Berbr před soudem: bez emocí, vinu odmítá. Už zná termín výslechu

Začalo to. Roman Berbr se ke svému velkému soudnímu procesu dostavil s plnovousem a bez viditelných emocí. Před soudem řekl jediné slovo, to podstatné za něj pověděl jeho obhájce: „Cítí se nevinen.“ Bývalý nejmocnější muž českého fotbalu však bude vypovídat. V úterý v devět hodin začne.
Dvaadvacet osob stojí od pondělí před Okresním soudem v Plzni. Zodpovídají se z korupčního jednání na poli fotbalu. Pět z nich už přiznalo vinu a chce uzavřít se státním zástupcem dohodu o vině a trestu. Dvě hlavní postavy, Roman Berbr a Roman Rogoz, však trvají na své nevině.
Pro připomenutí, Berbr se podle obžaloby dopustil zpronevěry, podplacení, pomoci k podplacení a účasti na organizované zločinecké skupině. Trestní zákoník za takové jednání umožňuje udělit trest od tří do dvanácti let, státní zástupce navrhuje nepodmíněné odnětí svobody na sedm let a pokutu ve výši šesti milionů korun.
Jak to dopadne, budeme vědět nejdříve v prosinci, kdy končí maraton devíti týdenních jednacích oken. Možná však ještě později.
Soudce Vladimír Žák, který vede soudní proces v síni, kde není dobře slyšet, nejdříve všechny obžalované seznámil s jejich právy a možnostmi. Třeba onou dohodou o vině a trestu, případně prohlášením viny.
Co je dohoda o vině a trestu |
Obžalovaný má možnost, aby se státním zástupcem uzavřel dohodu o vině a trestu. To znamená, že se obě strany pokusí dohodnout na přijatelné výši pro každou z nich. Pak je na soudu, zda ji schválí, či ne. Pro obžalovaného má tu výhodu, že velmi pravděpodobně dostane nižší trest. Pro stát, že se ušetří náklady na trestní řízení. V českém právním řádu se dohoda vyskytuje od roku 2012. Objevují se i námitky, protože podle kritiků na obviněného se vytváří nátlak právě pohrůžkou, že pokud na dohodu nepřistoupí, trest bude vyšší. Z obžalovaných v kauze na ni přistoupili Grímm, Janoch, Skála, Tarkovský a v pondělí přímo během procesu Káník. |
Pak se postupně obžalovaných zeptal, zda porozuměli.
„Porozuměl,“ prohlásil Roman Berbr.
To bylo vše, co v pondělí z jeho úst před soudem zaznělo. Později za něj promluvili postupně dva jeho obhájci z advokátní kanceláře Gřivna a Šmerda.
Nejprve Michal Sýkora. „Obžalovaný Roman Berbr se necítí vinen. Nechce uzavřít dohodu o vině a trestu. Bude vypovídat,“ prohlásil s tím, že skutečnosti uvedené v žalobě považuje jeho klient za sporné. To následně rozvedl.
„Je nutné odmítnout zejména to, že obžalovaný měl být členem či dokonce vedoucím organizované skupiny.“ Vypočítal znaky, které musí podle trestního zákoníku taková skupina mít, a konstatoval, že k jejich naplnění nedošlo.
A dále:
„K žádnému nestandardnímu obohacení nedošlo.“
„Obžalovaný prostředky Plzeňského KFS nezpronevěřil. Byl finančně zajištěný.“
Obhájce rovněž zmínil rozsáhlou medializaci kauzy a její vyznění. „Pan Berbr čelil obrovským únikům z trestního spisu, které se staly obsahem článků na pokračování a vykreslovaly ho v těch nejhorších barvách.“
Odmítl také, že docházelo k manipulaci se zápasy. A závěrem, že by jeho klient jednal tak, aby posílil své postavení ve fotbale. „Jedná se obecné tvrzení,“ říká s tím, že chybí bližší zdůvodnění.
Pak promluvil druhý Berbrův obhájce, Lukáš Bohuslav. Ten zpochybnil zákonnost odposlechů i povolení sledování osob, protože v době jejich nařízení neexistovalo důvodné podezření o spáchání trestného činu. A také dohodu o vině a trestu, o kterou má zájem pět z obžalovaných. „Z jejich vyjádření není zřejmé, zda si připadají vinni. Připadá mně to, že přistoupení na dohodu je z jejich strany účelové,“ prohlásil.
Promluva Berbrových obhájců následovala po řeči státního zástupce. Ten po dobu čtyřiceti minut předčítal obžalobu. V ní zmínil deset zápasů ČFL z let 2019 a 2020, které měly být ovlivněny obžalovanými převážně ve prospěch Rogozova klubu Slavoj Vyšehrad, a také zpronevěru peněz z Plzeňského krajského fotbalového svazu.
Oba, tedy Roman Berbr a Roman Rogoz, se v úterý pokusí soudu vysvětlit, že obžaloba se v jejich případě mýlí.
Nejprve promluví Berbr, vypovídat začne v devět hodin. Po něm – ovšem pokud se na něj dostane – promluví Rogoz. Ten však neuslyší, co Berbr pověděl. Soudce Žák oznámil, že během výslechu obžalovaných žádný další z nich nesmí být přítomen v soudní síni, dokud ještě nevypovídal.
Zprávy ze dne 19. června 2024
Soudce přechází k bodu „čímž spáchali“:
Roman Berbr: zločin zpronevěry
Roman Rogoz: podplácení, pomoc k zločinu zpronevěry
Michal Káník: zločin zpronevěry
Nyní následují rozhodčí a delegáti, většinou půjde o přijetí úplatku.
Zase ty úplatky, zase ty úplatky... Ve čteném rozsudku tohle slovo v souvislosti s Romanem Rogozem zaznělo během první půlhodiny z úst Vladimíra Žáka už mnohokrát.
Soudce pokračuje:Roman Berbr způsobil na cizím majetku značnou škodu. Roman Rogoz sám poskytl úplatek, způsobil na cizím majetku značnou škodu. Zdá se, že se pomalu blíží chvíle, kdy zazní tresty.
Roman Berbr, ačkoliv už bylo jeho jméno soudcem Vladimírem Žákem zmíněno v souvislosti s pronevěrou peněz z PKFS, zachovává při čtení rozsudku kamennou tvář, vnitřní napětí na sobě nedává znát. Stále se čeká na verdikty ohledně výše trestu.
Vinní: Svoboda (Chřestýš) a Štychová za ovlivnění utkání ve prospěch Sokola Brozany. Věci se účastnil i Tomáš Grímm, již odsouzený na základě dohody o vině a trestu.
Vinní: Rogoz, Cihlář, Vlasjuk, Vyšehrad. Opět jde o ovlivnění utkání.
Vinní: Rogoz, Koval, Musil, Vittner, Vyšehrad. Pokus o ovlivnění utkání.
Dále znovu vinní: Berbr, Káník, Rogoz. Opět faktury, opět zpronevěra, nyní za zakoupení sportovních potřeb a uspořádání seminářů, o nichž věděli, že k jejich uspořádání nedojde. Škoda ve druhém případě: 849 964,50.
Vladimír Žák už čte verdikt u osmého řešeného případu. V bodě číslo 7 poprvé zmínil Romana Berbra, přisuzuje mu nelegální vyvádění peněz přes fiktivní faktury z účtů Plzeňského fotbalového svazu, kterému předsedal.
Teď vinní: Berbr, Káník, Rogoz. Za nelegální vystavení faktury ve výši 733 000 korun pro Plzeňský KFS a faktury ve výši 744 392 korun. Berbr ačkoli věděl, že plnění nikdy nebude poskytnuto, dal pokyn k proplacení faktur.
Jinými slovy: ve věci zpronevěry je Berbr (i Rogoz a Káník) uznán vinným.
Soudce pokračuje, další vinní jsou Rogoz, Martin Uvíra a Slavoj Vyšehrad. Vždy následuje konkrétní důvod, nyní jde o úplatky v souvislosti se zápasy Vyšehradu.
Pokračujeme: Rogoz, Hájek, Vyšehrad. Dále pak: Rogoz, Vyšehrad. Teď za ovlivnění utkání ČFL Vyšehrad–Litomeřicko. Ve vysvětlění figuruje i jméno Marka Janocha, ten však už uzavřel dohodu o vině a trestu. Další vinní jsou Káník, Rogoz, Myška, Kabyl a Vyšehrad.
Ano, jméno Romana Berbra ještě nezaznělo.
Soudce nyní čte: Obžalovaní Roman Berbr, Michal Káník, Roman Rogoz a pokračuje s dalšími jmény, u všech uvádí plnou adresu a datum narození. Takže napětí...
„…jsou vinni, že Roman Rogoz“ – a soudce vypočítává zápasy, které Rogoz měl ovlivnit. Podrobně vysvětluje.
další vinní: Rogoz a Jiří Kříž. Ano, znovu Rogoz. Soudce jde po skutcích, takže Rogoz i jiní se mohou opakovat.
Soudce Vladimír Žák začíná technickými procedurami, ověřuje, kdo z obžalovaných a jejich advokátů je přítomný v soudní síni. Za malý moment by měl začít číst verdikty nad všemi obžalovanými, což může trvat minimálně celé dopoledne.
Všichni jsou v soudní síni. Soudce Vladimír Žák povoluje zvukové, nikoli obrazové záznamy. Kdo chybí, je Roman Rogoz, přítomen je jeho obhájce Oldřich Chudoba.

Tak změna. Už je tu hlavní postava, Roman Berbr. Vypadá uvolněně.
Začínat se má za deset minut. Kromě Jana Cihláře nikdo z obžalovaných zatím není na místě.
Jak to vidí Berbr? Stále vinu odmítá a žádá zproštění viny. „Jsem nevinen,“ říká od prvního dne procesu, který začal loni v dubnu. K soudu chodí téměř bez výjimky každý den jeho jednání a spolu se svými obhájci vysvětluje, proč se ničeho nedopustil. Jeho obhájci předtím zpochybnili výpovědi svědků (především bývalého sudího Tomáše Grímma), kteří přijali dohody o vině a trestu, odmítli důkazy, které přednesl na minulých líčeních státní zástupce Jan Scholle.
Co chce obžaloba? Berbr se podle ní dopustil zpronevěry na Plzeňském fotbalovém svazu, podplacení, pomoci k podplacení a účasti na organizované zločinecké skupině. Trestní zákoník za takové jednání umožňuje udělit trest od tří do dvanácti let.
Další dva nepodmíněné tresty chce státní zástupce Jan Scholle pro Romana Rogoze (7,5 roku + 350 000 korun) a Michala Káníka (6 let a 8 měsíců + 504 000 korun). Zbylým čtrnácti osobám včetně právnické – Slavoje Vyšehrad – hrozí podmíněné tresty.
Zprávy ze dne 26. dubna 2024
Tím je dnešní program u soudu v Plzni vyčerpaný. Následovat bude porada senátu. Soudce Vladimír Žák oznámil další jednání na 19. června, jak již avizoval. Mělo by padnout rozhodnutí, ale soudce připustil, že ho nemusí kvůli komplikovanosti případu stihnout a termín se může posunout. Děkujeme za pozornost.
Možnosti posledního slova využila i bývalá sudí Jana Štychová. V soudní síni jí bylo špatně rozumět, ale jako jiní obžalovaní zpochybnila závěry státního zástupce a popírá svou vinu.