6. dubna 2021 • 14:45

Favorité na NEJ nováčka NHL: divoký Rus i gólmani, jednička se zvedá

Autor: Matěj Setíkovský
Vstoupit do diskuse
0
 • Kdo získá trofej pro nováčka roku? Jednička draftu Lafrenière k tomu má o hodně dál než KaprizovKdo získá trofej pro nováčka roku? Jednička draftu Lafrenière k tomu má o hodně dál než KaprizovFOTO: Koláž iSport.cz

  Alexandr Ovečkin, Patrick Kane, Auston Matthews… Hvězdy současné NHL. Tito hokejisté za výkony ve své první sezoně získali Calder Memorial Trophy, tedy cenu pro nejlepšího nováčka. Z držitele trofeje se tak až na výjimky stávají nejlepší hráči týmů a často i celé soutěže. Proto je třeba představit si letošní kandidáty z řad nováčků, zatím ne tak známé hokejisty, o kterých však v budoucnu uslyšíme. Ať už pro jejich góly či zákroky, nebo proto, že nakonec zklamou...

 • Alexis Lafrenière

  Právě lehkým zklamáním výčet začneme. Kanadská jednička posledního draftu Lafrenière měl válet v New Yorku Rangers. Jako takový byl před sezonou hlavním favoritem na Calderovu trofej, ale momentálně se v honu za ní řadí hodně hluboko. Do úvah patří právě proto, že šel ve výběru talentů na řadu jako první a také proto, že se jeho výkony v poslední době přeci jen zlepšily. Na svém kontě má momentálně 11 kanadských v 37 zápasech za pět gólů a šest asistencí.

 • Kevin Lankinen / Kaapo Kahkonen

  Dvojici finských brankářů záměrně uvádíme pospolu. Gólman se málokdy stává vítězem nováčkovské soutěže. Nespojuje je jen stejná národnost, ale i to, že v NHL dostali šanci poměrně pozdě. U brankářů se to stává zvykem. Lankinenovi je už 25 let a dobře chytil svoji šanci v brance Chicaga. Kahkonen je o rok mladší a dobrými výkony zaujal v Minnesotě. Ale pro připomenutí, poslední vítěz Calder Trophy mezi brankáři, byl v roce 2009 Steve Mason z Columbusu. Jeho kariéra nakonec nebyla až tak slavná a ve věku třiceti let ji ukončil.

  Kevin Lankinen během utkání proti Carolině Kevin Lankinen během utkání proti CaroliněFoto ČTK / AP / Charles Rex Arbogast

 • Pius Suter

  Rovněž již starší nováček. Čtyřiadvacetiletý Švýcar si o šanci v NHL řekl skvělými výkony v domácí soutěži. Za Curych v sezoně 2019/20 v NLA zapsal 53 bodů v 50 zápasech za 30 gólů a 23 asistencí. Nedraftovaný útočník dostal šanci v Chicagu. Jeho produkce logicky není tak oslnivá jako v minulé sezoně, ale 11 gólů a 7 asistencí zaujalo natolik, aby se dostal do širšího okruhu na Calderovu trofej. Blackhawks tak ukazují, že export ze Švýcarska může fungovat. Rok před Suterem do kádru dorazil z Ambri-Piotta Dominik Kubalík, který byl v minulé sezoně také kandidátem na nováčka roku.

 • Tim Stützle

  Jen on a Lafrenière z posledního draftu dostali větší šanci a odehráli většinu zápasů současné sezony. Stützleho si na třetím místě vybrala Ottawa, jejíž tým je v přestavbě a 19letý německý útočník tak dostává prostor. Letos zatím získal 20 bodů za šest gólů a čtrnáct nahrávek. Pokud jde o kandidáty ze Senators, je třeba zmínit ještě jedno jméno. Centr první formace Josh Norris totiž v 21 letech hraje také první sezonu a na kontě má stejný počet bodů za devět gólů a jedenáct asistencí.

 • Ty Smith

  Do souboje o Calder Memorial Trophy se přihlásil hned na začátku sezony, když získal kanadský bod v prvních pěti zápasech kariéry. Na okamžik se ocitnul v ohrožení rekord Marka Židlického, který jako jediný obránce v historii NHL dokázal bodovat v šesti prvních utkáních kariéry. Smithova produkce pak lehce opadla, ale dva góly a 17 asistencí v 36 zápasech ho stále řadí mezi ofenzivní beky. A také na místo druhého největšího favorita mezi letošními nováčky.

  Obránce Ty Smith oslavuje branku Obránce Ty Smith oslavuje brankuFoto Reuters

 • Kirill Kaprizov

  Na svoji šanci čekal ruský útočník Minnesoty dlouho. Až 137. hráč draftu 2015 ale výkony v KHL přesvědčil a ve třiadvaceti letech se dočkal premiéry v NHL. A prožil debut snů, když rozhodl gólem v prodloužení (celkem 1+2 v prvním zápase). I poté však pokračoval ve skvělých výkonech, celkem už si připsal 31 kanadských bodů (14 + 17) v 37 zápasech. Je tedy suverénně nejproduktivnějším nováčkem. Útočník Wild (ang. divoký) tak zažívá pořádně divokou úvodní sezonu, stihl už si dokonce připsat hattrick a našel skvělou chemii se zkušeným Matsem Zuccarellem. Zatím je jednoznačně největším favoritem na Calderovu trofej.

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud