. 3. 1998 LAZIO ŘÍM-Juventus, semifinále Coppa Italia)
Ani Alan Bokšič, ani Roberto Mancini, nejlepším hráčem i střelcem Lazia v oné sezoně byl blonďatý 25letý bombarďák. A dvě rány z jedenácti si schoval do odvety semifinále italského poháru proti ligovému vítězi a finalistovi Ligy mistrů. Lazio vyhrálo v Turíně 1:0, ale v domácí odvetě prohrávalo. Nedvěd obrátil vývoj v 62. a 65. minutě, jeho tým si vystačil s plichtou 2:2 a ovládl i finále s AC Milán. Pohár dobyl po 40 letech!
VIDEO: Góly Pavla Nedvěda (čas 1:56)
97. Juraj Szikora
(5. 6. 1966 Slavia-INTER BRATISLAVA, poslední kolo ligy)
Slovenský záložník dal gól Brazilcům s Pelém na Maracaná. O deset dní dřív se prosadil i ve starém Edenu, kde z penalty čtvrt hodiny před koncem sebral slávistům titul. Interu výhra 1:0 nic extra nepřinesla, ovšem sešívaní, jejichž penaltu po půlhodině zahodil Bedřich Tesař, tím klesli z prvního místa na třetí. Na finálních 33 bodech spadli až za Duklu, která se k titulu prostřílela výhrou 5:1 nad VSS Košice, a Spartu.
96. Ľubomír Moravčík
(14. 11. 1990 ČSFR-Španělsko, kvalifikace EURO)
Reprezentace si ani nestihla užít skok mezi nejlepší osmičku na italském MS a už měla před sebou drsnou šichtu: boj o jediné postupové místo v konkurenci Francie a Španělska. U prvních prohrála 1:2, druhé proto musela na Strahově nutně porazit, jenže zase ztrácela. Pak předvedla strhující obrat: hrdina duelu Václav Daněk druhým zásahem vyrovnal a Moravčík v 77. minutě rozhodl (3:2). Postup sebrala až napřesrok bezchybná Francie, v Bratislavě vyhrála trefou z 89. minuty.
VIDEO: Moravčíkův gól (čas 2:52)
95. Tomáš Skuhravý
(3. 10. 1991 FC JANOV-Oviedo, 1. kolo Poháru UEFA)
Urostlý sparťanský bomber zazářil na MS a taky hned v první italské sezoně. S mrňavým Uruguaycem Aguilerou nasypali každý 15 ligových gólů, víc než Van Basten, Baggio, Klinsmann či Caniggia, a pomohli Janovu k senzačnímu 4. místu. Skuhravý uchvátil i na evropské scéně. Španělské Oviedo doma vyhrálo 1:0 a v odvetě ještě v 73. minutě drželo pohodovou remízu 1:1. Pak inkasovalo poprvé a v poslední minutě český vlasáč už podruhé zavěsil hlavou: postup!
VIDEO: Skuhravého gól hlavou (čas 3:18)
94. David Lafata
(2. 9. 2006 ČESKO-Wales, kvalifikace EURO)
Ďábelská reprezentační premiéra nejbravurnějšího kanonýra ligové historie. Češi se po smutné epizodě na MS toužili chytit v úvodu nové kvalifikace, ale 75 minut se skóre nepohnuli oni ani experti na brejky Giggs s Bellamym. A tak kouč Karel Brückner vpustil do teplické arény Lafatu. Ten za pár vteřin rybičkou trkl do sítě Sionkovou pobídku. A když soupeř v 85. minutě oslavil Jiránkův vlastenec, stihl ještě rozhodnout pohotovým volejem minutu před koncem.
VIDEO: Gólový sestřih Česko - Wales, kvalifikace EURO 2008
93. Jiří Černý
(1. 6. 1960 HRADEC KRÁLOVÉ-Slovan Bratislava, 24. kolo ligy)
Těžko si dneska představit, že na Camp Nou před 70 tisíci diváků kope Hradec čtvrtfinále Ligy mistrů. A přece se stalo, protože si Spartak v roli nováčka (!) podmanil československou ligu. Zásadní byl triumf proti nejsilnějšímu protivníkovi (mj. Schrojf, Popluhár, Moravčík, Vengloš) tři kola před koncem. Vítězství 2:1 trefil v 78. minutě Jiří Černý, jehož syn Pavel reprezentoval a dvakrát vyhrál ligu se Spartou, a vnuk Pavel teď pomáhá Pardubicím k postupu do nejvyšší soutěže.
VIDEO: Barcelona - Spartak Hradec Králové 1960/61
92. Pavel Nedvěd
(21. 4. 2002 Piacenza-JUVENTUS, 32. kolo Serie A)
Přiťuknutý balon do běhu, před obloukem velkého vápna nápřah a rána levačkou do rohu branky. Juventus nastoupil tři kola před koncem italské ligy v plné palbě: Buffon, Zambrotta, Thuram, Conte, Davids, Del Piero, Trézéguet… Ale jediný gól v 88. minutě vstřelil neunavitelný český dříč. A protože Inter Milán s Ronaldem současně ztratil výhru v Chievu, přicucl se Juventus na jednobodový rozdíl a v posledním kole získal po čtyřech letech titul, protože Inter prohrál na Laziu.
VIDEO: Nedvědova trefa proti Piacenze
91. Václav Pilař
(9. 9. 2014 ČESKO-Nizozemsko, kvalifikace EURO)
Brazilské MS se tradičně obešlo bez české účasti, zato Nizozemci oslnili bronzem. Na Letnou tedy dorazili patřičně sebevědomí, s esy jako Van Persie, Depay, Sneijder, Wijnaldum. Dotáhli manko způsobené pěknou Dočkalovou šajtlí, jenže v nastavení je postihla katastrofa: bek Janmaat dal nepřesnou malou domů do tyče a odražený míč snadno klepl do sítě Pilař. Oranjes pak zpackali i zbytek kvalifikace, skoro povinnou účast na EURO jim sebrali Češi, Islanďané a Turci.
VIDEO: Pilařova trefa proti Nizozemsku
90. František Kordula
(18. 5. 1958 Hradec Králové-DUKLA, poslední kolo ligy)
Zápletka pro velké ligové finále: Dukla plná borců, kteří o měsíc později reprezentovali na MS ve Švédsku (Novák, Pluskal, Šafránek, Masopust, Čadek, Borovička, Dvořák), potřebovala u sestupujícího Hradce získat bod, aby titul nepřipadl Spartě. A získala ho. Díky tomu, že soupeř Pičman za stavu 1:1 nedal penaltu, a protože i podruhé vyrovnala - v 68. minutě slavil gól teenager Kordula, o tři roky dřív dorostenecký šampion v dresu Baníku Ratíškovice.
VIDEO: Dukla Praha - Honvéd Budapešť (0:2) 1959
89. Vítězslav Lavička
(5. 5. 1991 Slovan Bratislava-SPARTA, 24. kolo ligy)
Řežba, jejíž vývoj zásadně otřásl s konečnou tabulkou. Slovan se pral o čelo s Chebem, Sparta kulhala u 5. místa. Ale na Tehelném poli se vinul jiný příběh. Jiří Němec asistoval Lavičkovi a Kukletovi, mezitím Petr Kouba chytil penaltu Hirkovi, Letenští vyhráli 3:0 a později celou ligu o bod, právě před Slovanem. Díky tomu se na podzim potkali s Marseille, Barcou či Benfikou. Slovan se v další sezoně oklepal: zahrál si s Realem Madrid a získal i titul, první od roku 1975.
88. Miroslav Gajdůšek
(27. 9. 1978 Vicenza-DUKLA, 1. kolo Poháru UEFA)
Báječné evropské tažení mužstva kouče Jaroslava Vejvody začalo vyřazením italského vicemistra. Na Julisce zaručil výhru střelec Nehoda. V deštivé odvetě protivník i bez zraněného kanonýra Rossiho už po čtvrthodině bilanci dorovnal, ale víc nedokázal. Gajdůšek trefil v první půli břevno a hned po pauze postup z trestného kopu. Vicenza už nedala ani penaltu a na konci sezony sestoupila ze Serie A. Dukla zažívala pravý opak: těsně ztracený postup do semifinále a ligový titul.
VIDEO: Sestřih Vicenza - Dukla
87. Ladislav Vízek
(3. 10. 1979 DUKLA-Dózsa Újpest, 1. kolo PMEZ)
V úvodních třech minutách šest odpískaných faulů, navrch odnesený záložník Rott se zlomenou lícní kostí. V takhle vypjatých podmínkách začala odveta duelu, který u sousedů skončil vítězstvím domácích 3:2. Maďarský mistr tehdy nebyl k smíchu jako dneska, země hrála na MS 1978 (jen pro 16 týmů) i o čtyři roky později. Dózsa ale na rozjetou Duklu nestačila, rozhodující gól doručil Vízek ve 24. minutě pumelicí z nakrátko rozehraného trestňáku. Na konci přidal pojistku Nehoda.
VIDEO: Vízkův gól (čas 0:40)
86. Pavel Nedvěd
(22. 8. 1995 Galatasaray-SPARTA, předkolo Poháru UEFA)
V útoku odvedly solidní výkon věže Lokvenc-Koller, ale třemi góly posunul Spartu nad tureckého obra záložník. Dva krásné dal na Letné při triumfu 3:1, ten nejdůležitější v Istanbulu, jímž ve 22. minutě vyrovnal na klíčových 1:1. V lize se obhájce titulu dotrápil k 4. místu, ale v Evropě ho zastavil až v osmifinále dvěma údery George Weah z AC Milán, držitel Zlatého míče za onen rok. Nedvěd nasypal v klubové sezoně 19 gólů a po stříbrném EURO se stěhoval do Lazia.
VIDEO: Sestřih prvního zápasu Sparta - Galatasaray 3:1
85. Jozef Dian
(19. 6. 1985 Bohemians-TRNAVA, poslední kolo ligy)
Trnavě věnoval záložník celou kariéru, 240 ligových zápasů a 32 gólů, ale jenom tímhle vyhrál titul - pro někoho jiného. Klokani dlouho táhli peloton, ovšem do závěrečného spurtu vjeli s horším skóre než Sparta, proto na slovenského soupeře vletěli. Přes obrovský tlak dali jen jeden neuznaný gól, spílali sudímu Krchňákovi, a po hodině inkasovali osudovou ránu. O to trýznivější, když se dozvěděli, že Sparta prohrála v Banské Bystrici (viz film Proč), tudíž by jim stačilo i 0:0…
84. Vladimír Hruška
(2. 10. 1985 BOHEMIANS-Györ, 1. kolo Poháru UEFA)
Jelikož klokani pykali za bugr v Ďolíčku při rok staré srážce s Tottenhamem, museli likvidovat ztrátu 1:3 z Maďarska minimálně 300 km od Prahy. Kupodivu zvolili Bratislavu a Tehelné pole, kam to měl blíž soupeř, ovšem 13tisícovou návštěvu strhli ostrým nástupem, Marčík a Mičinec splnili zadání do 18. minuty. Györ ale snížil před pauzou a postup držel v hrsti chvilku před závěrečným hvizdem. Pak povstal Hruška: proměnil penaltu a ve 108. minutě rozsekl i prodloužení.
83. Peter Dubovský
(2. 6. 1993 RCS-Rumunsko, kvalifikace MS)
Poslední ohromné vítězství pod zkratkou „Reprezentace Česka a Slovenska“, protože od 1. ledna už fungovaly dva státy. V bojích o Ameriku se mužstvo soužilo, v polovině kvalifikace jedinkrát vyhrálo. Když ale kouče Máčalu vystřídal Václav Ježek, zahřmělo. V Košicích tým zničil i bez dvou vyloučených silné Rumuny s legendárním Hagim, od stavu 2:2 nasázel Dubovský hattrick. K postupu chyběl gól na závěr v Belgii, Rumunsku o rok později zase 5 minut k semifinále MS.
VIDEO: Sestřih RCS - Rumunsko 5:2
82. Tomáš Kříž
(14. 9. 1983 Manchester Utd-DUKLA, 1. kolo PVP)
Jenom dva čeští fotbalisté dali gól Manchesteru United na Old Trafford. Sparťanský záložník Lukáš Zelenka z toho takovou radost neměl, čtyřikrát ho trumfnul zabiják Van Nistelrooy. Víc vynikl o 21 let dřív útočník, který si předtím zahrál na MS ve Španělsku. V 60. minutě dostal Duklu do vedení. Škoda že minutu před koncem United z penalty vyrovnali a v odvetě nestačil ani Štambachrův vedoucí gól. Obrat zajistili Robson a Stapleton, Daněk stihl pouze vyrovnat.
VIDEO: Sestřih druhého zápasu Dukla - Manchester Uniter 2:2
81. Pavel Nedvěd
(7. 4. 1995 Slavia-SPARTA, 21. kolo ligy)
Bláznivé derby. Kouč Jarabinský nasadil do obrany půlročního rentiéra-manažera Chovance. Ve 4. minutě se zranil hlavní rozhodčí Maurer a pokračovalo se po dlouhé pauze. V 68. minutě dostal domácí kapitán Suchopárek červenou kartu za urážky sudího Draštíka. A v poslední minutě padl jediný gól. Nedvěd pádil do vápna, podklouzl, ale zvedl se a z otočky zakroutil míč do šibenice. Slávisté většinu sezony kralovali, ale sparťané brzy srovnali krok a v cílové rovince je převálcovali.