Šmicer: Trénink v Liverpoolu řídí počítače

Vladimíra Šmicra v dresu Slavie už asi neuvidíme
Vladimíra Šmicra v dresu Slavie už asi neuvidímeZdroj: Pavel Rakušan
har
Fotbal
Začít diskusi (0)

Dlouhé vytrvalostní běhy? „Benítez je nepoužívá,“ říká Vladimír Šmicer, někdejší borec Liverpoolu a dnes opora pražské Slavie, když popisuje přípravu anglického klubu na sezonu.

Jak vypadal jeden den pod Benítezem v letní přípravě, protože ta zimní na Ostrovech není?
„Trénovali jsme dvakrát za den. Nikdy ne třikrát nebo dokonce čtyřikrát. S Benítezem však byly tréninky delší. Skoro dvě hodiny a bez protažení. Strečink si každý dělá sám už před tréninkem. Hodně nám dával běhat šestistovky, sedmistovky. On má vůbec kondiční přípravu detailně propracovanou. Přivedl si s sebou dva nebo tři speciální fitness-trenéry. Servis je opravdu dokonalý a neustále se vylepšuje.“

V čem?
„Když jsem se byl nedávno podívat v Liverpoolu, všiml jsem si, že Benítez nově zavedl box, ve kterém mají všichni hráči vlastní přihrádku. V ní každý najde napsané, co by měl udělat nad rámec přípravy. Speciální cviky na kondici, ale i na odstranění individuálních herních nedostatků.“

Co „dril“ v posilovně?
„Posilovnu měl taky v lásce. Po příchodu neodpovídala jeho představám, a tak ji okamžitě nechal vylepšit. Navíc se postaral o vybudování umělého kopce, do kterého jsme sprintovali.“

Jak jste posilovali?
„Všechno řídily počítače, které byly propojené s posilovacími přístroji. Vystupovali jsme se závažím na překážku. Potom jsme dělali podřepy s výskokem. A tak dále. Sám jsem poznal, jak je to důležité. Když jsem přestoupil z Lensu do Anglie, tak fotbalový rozdíl nebyl veliký, zato síla byla pro mě zásadní problém. V soubojích jsem nikoho nepřetlačil.“

Mourinho používá ke kondičnímu tréninku hojně her na malém prostoru. Benítez také?
„Taky. Ale nejvíc dělá nácviky kombinací. Dvě tři kombinace zleva, pak totéž zprava. Všechno se ale dělá ve velkém tempu. Funguje to, protože kvalita hráčů je vysoká. Z toho podle mě zejména vyplývá rozdíl mezi námi a Anglií.“

Jak to myslíte?
„Když máte lepší hráče, tak je hra v zápase i na tréninku rychlejší. Proč u nás hráči nemůžou v šedesáté minutě náročných zápasů? Protože se hrají v úplně jiném tempu, než ty s týmy z dolní poloviny tabulky. Taková mužstva jen brání, proto se nehraje nahoru dolů. Pak přijde zápas s Ostravou, s Boleslaví, se Spartou, s Libercem, který má vyšší tempo, a hráči na to nejsou zvyklí.“

Říká se, že nejlepším tréninkem je zápas.
„Ano, ale v tempu! Jenže v české lize člověk někdy ví, že může hrát na sedmdesát procent a stačí mu to. Potom však přijdou zápasy v evropských pohárech a najednou to nestačí. Jen kvůli tomu, že jsme pohodlní a ligoví soupeři nás nepřinutí hrát některé zápasy naplno.“

Jak to kompenzovat?
„Trenér Jarolím je na nás náročný a to je jediná cesta, jak z toho ven. Jenže zase narážíte na kvalitu. Jakmile člověk zkazil na tréninku Liverpoolu dva tři balony za sebou, tak už se cítil blbě, protože tohle by kazit neměl. Když však přidáme na rychlosti ve Slavii, tak holt i víc kazíme.“

Na co ještě Benítez dbal?
„Na maximální koncentraci. Vždycky v šatně opakoval: Musíte teď na dvě hodiny vypustit všechno z hlavy a soustředit se na každou věc. Pak máte dvaadvacet hodin na to, abyste si dělali si, co chcete. Tady člověk někdy na tréninku ze čtyř metrů překopne bránu a nedělá si z toho hlavu.“

Jak zareagoval kouč Liverpoolu, když někdo opakovaně přestřelil bránu?
„Určitě to dotyčnému řekl. Ale ani nemusel. V Liverpoolu se perete o flek. Nikdo si nedovolil něco vypustit, natož odfláknout. Třeba Gerrard. Věděli jsme, že je nejlepší. Přesto to chtěl dokazovat i na každém tréninku. Proto je tam, kde je.“

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů