Hniličkův průzkum nadzvedl fotbalové šéfy. Jsou to nesmysly, zlobí se | iSport.cz
Ondřej Škvor
12. ledna 2021 • 19:28

Hniličkův průzkum nadzvedl fotbalové šéfy. Jsou to nesmysly, zlobí se

Vstoupit do diskuse
40
TOP VIDEA
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Baník ztratí ve Zlíně, Sparta od Boleslavi gól nedostane
Sportovci na sítích: Karlos ukázal nahou Lelu, Cibulková se kaje kvůli očkování
VŠECHNA VIDEA ZDE

Národní sportovní agentura si nechala vypracovat průzkum oblíbenosti jednotlivých sportu v Česku. Jedničkou ve sledovanosti se podle něj stal hokej, fotbal se krčí až na osmém místě. Jedničkou z hlediska aktivního provozování mají být bowling a kuželky, fotbal je na 17. místě. Martin Malík, předseda FAČR, i Dušan Svoboda, šéf LFA, oboje považují za nesmysl. Tvrdá data podle nich mluví jinak. „Velmi by mě zajímala metodika výzkumu,“ říká Malík. "Průzkumu nerozumím a už vůbec nechápu, proč by jeho výsledky měly být podpůrným kritériem při rozdělování dotací," dodává Svoboda.Fotbaloví bossové se při své kritice opírají o dva jasně měřitelné údaje.

Co se týče sledovanosti, berou si k ruce údaje o počtu televizních diváků. „To jsou přesná čísla. Fotbal a hokej jsou s náskokem dva nejsledovanější televizní sporty. Taky mě zaráží, že třeba golf, který má dokonce vlastní kanál, je až na 68. místě. A pak se ptám: Opravdu je MMA v době svého boomu ve sledovanosti na 78. místě, pět míst za jógou?“

Nesouhlasí ani s pořadím sportů podle atraktivnosti provozování. Tady se opírá o počet členů fotbalové asociace. „Já vidím, že fotbalová asociace má přes 340 tisíc členů a nejedná se o mrtvé duše, protože členství je každý rok počínaje prvním lednem vždy obnovováno,“ říká.

FAČR skutečně jako jediný sport v Česku každý rok spouští elektronickou registraci členů. Sice neexistuje relevantní porovnání, ale má se za to, že fotbalová základna je s přehledem nejvyšší v republice.

Dušan Svoboda, šéf Ligové fotbalové asociace, se pak pozastavuje nad tím, jakou metodikou NSA k výsledkům dospěla. „Uvedenému průzkumu příliš nerozumím. A určitě nejen mě zajímá, která renomovaná agentura a jakým způsobem ho zpracovala. Protože označit fotbal jako osmý sport z hlediska atraktivity, je poměrně diskutabilní tvrzení, pokud použijí velmi diplomatický tón. Například údaje o televizní sledovanosti hovoří úplně jinak," kroutí hlavou.

Malík mu přitakává. „Prostě tomu nerozumím a zajímá mě metodika výzkumu, zadané otázky a tak dále,“ říká.

Výsledky oběma fotbalovým šéfům vadí tím spíš, že mají být jedním z měřítek pro přidělování státních dotací. „Vcelku bych se nad tím nepozastavoval, kdyby tento průzkum neměl být jedním z kritérií pro poskytování výše dotací. V souvislosti s vlivem na dotace pod čarou dodávám, že jsme o průzkumu nebyli nijak informováni,“ zlobí se šéf FAČR.

Svoboda pak směrem k NSA dodává: "Myslím si, že než podobné průzkumy, tak by bylo daleko užitečnější udělat konečně databázi aktivních a organizovanych sportovců, alespoň v takové podobě, jako ji má již několik let fotbal.“

Analýza atraktivity sportů z hlediska jejich sledování jako divák

1. Lední hokej 7,47 (průměrná známka)
2. Lyžování 6,85
3. Atletika 6,55
4. Tenis 6,40
5. Biatlon 6,28
6. Krasobruslení 6,25
7. Automobilový a motocyklový sport 6,05
8. Fotbal 5,96
9. Cyklistika 5,65
10. Rychlobruslení a short track 5,55
11. Taneční sport 5,48
12. Sportovní gymnastika 5,47
13. Volejbal 5,47
14. Moderní gymnastika 5,38
15. Basketbal 5,35

Analýza atraktivity sportů z hlediska jejich aktivního provozování

1. Bowling a kuželky 5,72
2. Tenis 5,23
3. Cyklistika 5,19
4. Lyžování 5,16
5. Stolní tenis 5,15
6. Plavání 4,98
7. Volejbal 4,83
8. Badminton 4,81
9. Šipky 4,75
10. Atletika 4,71
11. Automobilový a motocyklový sport 4,68
12. Sportovní střelba 4,65
13. Minigolf 4,53
14. Lední hokej 4,43
15. Vodáctví 4,39

Pozn. Respondenti sporty hodnotili na škále od 1 (nejméně atraktivní) do 10 (nejvíce atraktivní).

Vstoupit do diskuse
40
Články odjinud


Články odjinud