Berbr před soudem: bez emocí, vinu odmítá. Už zná termín výslechu

Začalo to. Roman Berbr se ke svému velkému soudnímu procesu dostavil s plnovousem a bez viditelných emocí. Před soudem řekl jediné slovo, to podstatné za něj pověděl jeho obhájce: „Cítí se nevinen.“ Bývalý nejmocnější muž českého fotbalu však bude vypovídat. V úterý v devět hodin začne.
Dvaadvacet osob stojí od pondělí před Okresním soudem v Plzni. Zodpovídají se z korupčního jednání na poli fotbalu. Pět z nich už přiznalo vinu a chce uzavřít se státním zástupcem dohodu o vině a trestu. Dvě hlavní postavy, Roman Berbr a Roman Rogoz, však trvají na své nevině.
Pro připomenutí, Berbr se podle obžaloby dopustil zpronevěry, podplacení, pomoci k podplacení a účasti na organizované zločinecké skupině. Trestní zákoník za takové jednání umožňuje udělit trest od tří do dvanácti let, státní zástupce navrhuje nepodmíněné odnětí svobody na sedm let a pokutu ve výši šesti milionů korun.
Jak to dopadne, budeme vědět nejdříve v prosinci, kdy končí maraton devíti týdenních jednacích oken. Možná však ještě později.
Soudce Vladimír Žák, který vede soudní proces v síni, kde není dobře slyšet, nejdříve všechny obžalované seznámil s jejich právy a možnostmi. Třeba onou dohodou o vině a trestu, případně prohlášením viny.
Co je dohoda o vině a trestu |
Obžalovaný má možnost, aby se státním zástupcem uzavřel dohodu o vině a trestu. To znamená, že se obě strany pokusí dohodnout na přijatelné výši pro každou z nich. Pak je na soudu, zda ji schválí, či ne. Pro obžalovaného má tu výhodu, že velmi pravděpodobně dostane nižší trest. Pro stát, že se ušetří náklady na trestní řízení. V českém právním řádu se dohoda vyskytuje od roku 2012. Objevují se i námitky, protože podle kritiků na obviněného se vytváří nátlak právě pohrůžkou, že pokud na dohodu nepřistoupí, trest bude vyšší. Z obžalovaných v kauze na ni přistoupili Grímm, Janoch, Skála, Tarkovský a v pondělí přímo během procesu Káník. |
Pak se postupně obžalovaných zeptal, zda porozuměli.
„Porozuměl,“ prohlásil Roman Berbr.
To bylo vše, co v pondělí z jeho úst před soudem zaznělo. Později za něj promluvili postupně dva jeho obhájci z advokátní kanceláře Gřivna a Šmerda.
Nejprve Michal Sýkora. „Obžalovaný Roman Berbr se necítí vinen. Nechce uzavřít dohodu o vině a trestu. Bude vypovídat,“ prohlásil s tím, že skutečnosti uvedené v žalobě považuje jeho klient za sporné. To následně rozvedl.
„Je nutné odmítnout zejména to, že obžalovaný měl být členem či dokonce vedoucím organizované skupiny.“ Vypočítal znaky, které musí podle trestního zákoníku taková skupina mít, a konstatoval, že k jejich naplnění nedošlo.
A dále:
„K žádnému nestandardnímu obohacení nedošlo.“
„Obžalovaný prostředky Plzeňského KFS nezpronevěřil. Byl finančně zajištěný.“
Obhájce rovněž zmínil rozsáhlou medializaci kauzy a její vyznění. „Pan Berbr čelil obrovským únikům z trestního spisu, které se staly obsahem článků na pokračování a vykreslovaly ho v těch nejhorších barvách.“
Odmítl také, že docházelo k manipulaci se zápasy. A závěrem, že by jeho klient jednal tak, aby posílil své postavení ve fotbale. „Jedná se obecné tvrzení,“ říká s tím, že chybí bližší zdůvodnění.
Pak promluvil druhý Berbrův obhájce, Lukáš Bohuslav. Ten zpochybnil zákonnost odposlechů i povolení sledování osob, protože v době jejich nařízení neexistovalo důvodné podezření o spáchání trestného činu. A také dohodu o vině a trestu, o kterou má zájem pět z obžalovaných. „Z jejich vyjádření není zřejmé, zda si připadají vinni. Připadá mně to, že přistoupení na dohodu je z jejich strany účelové,“ prohlásil.
Promluva Berbrových obhájců následovala po řeči státního zástupce. Ten po dobu čtyřiceti minut předčítal obžalobu. V ní zmínil deset zápasů ČFL z let 2019 a 2020, které měly být ovlivněny obžalovanými převážně ve prospěch Rogozova klubu Slavoj Vyšehrad, a také zpronevěru peněz z Plzeňského krajského fotbalového svazu.
Oba, tedy Roman Berbr a Roman Rogoz, se v úterý pokusí soudu vysvětlit, že obžaloba se v jejich případě mýlí.
Nejprve promluví Berbr, vypovídat začne v devět hodin. Po něm – ovšem pokud se na něj dostane – promluví Rogoz. Ten však neuslyší, co Berbr pověděl. Soudce Žák oznámil, že během výslechu obžalovaných žádný další z nich nesmí být přítomen v soudní síni, dokud ještě nevypovídal.
Zprávy ze dne 17. dubna 2023
Nyní soudce Vladimír Žák nařídil přestávku na poradu obžalovaných s obhájci. Poté, jak říká, se jich zeptá, zda se cítí vinni (což není níže zmíněné Prohlášení viny), či zda chtějí využít některou z jiných nabídek (např. Dohoda o vině a trestu).
Jednání je přerušeno do 11.00.
Soudce Vladimír Žák mluví k obžalovaným a sděluje jim jejich práva. A také říká, že mají možnost Prohlášení viny. To znamená, že přijímají obžalobu se vším všudy včetně právní kvalifikace. A připomíná, že toto nelze vzít zpět.
Šidliák vyjmenovává požadavky na majetkovou újmu a předčítá částky, které po jednotlivých obžalovaných FAČR požaduje ve vztahu k vyplacení prémií za odřízené zápasy, které měly být ovlivněné:
12500 Kč po Tomáši Grímmovi
8640 Kč po Marku Janochovi
3250 Kč po Jiřím Křížovi
2500 Kč po Miroslavu Skálovi
3500 Kč po Janu Cihlář
3500 Kč po Robertu Hájkovi
3500 Kč po Janě Štychové
Šidliák se vyjadřuje také k nemajetkové újmě, která byla FAČR způsobena. „Zásah kauzy do prostředí byl enormní, máme zhruba 350 tisíc členů… Je potřeba si uvědomit, že obžalovaní coby členové FAČR postupovali v rozporu se stanovami. Na druhou stranu, byť je zásah opravdu enormní, není z našeho pohledu možné finanční nárok specifikovat. Proto nemajetkovou újmu nežádáme.“
Jiřímu Šidliákovi není úplně dobře rozumět. Předseda senátu vysvětluje. „Je to specialita této jednací síně. Je velká, ale je tu špatná akustika. Je to bývalá kaple, je dobře rozumět směrem od senátu, opačným směrem hůř.“
Státní zástupce skončil čtení obžaloby. Padl návrh na náhradu škody ze strany Plzeňského KFS. Je vyčíslena na částku 1 478 136 korun společně s úrokem z prodlení.
Přítomný místopředseda FAČR Jiří Šidliák rovněž vznesl návrh na náhradu majetkové i nemajetkové škody. Majetková se zčásti shoduje se škodou PKFS, pokud by se prokázalo, že prostředky fakticky patřily FAČR. Šidliák však zmiňuje i škodu, k níž došlo v souvislosti s úplatky na ovlivněná utkání ČFL.
Teď probíhá čtení bodů obžaloby, které se netýkají Berbra, nýbrž dalších obžalovaných. Údajné trestné činy se točí kolem utkání Slavoje Vyšehrad.
Státní zástupce vyjmenovává údajné skutky ostatních obžalovaných, v drtivé většině jde o „přečin přijetí úplatku“, v případě oddílu FK Slavoj Vyšehrad pak o „přečin podplacení ve prospěch organizované zločinecké skupiny.“

Nyní státní zástupce přechází ke skutkům údajné defraudace na Plzeňském krajském fotbalovém svazu.
Státní žalobce čte další bod zpronevěry: Obvinění Berbr, Káník, Rogoz a Tarkovský podle něj v září 2019 poškodili Plzeňský KFS, když Káník po domluvě s Berbrem a Rogozem vystavil jméněm společnosti Zempol Profi fakturu na 733 744 korun na dodání vybavení pro rozhodčí a částku 744 392 na dodání sportovního vybavení. A přestože Káník věděl, že k dodání fakturovaného vybavení nedojde, tuto fakturu doručil poškozenému PKFS k proplacení. Berbr pak z pozice předseda PKFS rozhodl v úmyslu obohatit se o jejich proplacení.
Scholle také popisuje případ z února a března 2020, kdy byly Grímmem na základě požadavků Berbra vystaveny fiktivní faktury na dodání sportovního zboží a zajištění semináře pro mládežnické trenéry ve výši 221 188 Kč, 205 276,50 Kč a 423 500 Kč. „Obžalovaný Berbr, ačkoli věděl, že fakturovaná plnění z těchto faktur nebyla a nebudou nikdy poskytnuta, z pozice své funkce předsedy výkonného výboru PKFS, v jehož pravomoci bylo mimo jiné nakládat s jeho majetkem, rozhodl v úmyslu obohatit se na úkor PKFS.“
Nyní Scholle předčítá, čím jsou dle jeho optiky obžalovaní vinni.
Třeba u Berbra zaznělo toto: „Usnadnil jinému, aby sám poskytl úplatek jinému v souvislosti s obstaráváním věcí obecného zájmu, a spáchal uvedený čin jako člen organizované zločinecké skupiny.“ A ještě: „Sám poskytl úplatek jinému v souvislosti s obstaráváním věcí obecného zájmu a spáchal uvedený čin jako člen organizované zločinecké skupiny.“
V případě Romana Rogoze zaznělo: „Prostřednictvím jiného poskytl úplatek jinému v souvislosti s obstaráváním věcí obecného zájmu a spáchal uvedený čin jako člen organizované zločinecké skupiny."
Státní zástupce pokračuje popisem ovlivnění zápasu ČFL mezi Vyšehradem a FK Litoměřicko.
Opět se jednalo o přesné delegace na utkání a následnou údajný úplatek. „Po uvedeném utkání předal Rogoz za ovlivnění uvedeného utkání, prostřednictvím Michala Káníka obžalovanému Janochovi přesně nezjištěnou výši finanční hotovosti, který následně předal část finanční hotovosti ve výši 10.000 Kč obžalovanému Grímmovi.“
Další údajně ovlivněný zápas podle obžaloby: Obvinění Rogoz, Berbr, Cihlář, Uvíra a FC Slavoj Vyšehrad, utkání Loko Vltavín - Vyšehrad z 29. 5. 2019 ve prospěch hostí.
Další: Obvinění Káník, Rogoz, Houdek, Kabyl, Myška a FC Slavoj Vyšehrad společně s Petrem Klupákem (ten však přistoupil na tzv. vyvinění a v tomto procesu není obžalovaný), utkání Vyšehrad–Baník Sokolov ze dne 10. 8. 2019. Káník měl předat Rogozovi 100 000 korun, který neupřesněnou částku nabízel obviněným Houdkovi, Myškovi a Petru Klupákovi, kteří byli nominováni k uvedenému utkání jako rozhodčí.

Státní zástupce čte velice, velice rychle. Nelze se divit. Obžaloba má přes 80 stran…
Státní zástupce čte z obžaloby zápasy, které měli obvinění ovlivnit „vedeni společným úmyslem ovlivnit“. Jako první zmiňuje utkání SC Olympia Radotín - Fotbalový klub Dobrovice (ČFL) ze 4. 5. 2019. Ovlivnění mělo jít ve prospěch Dobrovic a dopustiti se ho měli Berbr, Grímm, Káník, Rogoz a FC Slavoj Vyšehrad. A dále Berbr, Grímm, Rogoz, Janoch, Kříž, Skála a FC Slavoj Vyšehrad měli ovlivnit duel ČFL Vyšehrad - Jiskra Ústí nad Orlicí z 25. 5. 2019.
Nyní Scholle hovoří o ovlivnění výsledku ve prospěch Vyšehradu v zápase se Živanicemi. „Obžalovaný Berbr po osobní schůzce s Rogozem využil svého vlivu a dominantního postavení ve fotbalovém prostředí a na základě požadavků obviněného Rogoze a obviněného Hájka, kterého předem vybral jako rozhodčího uvedeného zápasu, udělil telefonicky pokyn Václavu Kohoutovi, členovi Komise rozhodčích řídící komise pro Čechy, který vypisoval nominace rozhodčích na jednotlivá utkání, aby na výše uvedené utkání nominoval jako hlavního rozhodčího obviněného Hájka a dále asistenty rozhodčích Lukáše Raplíka a Gabrielu Hanákovou, v úmyslu usnadnit možnost ovlivnění tohoto zápasu nabídkou úplatku ze strany obviněného Rogoze.“ A také popsal, že Berbr po rozhodčích Hájkovi požadoval ovlivnění zápasu, jemuž nabídl nespecifikovanou částku peněz.
Vypadá to, že všichni obžalovaní celkem poctivě poslouchají řeč státního zástupce, Berbr působí nezúčastněně, hledí do země a na Scholleho se vůbec nedívá.

Státní zástupce Jan Scholle praví: „Obžalovaní Roman Berbr, Tomáš Grímm, Michal Káník a Roman Rogoz v období nejméně od května 2019 do června 2020, na různých místech České republiky, po předchozích vzájemných dohodách vyvíjeli soustavnou společnou činnost s úmyslem získat neoprávněný majetkový či nemajetkový prospěch pomocí narušení regulérnosti a řádného průběhu fotbalových utkání soutěží pořádaných Fotbalovou asociací České republiky, IČ 004 06 741 (dále jen „FAČR“), a to České fotbalové ligy a Národní ligy."
A pokračuje: „Roman Berbr jako tehdejší II. místopředseda Výkonného výboru FAČR činnost skupiny řídil a umožňoval její fungování v úmyslu upevnit si vazby, které mu zajišťovaly udržení vlivu a jeho funkce ve FAČR, tak, že za účelem prosazování svých mocenských a ekonomických zájmů ovlivňoval ze svého faktického dominantního postavení ve FAČR nasazování rozhodčích na jednotlivá vybraná utkání České fotbalové ligy a Národní ligy dle požadavků obviněného Romana Rogoze, který vystupoval jako sportovní ředitel FC Slavoj Vyšehrad a.s., v zájmu této společnosti."
Postupně Scholle přechází ke konkrétním skutkům.

Státní zástupce Jan Scholle začal se čtením obžaloby.
Soudce seznamuje přítomné s plánem jednání. „Není to běžné jednání, je tu vysoký počet osob,“ říká. Objasňuje, že dnes proběhne čtení obžaloby, pak přijdou na řadu jednotlivá dílčí vyjádření obžalovaných o tom, kdo a jak hodlá vypovídat. Zda vypovídat bude, či nikoli. „Jakmile budeme znát tyto základní informace, připravíme časový harmonogram, který se bude týkat výpovědi jednotlivých obžalovaných,“ říká soudce Žák. „Během prvního týdne nebudou vyslechnuti všichni,“ dodává. Na Berbra by měla přijít řada jako na prvního – není však jisté, že dnes.
Stále probíhají procedurální záležitosti. Berbr teď prohodil pár slov s Káníkem, Rogoz mrknul na jednoho z právních zástupců, mezitím soudce Žák zjišťuje, zda jsou všichni obžalovaní přítomní.
Téměř všichni obžalovaní přišli k soudu řádně ustrojení, v košili a saku, jediný Martin „Chřestýš“ Svoboda má na sobě barevný pruhovaný svetr.

Soudce Mgr. Vladimír Žák právě zahajuje první den soudního procesu. Klíčové postavy případu sedí po levé ruce soudce pěkně vedle sebe - Tomáš Grímm se statusem spolupracujícího obviněného, vedle něj Roman Berbr, Michal Káník a Roman Rogoz.


Do budovy okresního soudu dorazil hlavní aktér Roman Berbr. Krátce po něm i Roman Rogoz. Obžalovaní se svými právními zástupci v úzké chodbě stojí před soudní síní. Lehce zarostlý Berbr s tváří pokerového hráče nedal znát jakékoliv emoce.



Návrhy trestů
Nepodmíněně
Roman Berbr, bývalý místopředseda FAČR
Za co: podplacení, pomoc k podplacení, zpronevěra, účast na organizované zločinecké skupině
Navržený trest: 7 let ve věznici s ostrahou, peněžitý trest 6 000 000 korun, zákaz výkonu funkce statutárního orgánu obchodní korporace v trvání 5 let
Roman Rogoz, bývalý sportovní manažer Vyšehradu
Za co: podplacení, pomoc ke zpronevěře, účast na organizované zločinecké skupině
Navržený trest: 7 let ve věznici s ostrahou, peněžitý trest 350 000 korun
Michal Káník, bývalý fotbalista a funkcionář
Za co: pomoc k podplacení, pomoc ke zpronevěře, účast na organizované zločinecké skupině
Navržený trest: 4 roky ve věznici s ostrahou, peněžitý trest 504 000
Podmíněně
Tomáš Grímm, bývalý rozhodčí, Jan Cihlář, bývalý rozhodčí, Robert Hájek, bývalý rozhodčí, Jiří Houdek, bývalý rozhodčí, Marek Janoch, bývalý rozhodčí, Jiří Kabyl, bývalý delegát, Zdeněk Koval, bývalý rozhodčí, Jiří Kříž, bývalý rozhodčí, Jiří Musil, bývalý rozhodčí, Michal Myška, bývalý rozhodčí, Martin Pýcha, manažer, Miroslav Skála, bývalý rozhodčí, Martin Svoboda, zákulisní hráč, Jana Štychová, bývalá rozhodčí, Petr Tarkovský, prostředník, Martin Uvíra, bývalý hráč, Miloš Vitner, bývalý rozhodčí, Pavel Vlasjuk, bývalý rozhodčí
(…)
FC Slavoj Vyšehrad, a.s., fotbalový klub, peněžitý trest 900 000 korun