Česko-slovenská liga? Platini slíbil podporu

Tomáš Řepka opouští po červené kartě hřiště
Vydra obchází hostujícího Pamiče.
Blažek s Řepkou po zápase
Hrdina okamžiku. Tomáš Řepka.
Jaroslav Černý hledá cestu k brance soupeře.
Milan Černý bojuje o míč s Csehem.
Vladimír Šmicer a Pavel Kuka
19
Fotogalerie
Fotbal
Začít diskusi (0)

Utopie, nesmysl, blbost. Takové přídomky sklidil loni na podzim nápad obnovit česko-slovenskou nejvyšší soutěž. Nesjednotíme legislativu, obě strany se nedohodnou, UEFA to nepovolí, nalézaly se důvody, proč je tenhle krok nereálný. Vše ale nasvědčuje tomu, že to tak nesmyslný a tudíž neproveditelný projekt není.

Slováci s nápadem obnovit společnou ligu přišli, Češi se tomu nebrání, UEFA (Evropská fotbalová unie) se k projektu nestaví odmítavě. Naopak je ochotna ho maximálně podpořit. Jinak řečeno – všechny strany, které mají do jejího zavedení co mluvit, mají na vzniku zájem.

Návrh, který při první prezentaci přijímali mnozí s významným ťukáním na čelo, se rozvíjí. A docela úspěšně.

Nezbrzdily ho ani nedávné události ve slovenské Corgoň lize, kdy účastníci hrozili stávkou, jestliže jim nebudou vyplaceny slíbené částky za marketingová a televizní práva.

Hrdina okamžiku. Tomáš Řepka.Hrdina okamžiku. Tomáš Řepka. • Michal Beránek - SPORT

„Došlo k určitým zpožděním, protože na jaře měla přednost reprezentace,“ přiznává Karol Belaník, předseda Unie slovenských fotbalových klubů. „Ale přípravy společné soutěže se to nedotklo. Tu považujeme stále za velký přínos pro obě země,“ zůstává slovenská strana pevně na svých pozicích.

I český fotbal zaznamenal ztráty. Předseda ligového shromáždění Miroslav Kříž, jenž dostal veškerou agendu ohledně společné ligy na starost, zmizel. Ale ani to projekt neohrozilo. „Jeho povinnosti vyjednávače převzal generální sekretář Rudolf Řepka, nic jsme nezmeškali,“ prozradil předseda svazu Ivan Hašek. Odtajnil tím, že se jednalo především na UEFA.

Příprava průlomového projektu tedy pokračuje. Vytrvale a s velice dobrými výsledky. Michel Platini, předseda UEFA, přislíbil maximální podporu.

Žilina se raduje z branky.Žilina se raduje z branky. • ČTK

Především by ponechal oběma státům nabytý bodový koeficient úspěšnosti. Tím by kluboví zástupci nezačínali v evropských soutěžích od nuly, čímž by se jinak propadli mezi nenasazené. A rovněž by mohly při „federálním“ uspořádání přitéct z evropských fotbalových fondů do pokladen obou svazů vyšší finanční náhrady.

K jednání na téma těchto choulostivých otázek má nejlepší výchozí pozici František Laurinec, předseda slovenského svazu, jenž je členem exekutivy UEFA. „Určitá výhoda to je. Mohu bezprostředně hovořit s lidmi, kteří mají velké slovo, znají mě a mají ke mně důvěru. Jistě to není zcela rozhodující, ale také to není na škodu,“ přiznává.

Patřil mezi třináct vyvolených, kteří na květnovém zasedání určovali, která země bude pořádat EURO 2016. Právo hostit luxusní společnost získala v těsném poměru hlasů Francie, rodiště předsedy UEFA. Hlasování je sice tajné, ale diplomatické tahy mají své zákonitosti...



Projekt společné česko-slovenské ligy nyní přebírá UEFA. „Naším úkolem je dodat jí podklady, které požaduje,“ odtajňuje úkol Karol Belaník, předseda Unie slovenských fotbalových klubů. „Chtějí mít informace o marketingových právech, návštěvnosti, veškerou statistiku,“ vypočítává.

„UEFA pověřila dva své experty, zvlášť pro českou a slovenskou stranu, aby projekt zhodnotili, a ten se pak bude posuzovat,“ přidává Řepka.

Termín na ukončení jejich studie? Říjen či začátek listopadu letošního roku. Nápad, který byl v počátcích označen za utopii, se tedy rozvíjí. I když vznik společné soutěže není otázkou nejbližšího období, důležitá bariéra – UEFA – byla však prolomena. Ba co víc, projektu nebrání...


Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů