Pavel Bárta
Premium
11. března 2021 • 12:54

Příběh nejlepšího ostřelovače NHL. Bossy šel k rekordu s ochrankou

Autor: Pavel Bárta
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Chybí levá noha, Červ odsune Krejčího na stopera. Co křídla a základní sestava?
Hašek oznámil nominaci na EURO. Jedou Červ a Jaroš, překvapení na levém beku
VŠECHNA VIDEA ZDE

Auston Matthews se stal prvním dvacetigólovým hráčem této sezony NHL. David Pastrňák dohání zápasové manko a v úterý v noci znovu zavěsil. Alexandr Ovečkin, s nímž se naposledy dělil o trofej pro nejlepšího snajpra NHL, stoupá v historickém žebříčku, může dostihnout i Wayna Gretzkého. „Vystřídat ho může Matthews,“ předpovídá ruskému kulometčíkovi Mike Bossy. Pravému křídlu New York Islanders náleží v hitparádě až 22. místo, Ovečkin ho dávno přeskočil. Lepšího ostřelovače však NHL nikdy neměla.Kouč Al Arbour o něm řekl: „Když vypálí, zdá se, jako by se ani nedotknul kotouče.“ Mike Bossy byl spíš kouzelník než snajpr. Odněkud se vynořil, najednou měl puk na čepeli, mihnul rukama a bylo. Ťuk, prásk! Červené světlo svítí, stěrače stírají. Vypadalo to jak optický klam. Magický trik, iluze. Jenže „Boss“ byl skutečný. Stejně jako jeho neskutečné góly.

A že jich bylo. Bossy se stal prvním nováčkem, který nastřílel 50 gólů za sezonu. Takových ročníků zažil devět po sobě, což se povedlo už jen Waynu Gretzkému. Pětkrát z toho se dostal dokonce na 60 branek. Dvakrát byl nejlepším střelcem ligy, pětkrát skončil druhý nebo třetí. Za jeho časů se trofej pro nejlepšího střelce v NHL ještě neudělovala.

Další ceny za základní část si odnášeli jiní. Guy Lafleur, jeho spoluhráč z útoku Bryan Trottier, pak vše ovládl Gretzky. Bossymu třikrát udělili aspoň Lady Byng Trophy pro nejslušnějšího hráče. Jako střelec řádil, zároveň nebyl špinavec. Jako první otevřeně vystoupil proti násilí v hokeji, které za jeho časů v NHL jen bujelo.

Nikdy není pozdě

Branku trefil i z nemožné pozice, věděl, jak hráči uvažují. Když už mysleli, že přežijí oslabení nebo se do konce třetiny nemůže nic stát, využil toho a udeřil. „Hráči kolikrát pokukují po časomíře a myslí si, že je moc pozdě s tím něco udělat a dát gól. Pro Mika Bossyho nebylo pozdě nikdy,“ líčil generální manažer Islanders Bill Torrey. Taky byl pohotový. „Většinou vůbec nemířím. Pálím na bránu co nejrychleji, chci využít momentu překvapení,“ povídal.

V play off zažíval druhé žně.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Koupit
Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud