Má smysl hrát KHL mimo Rusko? Kritika soutěže sílí hlavně ve Finsku | iSport.cz
Pavel Bárta
6. září 2018 • 14:02

Má smysl hrát KHL mimo Rusko? Kritika soutěže sílí hlavně ve Finsku

Autor: Pavel Bárta
TOP VIDEA
SE SIMONOU: Bartošák trénoval děti. Já v mládí málem skončil, usmíval se SE SIMONOU: Bartošák trénoval děti. Já v mládí málem skončil, usmíval se
iSport podcast NFL: Titans mají šanci Chiefs ubránit, v NFC budou dominovat 49ers iSport podcast NFL: Titans mají šanci Chiefs ubránit, v NFC budou dominovat 49ers
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ještě před zahájením nové sezony KHL prohlásil její bývalý šéf Alexander Medveděv, že ruská soutěž hodlá expandovat. Zmínil Švédsko, Švýcarsko a bohorovně dodal: „Koho zajímá Liga mistrů?“ CHL trpí neúčastí ruských klubů i tím, že její význam se poměřuje často podle toho, jak si dotyčný klub právě vede. Ale hlavně, netočí se v ní zdaleka tolik peněz jako v lize živené ruskými ropovody. Současně však sílí názory, zda má pro neruské kluby vůbec smysl se KHL účastnit. V článku iSport Premium se dočtete o finské kritice soutěže a také o tom, kterým evropským týmům mimo Rusko se vstup do KHL vyplatil, nebo naopak zhoršil jejich situaci.Jokerit Helsinky vstoupil do své páté sezony v KHL. Tým, který šestkrát získal finský titul a třikrát někdejší Evropský pohár, v ruské soutěži paběrkuje, na zápasy nechodí tolik diváků, jako když hrál domácí soutěž. „Jokerit, to je naprosté sportovní, finanční a politické fiasko. Žádné naděje ani sliby se nesplnily,“ napsal Juha Hiitel v komentáři pro večerník Ilta Sanomat.

Když v roce 2013 vlastník Jokeritu Harry Harkimo prodal halu Hartwall Arena ruským investorům, připustil, že nechtěl zanechat ztrátovou arénu jako dědictví svým dětem. Kalervo Kummola tehdy jako prezident finské hokejové asociace přestup Jokeritu do ruské soutěže posvětil. A prohlašoval, že KHL finskému hokeji neuškodí.

„Po čtyřech letech však můžeme zodpovědně říct, že k tomu došlo. Odchod Jokeritu znamenal pro běžného diváka ztrátu, finskému hokeji nepřineslo ruské dobrodružství vůbec nic,“ napsali v Ilta Sanomat.

Když talentovaný útočník Eeli Tolvanen poprvé nastoupil za Jokerit, byl už draftován do NHL. Ruská soutěž je z hráčského pohledu hlavně o penězích, jinak měl vstup Jokeritu do KHL spíš negativní dopad. Finská soutěž navíc přišla o atraktivní derby s IFK Helsinky, do Hartwall Areny zavítají i mnohdy nečitelné celky z Východu, jejichž původem často veškerá atraktivita končí.

V kádru „žolíků“ z Jokeritu je plno cizinců (na aktuální soupisce 13) a s takovým týmem se fanoušci neztotožnili. Finský klub navíc mnohým slouží jako odrazové prkno dál, do ještě bohatších klubů KHL.

S tím vším se svého času potýkal Lev Praha, který působil v soutěži v letech 2012-14. 

Pokračování článku patří k placenému
obsahu iSportu

S předplatným získáte:

 • Sestřihy všech zápasů FORTUNA:LIGY
 • Exkluzivní videa z hokejové extraligy
 • Profilové rozhovory
 • Zákulisní informace z první ruky
 • Názory slavných expertů
 • Analýzy vítězství a porážek
 • Měsíční předplatné 49 Kč*

  *Cena 49 Kč platí pro první měsíc pro nové
  předplatitele (týká se pouze platby kartou).
  Následující měsíc stojí 99 Kč.

  Objednat
 • Roční předplatné 990 Kč

  Ušetříte 2 měsíce oproti měsíční platbě.

  Objednat
 • Náhled poukazu Darujte roční předplatné 990 Kč

  Objednat

Možnosti platby
?

 • Kartou online
 • Platba online
 • Platba SMS
Firemní předplatné
Roční licence pro firmy a instituce objednávejte zde
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud