16. února 2021 • 13:30

Brutální hit, pak bitka! „Řezník“ Gudas láme NHL: Nenávist se mění v lásku

Autor: mas
Vstoupit do diskuse
1
TOP VIDEA
Pastova show, oslavy na střeše autobusu a narvaný Staromák
Irgl rozebírá mistry. Rulíkovi dodávalo sílu… Pasta bude jezdit dál, Kaše mě překvapil
VŠECHNA VIDEA ZDE

Každý hokejový fanoušek ví, že Radko Gudas umí hru přitvrdit. Však ho proto také řada z nich nesnáší. Český obránce si z toho nic nedělá, protože je pro svůj styl hry oblíbený tam, kde právě hraje. Momentálně si získává fanoušky na Floridě, se kterou navíc v posledních pár dnech dvakrát porazil vítěze Stanley Cupu. Panthers překvapují skvělými výkony, Gudas na to má vliv především svými bodyčeky. Ve statistice hitů totiž válcuje všechny v NHL. Proti Lightning jich zapsal osm a navrch přidal i bitku.„Odveta proti Tampě se nepovedla. Předtím jsme je zastavili po šesti vítězstvích v řadě, teď nám to vrátili,“ psal v pondělním komentáři pro iSport.cz Radko Gudas o druhém zápasu s Tampou. V noci ale ve třetím střetnutí uspěla znovu Florida, která společně s Lightning vládne Centrální divizi (zatím je o bod druhá se zápasem k dobru).

„Až na škobrtnutí s Detroitem hrajeme dobře. Hodně lidí jsme asi překvapili,“ přiznal řízný bek. V noci posledního vítěze Stanley Cupu Tampu v přestřelce porazili 6:4. Třicetiletý Gudas k tomu přispěl jednou asistencí. Ale sběr kanadských bodů přeci jen není jeho doménou. Český obránce se prezentuje především tvrdou hrou, proti týmu, který ho draftoval, přispěchal hned s osmi bodyčeky a v závěru zápasu se i popral s Yannim Gourdem.

VIDEO: Tvrdý hit v čase 0:28

Rodák z Kladna statistice hitů v celé lize dokonce vévodí. V aktuální sezoně jich zapsal už úctyhodných 72 v pouhých 13 zápasech. To je více než 5,5 hitů na zápas při průměrném času na ledě kolem 17 minut na utkání. „Pro fyzickou hru jsem známý, a proto tu jsem,“ hodnotil statistiku bodyčeků český tvrďák na úvod podcastu Floridy, kam byl nejen pro své výkony pozván.

Gudas se svým přístupem, tvrdou hrou, ale i pěstními souboji stává miláčkem fanoušků Panthers. Zároveň také ví, že u příznivců soupeře je většinou neoblíbený až nenáviděný. „Je zábavné sledovat, jak se nenávist promění v lásku,“ smál se v souvislosti s tím, jak si postupně získává příznivce v (každém) novém působišti.

Klubů už za devět sezon v NHL vyměnil poměrně dost. I když na startu každého angažmá měli fanoušci pochybnosti, nakonec byli nešťastní z jeho odchodu. Začínal právě v Tampě, která ho draftovala na 66. místě v roce 2010. Pořádnou šanci dostal až po triumfu v Calder Cupu s farmou z Norfolku v roce 2012. Kouč Jon Cooper, který právě s Norfolkem uspěl a stal se v roce 2013 i trenérem Lightning, mu v NHL hned dal příležitost.

Kromě hitů patří do Gudasova repertoáru i bitka
Kromě hitů patří do Gudasova repertoáru i bitka

Jeho pozice ale slábla a tak nakonec přišlo stěhování do Philadelphie. Příznivci Flyers jeho tvrdou hru velmi obdivovali. „Jeden fanoušek natisknul na trika s mým jménem přezdívku „řezník“ (the butcher), poslal mi je a chtěl je začít prodávat. Líbilo se mi to, „řezníka“ jsem si nechal udělat i na rukavice,“ vzpomíná na působení ve Philadelphii Gudas.

Za Flyers odehrál čtyři kompletní sezony, minulou sezonu strávil ve Washingtonu. Celkově má ve zmíněných týmech na svém kontě 492 duelů v NHL, za které má na svém kontě 1720 hitů.

V historické tabulce hitů, jejichž statistika je vedená od sezony 2005/06, je na 32. místě. Statistice vévodí Dustin Brown s 3484 bodyčeky (1165 zápasů). Z dalších zajímavých jmen je nutné zmínit i třetího Alexe Ovečkina (3058 hitů) a jedenáctého Zdena Cháru (2261 hitů).

Vstoupit do diskuse
1
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud