Kritický Csaplár: Fotbal se po Berbrovi nezměnil. Já mám drajv i vědomosti

Video placeholder
EURO 2021: Pomohla Itálii revoluce v mládeži? Nic nového, ale dodala impuls, tvrdí Csaplár
Fotbalový kouč Josef Csaplár by se uživil i jako dřevorubec. Pod Kozákovem pomáhá likvidovat kůrovcovou kalamitu...
Josef Csaplár ve studiu iSport TV
Fotbalový kouč Josef Csaplár by se uživil i jako dřevorubec. Pod Kozákovem pomáhá likvidovat kůrovcovou kalamitu...
Parťáci dřevorubci - Josef Csaplár a Tomáš Janů
Šlágr Anglie - Německo hodnotil Josef Csaplár, ve studiu byl s moderátorem Adamem Nenadálem a redaktorem Janem Podroužkem
Fotbalový kouč Josef Csaplár by se uživil i jako dřevorubec. Pod Kozákovem pomáhá likvidovat kůrovcovou kalamitu...
Šlágr Anglie - Německo hodnotil Josef Csaplár, ve studiu byl s moderátorem Adamem Nenadálem a redaktorem Janem Podroužkem
26
Fotogalerie
Fotbal
Vstoupit do diskuse (5)

Když policie zatkla Romana Berbra a v českém fotbale zavládlo nadšení, že teď už bude líp, on většinový optimismus nesdílel. Po bezmála roce má stejný názor. Josef Csaplár, někdejší trenér mistrovského Liberce či Slavie, upozorňuje, že nejpopulárnější sport jede v tuzemsku stále na setrvačník. „Jak je možné, že v lize můžou trénovat trenéři bez licence?“ ptá se v obsáhlém rozhovoru pro iSport Premium, v němž popisuje své vize, jak změnit fotbal v Česku. Sám by k tomu chtěl přispět třeba z pozce sportovně-technického ředitele FAČR.

Jak vnímáte český fotbal téměř rok od zadržení Romana Berbra?
„Nejsme tam, kde jsme byli. Na druhou stranu už tenkrát jsem psal, že naděje, že zmizí Berbr a hned bude líp, byly hrozně přehnané a že takhle to nebude. Což se mi, bohužel, potvrdilo. Potvrdilo se, že setrvačnost je veliká.“

V čem nejvíc?
„V myšlení. Před šestnácti lety jsem z různých důvodů poprvé veřejně předpovídal českému fotbalu, že bude hůř. Pak jsem to zopakoval po dvanácti, po deseti a naposledy jsem to řekl v televizi před šesti lety. Potom mi někdo na svazu říkal: Nemůžeš prohlašovat, že bude hůř. Musíš být optimistický.“

Vaše reakce?
„Pokud nepřijdou změny, bude hůř. Dneska máme rok 2021, mám možnost cestovat a vidět fotbal ve světě a znova upozorňuju: jakmile neprovedeme změny, bude hůř. Když jsem to zmínil poprvé, všichni se mi smáli a ironicky říkali – no, jo, on vymyslel fotbal. Ale máte pocit, že je dneska líp?“

Nemám. Čím to?
„Tvrdím, že problémem českého fotbalu nejsou vůbec na prvním místě peníze, ale myšlení a přístup. Myslíte, že problémem anglického, italského, německého nebo belgického fotbalu byly peníze? Ne! Nikdo jim nevyměnil míče, nepostavil lepší hřiště, fotbalový restart udělali tím, že změnili myšlení. Kdyby Němci nadále jen bojovali a Angličané hráli stále jen způsobem kick and rush, nic by nevyhráli. Museli za prvé změnit myšlení. Pojďme to udělat taky. Nic to nestojí!“

Garantem a hnacím motorem šíření progresivního fotbalového směru by měl být sportovně-technický ředitel FAČR. Jenže ten na Strahově ani čtyři měsíce od zvolení nové vlády není.
„Na jednu stránku je sportovně-technický ředitel zásadní muž. Na druhou stranu - jestli sportovně-technický ředitel má nějaký názor a myšlení, ale zbytek světa ho v něm nepodpoří, je to zbytečný muž. Vím, o čem mluvím. Celý český fotbalový život, bohužel musím říct český, protože v zahraničí to neplatilo, jsem strávil tím, že jsem přesvědčoval lidi, aby si vyndali z hlavy cédéčko českého fotbalového myšlení. A nahradili ho cédéčkem španělským, belgickým nebo portugalským. V cizině jsem těžko vysvětloval lidem, že jsem musel doma věnovat padesát, šedesát procent času a energie objasňování, proč to nejdeme na hřiště ubránit, proč líp neskluzujeme, proč do soupeřů víc nezajedeme a proč místo toho hrajeme tak ofenzivně. Vždycky jsem opakoval: Spíš zítra nevyjde slunce, než bych to kvůli dvěma porážkám měnil. Já prostě tohle české cédéčko v hlavě nemám.“

Ale řada jiných nejspíš stále ano. Vždyť nikomu nevadí, že český fotbal neví, kam kráčí.
„Jsem odhodlaný jít do přesvědčování a vysvětlování, jak by to mělo být.“

Třeba z pozice sportovně-technického ředitele FAČR?
„Ano. Mám na to energii, drajv, vědomosti a schopnosti. Hodnej strejda jsem nikdy nebyl, nejsem a nebudu.“

Někomu to může znít nabubřele.
„Je řada lidí, kteří se bojí projevit a nechtějí mluvit takhle otevřeně jako já. Ale ve skrytu duše se těší, až někdo foukne do plachet a zvolá: Pánové, cesta je otevřená, jedeme v tréninku a ve všem dalším jako ve vyspělém fotbalovém světě! Rád bych, aby tohle myšlení dostalo zelenou. A samozřejmě bylo to podpořené praktickými kroky.“

Čím byste začal?
„Prezentací, kterou jsem kdysi vytvořil. Jmenuje se praktické vytváření dokončování cílů. Prvním bodem je analýza. Ale zevrubná analýza. Ne analýza pro analýzu. Prostě nazvat pravými slovy to, co se v českém fotbale děje. V čem jsme silní a v čem naopak nemocní. Proč je náš fotbal nekonkurenceschopný v mezinárodním měřítku.“

Bez růžových brýlí a alibistických výmluv?
„Čím míň si budeme mazat med kolem pusy a namlouvat si, jak to u nás skvěle děláme, tím vytvoříme základ, od kterého se můžeme odrazit. Analýza musí být maximálně podrobná a tvrdá.“

A co dál?
„Jsou kroky, které můžete udělat hned a které postupně.“

Co by šlo udělat hned?
„Nový předseda Petr Fousek zdůraznil, že chce na Strahově vytvořit oázu vzdělanosti a odbornosti. Jestliže je opravdu o tohle zájem, moje první otázka zní:

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuze (5)

Doporučujeme

Načíst další články

Články z jiných titulů