Jan Denemark
Premium
14. března 2022 • 16:00

Politický projekt a černá díra na peníze. Insider popsal pozadí KHL

Autor: Jan Denemark
Vstoupit do diskuse
0
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
Zůstaň, jaký jsi... Řepku hráči žerou, bude výborný trenér, předpovídá Páník
Plekanec promluvil o Kladně: Když se pořád opakují stejné chyby, tak…
VŠECHNA VIDEA ZDE

Zazněla slova jako finanční propadák, politické zapojení nebo Putinův projekt. Szymon Szemberg, bývalý tiskový mluvčí IIHF nebo ředitel hokejové Ligy mistrů shrnul, co stálo za vznikem KHL. Jaké peněžní ztráty kluby musely řešit, nebo jakou úlohu má liga v Rusku nyní. „Hokej je podstatný z hlediska tradice. Je důležitý pro stát. Bohužel byl a je blízko Kremlu, už od dob Brežněva. Je nástrojem v politické propagandě,“ řekl hokejový funkcionář.



V hokejovém světě prošel mnoho funkcí. Szymon Szemberg byl přes 15 let zodpovědný za komunikaci mezinárodní hokejové federace. Nyní už šest let vede alianci evropských klubů, tudíž velmi často přijde do styku s funkcionáři z ruské KHL. „Při jejím založení byly zpočátku dobré úmysly. Avšak zanedlouho se do toho zamíchala politika,“ prohlásil v otevřeném rozhovoru pro iSport Premium.

Je nyní KHL už ryze propagandistický projekt?
„To nemůžu úplně komentovat, protože jsem nejnovější zprávy o ligovém nařízení, kdy nakazují klubům otevřeně podporovat válku na Ukrajině, viděl pouze v ruských médiích. A do toho se nechci pouštět. Viděl jsem jen mládežnický tým Amuru Chabarovsk s hesly jako: „Stojíme za Putinem“ nebo „Podporujeme válku.“ A pak obrázky z Kazaně, kdy se na kostce nad ledem objevilo heslo, kde otevřeně agresi podporují.“

Nařízení KHL všem ligovým klubům:

„Zažíváme těžké časy. Mnoho informací je zveřejňováno každou minutou a bohužel velice často jde o nejasné informace, nebo rovnou o fake news. Podpora našich mužů během válečného konfliktu je jedinou možnou reakcí normálního člověka. Žádáme vás, abyste válečnou akci podpořili a pracovali se svými fanoušky směrem k podpoře armády. Zasíláme vám proto společné kampaňové plakáty. Mohou být použity ve formě vlajek, letáků, nebo jen vytisknutých papírů. Zároveň upozorňujeme, že propagace je povinná. Den po utkání musí být zaslány foto a video reporty společně s popisem události.“

Co bude s KHL dál? Lze odhadovat, zda zažije exodus evropských hráčů, či jaká bude její podoba?
„To nevíme. Nelze odhadnout, jak se vyvine válka na Ukrajině. Ale můžeme s jistotou říct, že kvůli finančním sankcím budou mít ruské kluby potíže. Podobné to bude kvůli pádu rublu, který ztratil skoro 50 % hodnoty. Zároveň nelze odhadnout, zda odchod Dinama Riga a Jokeritu z ligy je konečný. Tady panují otazníky. Nicméně s jistotou lze říct, že v dalším ročníku bude v KHL méně zahraničních hráčů.“

Souhlasíte s tvrzením, že pro Putina jsou sportovní a hlavně hokejové sankce paradoxně jedny z nejhorších?
„Ano, souhlasím. Hokej je podstatný z hlediska tradice. Bohužel byl a je blízko Kremlu. Už od dob Brežněva od 70. a 80. let. Fotbal s basketbalem nikdy takhle blízko Kremlu nebyly. Takže můžeme říct, že když Rusko nebude na MS seniorů a juniorů, bude to bolet hodně. Ale tyto sankce jsou nutné, především proto, že hokej je nástrojem, který Rusko využívá ve své politické propagandě.“

Vznikla KHL tedy proto, aby jako politická síla pomáhala režimu?
„Nejsem si stoprocentně jistý chronologií, co bylo dříve. Ale prvotní důvody pro vznik této soutěže byly veskrze dobré. Tím prvním byla snaha o zlepšení kvality ruské Superligy. A tím druhým snaha zastavit odchody ruských hráčů do NHL. Rusové byli frustrováni, že jim tolik hráčů odcházelo a že za ně nedostávali žádné kompenzace. Tyto dvě ambice byly dobré. Avšak zanedlouho se do toho zamíchala politika.“

Jakým způsobem?
„Každý věděl, že se v lize angažuje samotný Putin. Bylo zde několik hokejových lidí, kteří se snažili přesvědčit Putina, že je třeba investovat peníze z ropy a plynu do hokeje. Jeden z nich byl třeba Vjačeslav Fetisov. S tím přišel cíl získat a přetáhnout evropské kluby do KHL a udělat z ní hlavní evropskou soutěž. V té chvíli to začalo být velmi politické. Známý je třeba Fetisovův výrok, že to, co NHL dokázala za sto let, my dokážeme za sto dní.“

Což tak úplně nevyšlo.
„Což je objektivně naprostá stupidita. Takže, zpočátku byly záměry dobré, nicméně po politickém zapojení KHL poškodila jak ruský, tak evropský hokej.“

Hrála roli zpočátku i snaha oponovat NHL?
„Neřekl bych přímo oponovat. Věděli, že to není v jejich silách. Ale jedna z jejich ambicí bylo stát se NHL východu, NHL Evropy. A při snaze o získání validity přímo zoufale bojovali o zisk hráčů ze zámoří. Nejprve v roce 2011, kdy z Nashvillu odešel Alexander Radulov s platným kontraktem a přesto zamířil do Ufy. To byl první z politických tahů, co měl říct: „Podívejte, jsme schopní zlákat velké hvězdy.“ To samé platí o Jaromíru Jágrovi

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud