NHL
Začít diskusi (0)

V nemocničních čekárnách strávil za poslední tři roky více času než mezi tyčemi. Český gólman Petr Mrázek se měl v Torontu rvát o post jedničky s Američanem Jackem Campbellem, z grandiózní bitvy vrstevníků ovšem sešlo. Vítkovický odchovanec v průběhu uplynulé sezony třikrát vypadnul vinou zranění. Teď mu hokejový osud přihrál novou šanci na restart. Výměna před vstupním draftem odvála jasně nejzkušenějšího českého brankáře v NHL do Chicaga.

Torontské klima jako by třicetiletému Mrázkovi znemožňovalo plné zotavení. V půlce října nastoupil ke své očekávané premiéře proti Ottawě, jenže po 40 minutách branku opouštěl s problémem v dolní části těla. Smůla mu u dveří záhy zaklepala znovu. V listopadu si poranil třísla, stejně tak na konci března. Sedmé zranění ve třech letech, nekončící prokletí…

Mrázek přesto věří, že komplikované období po změně dresu hodí za hlavu. „Mé zdravotní trable z minulé sezony jsou už pryč, takže se moc těším na novou výzvu,“ slibuje někdejší reprezentant. V noci ze čtvrtka na pátek ho společně s 25. volbou vstupního draftu NHL (Sam Rinzel) získali Blackhawks, k Maple Leafs naopak putoval výběr z 38. místa.

„Výměny jsou součástí hokejového života, je to prostě business. Věděl jsem, že to může přijít, ale byl jsem v klidu,“ říká po přestupu rodák z Ostravy. „Ve smlouvě jsem měl klauzuli se seznamem týmů, do kterých mě mohli vyměnit. Chicago bylo jedním z nich. V posledních dnech jsem byl s agentem v kontaktu a jsem nadšený, že jdu právě do Chicaga.“

Hawks podnikají krok do neznáma. Neustálé návštěvy lékařů se na Mrázkovi podepsaly a záblesky geniality, které předváděl zejména během předchozího angažmá v Carolině, prozatím pohasly. Sezonu uzavřel s 20 zápasy, z nichž jen 15 chytal od počátku do konce. V rámci úspěšnosti zákroků zapsal hodnotu 88,8 %, přičemž mezi maskovanými muži se stejnou či vyšší porcí utkání ji měli horší pouze Joonas Korpisalo (Columbus) a Jon Gillies (St. Louis, New Jersey).

Pokud však Mrázkovi vydrží zdraví, může z letos jmenovaného generálního manažera Kyla Davidsona udělat jasného vítěze výměny. Blackhawks potřebují brankáře na přechodné období, v němž hodlají vybudovat novou tvář celé organizace. Sázet se bude hlavně na mladé. I proto tým z Windy City v průběhu draftu opustily hvězdy Kirby Dach a Alex DeBrincat. Zvučná jména z ofenzivy zprostředkovala další nákup náctiletých junáků.

Český brankář se bude snažit v klubu bez významnějších ambicí znovu oprášit svou dobrou pověst. Slabší konkurence v podobě Kevina Lankinena či Collina Deliy k tomu vybízí. V létě 2024 bude navíc Mrázek shánět nový kontrakt, potřebuje zazářit.

Spokojenost mezitím panuje v Torontu. Maple Leafs si odchodem Mrázka zajistili 3,8 milionu dolarů k dobru a mohou usilovat o podpis dosavadní brankářské jedničky Jacka Campbella. „Potřebovali jsme se stát více flexibilní, získat místo pod platovým stropem. I když jsme se samozřejmě nechtěli v draftu posouvat dozadu, naše analýzy nám ukázaly, že to bude dobrý tah,“ řekl o výměně Mrázka generální manažer Toronta Kyle Dubas pro The Athletic.

Nedávná zranění Petra Mrázka

  • dolní část těla (28. dubna 2019)
  • otřes mozku/krk (22. února 2020)
  • palec (30. ledna 2021)
  • dolní část těla (22. dubna 2021)
  • dolní část těla (14. října 2021)
  • třísla (4. listopadu 2021)
  • třísla (29. března 2022)

Zprávy ze dne 6. března 2024

San Jose
6. března 2024 · 13:04

Alex Barabanov, útočník San Jose Sharks, dal najevo vedení, že by byl rád vytrejdován před uzávěrkou přestupů. A ideálně k týmu, který má šanci na zisk Stanley Cupu.

Zprávy ze dne 5. března 2024

San Jose
5. března 2024 · 21:54

Stěhovat by se mohl i útočník Anthony Duclair. Sharks za něj údajně žádají výber ve 2. kole draftu.

Zprávy ze dne 4. března 2024

San Jose
4. března 2024 · 19:55

Ve velký výprodej doufají v San Jose. Sharks jsou ochotni vytrejdovat Kaapo Kähkönena, Anthonyho Duclaira, Mike Hoffmana, Alexandra Barabanova, Mikaela Granlunda či Luka Kunina. Na oplátku chtějí Žraloci mladé prospekty, případně výběry v draftu. To dává smysl, neboť Sharks jsou v přestavbě.

San Jose
4. března 2024 · 14:23

Mezi hokejisty, kteří by se mohli dočkat výměny, se začíná objevovat jméno spoluhráče Tomáše Hertla Luka Kunina. Někdejší útočník Nashvillu aktuálně v San Jose neprokazuje dobrou herní pohodu a nevypadá to, že by se k němu hrnuly nabídky na novou smlouvu. I přesto šestadvacetiletý Američan doufá, že u Sharks nadále zůstane.

Zprávy ze dne 24. ledna 2024

Důležitý moment
Chicago
24. ledna 2024 · 16:06

Brankář Petr Mrázek podepsal novou dvouletou smlouvu s Chicagem, která mu zaručuje roční plat 4,25 milionu dolarů (přes 96 milionů korun). Vedení Blackhawks informovalo o prodloužení spolupráce s českým gólmanem na klubovém webu.

Mrázek, který je aktuálně týmovou jedničkou, si finančně o něco polepší. Po sezoně mu vyprší tříletý kontrakt na celkem 11,4 milionu dolarů (3,8 milionu na sezonu), který podepsal koncem července 2021 ještě s vedením Toronta.

Zprávy ze dne 16. ledna 2024

Chicago
16. ledna 2024 · 20:17

Vedení Chicago Blackhawks si pojistilo na další dva roky útočníka Jasona Dickinsona, třetího nejproduktivnějšího hráče týmu po Connoru Bedardovi a Philippu Kurashevovi. Osmadvacetiletý kanadský hokejista podle nové smlouvy dostane 4,25 milionu dolarů.

Zprávy ze dne 12. ledna 2024

Chicago
12. ledna 2024 · 20:00

Chicago se rozhodlo prodloužit spolupráci s Nickem Folignem. Současná smlouva zajišťovala americkému veteránovi roční příjem čtyř milionů dolarů, ta nová bude ještě vyšší. Šestatřicetiletý hráč podepsal dvouleté prodlouženína 9 milionů, ročně tedy 4,5. Klub si od něj bude nejspíše slibovat zejména mentorský přínos, ze kterého by měli těžit mladí hráči v čele s generačním talentem Connorem Bedardem.

Zprávy ze dne 9. ledna 2024

Důležitý moment
Chicago
9. ledna 2024 · 09:14

Že některé přestupy mají schopnost zachránit kariéru, o tom dobře ví český brankář Petr Mrázek. Předloni v létě se po zdravotních peripetiích a tím pádem i nevyvedené štaci v Torontu přesunul do Chicaga výměnou za 38. výběr draftu. „Abych byl upřímný, jsem za ten přestup zpětně opravdu šťastný. Když se na to podívám, restartoval jsem svou kariéru a nejspíš ji i zachránil,“ řekl Čech NBC Sports. Spekulace před nadcházející uzávěrkou přestupů zatím neřeší, naopak by s Blackhawks rád podepsal další kontrakt.

Petr Mrázek vychytal Chicagu vítězství proti Calgary
Petr Mrázek vychytal Chicagu vítězství proti Calgary

Zprávy ze dne 8. ledna 2024

Chicago
8. ledna 2024 · 08:27

Nová posila Chicaga Rem Pitlick, který do klubu přišel z organizace Pittsburghu výměnou za podmíněnou volbu v sedmém kole draftu, nedocestoval na první zápas po změně adresy. Kvůli počasí jeho letadlo neodstartovalo, a tak Pitlick nestihl premiérový duel proti Calgary. Blackhawks i tak dokázali s 11 útočníky a 7 obránci zvítězit nad Flames v poměru 4:3.

Zprávy ze dne 29. října 2023

Důležitý moment
San Jose
29. října 2023 · 12:39

Legendární vousáč Joe Thornton definitivně oznámil konec kariéry. Čtyřiačtyřicetiletý matador už sice nehrál v minulé sezoně, ale oficiální uzavření přišlo až nyní. Olympijský vítěz z roku 2010 je v NHL spjatý především se San Jose, za nějž odehrál 15 sezon a v začátcích kariéry v zámoří nepochybně pomohl formovat Tomáše Hertla. Ještě předtím však byl tahounem Bostonu, kterému dokonce téměř tři sezony dělal kapitána. Po konci u Sharks v roce 2020 si vyzkoušel švýcarské angažmá v Davosu, aby se ještě vrátil do zámoří, kde krátce působil v Torontu a v předminulé sezoně na Floridě. NHL se tak loučí s velikánem, jenž za 24 sezon odehrál 1 714 zápasů základní části. S 1539 kanadskými body (430+1109) je historicky 12. nejproduktivnějším hráčem soutěže.

Zprávy ze dne 19. října 2023

San Jose
19. října 2023 · 20:42

Vedení San JoseSharks zařadilo českého hokejového obránce RadimaŠimka na seznam volných hráčů. Mediální oddělení klubu NHL na sociální síti X uvedlo, že jednatřicetiletý rodák z Mladé Boleslavi byl na waiver zapsán proto, aby mohl být poslán do farmářského týmu San Jose Barracuda hrajícího nižší AHL.

Zprávy ze dne 18. srpna 2023

Důležitý moment
Chicago
18. srpna 2023 · 08:25

Bývalý dlouholetý kapitán hokejistů Chicaga Jonathan Toews uvedl, že v příští sezoně NHL hrát nebude. Pětatřicetiletý útočník nicméně kariéru definitivně neukončil a nevyloučil návrat na led. Rodák z Winnipegu se po minulé sezoně rozloučil po 15 letech s Blackhawks, za které hrál celou kariéru a získal s ním třikrát Stanley Cup. Po vypršení smlouvy je volným hráčem. "Chtěl bych oznámit, že nekončím úplně, ale dám si v příští sezoně znovu pauzu. Nemůžu popřít, že hokej stále miluju a že stále toužím po tom hrát na své nejvyšší úrovni," napsal ve čtvrtek na instagramu.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů