V nemocničních čekárnách strávil za poslední tři roky více času než mezi tyčemi. Český gólman Petr Mrázek se měl v Torontu rvát o post jedničky s Američanem Jackem Campbellem, z grandiózní bitvy vrstevníků ovšem sešlo. Vítkovický odchovanec v průběhu uplynulé sezony třikrát vypadnul vinou zranění. Teď mu hokejový osud přihrál novou šanci na restart. Výměna před vstupním draftem odvála jasně nejzkušenějšího českého brankáře v NHL do Chicaga.
Torontské klima jako by třicetiletému Mrázkovi znemožňovalo plné zotavení. V půlce října nastoupil ke své očekávané premiéře proti Ottawě, jenže po 40 minutách branku opouštěl s problémem v dolní části těla. Smůla mu u dveří záhy zaklepala znovu. V listopadu si poranil třísla, stejně tak na konci března. Sedmé zranění ve třech letech, nekončící prokletí…
Mrázek přesto věří, že komplikované období po změně dresu hodí za hlavu. „Mé zdravotní trable z minulé sezony jsou už pryč, takže se moc těším na novou výzvu,“ slibuje někdejší reprezentant. V noci ze čtvrtka na pátek ho společně s 25. volbou vstupního draftu NHL (Sam Rinzel) získali Blackhawks, k Maple Leafs naopak putoval výběr z 38. místa.
„Výměny jsou součástí hokejového života, je to prostě business. Věděl jsem, že to může přijít, ale byl jsem v klidu,“ říká po přestupu rodák z Ostravy. „Ve smlouvě jsem měl klauzuli se seznamem týmů, do kterých mě mohli vyměnit. Chicago bylo jedním z nich. V posledních dnech jsem byl s agentem v kontaktu a jsem nadšený, že jdu právě do Chicaga.“
Hawks podnikají krok do neznáma. Neustálé návštěvy lékařů se na Mrázkovi podepsaly a záblesky geniality, které předváděl zejména během předchozího angažmá v Carolině, prozatím pohasly. Sezonu uzavřel s 20 zápasy, z nichž jen 15 chytal od počátku do konce. V rámci úspěšnosti zákroků zapsal hodnotu 88,8 %, přičemž mezi maskovanými muži se stejnou či vyšší porcí utkání ji měli horší pouze Joonas Korpisalo (Columbus) a Jon Gillies (St. Louis, New Jersey).
Pokud však Mrázkovi vydrží zdraví, může z letos jmenovaného generálního manažera Kyla Davidsona udělat jasného vítěze výměny. Blackhawks potřebují brankáře na přechodné období, v němž hodlají vybudovat novou tvář celé organizace. Sázet se bude hlavně na mladé. I proto tým z Windy City v průběhu draftu opustily hvězdy Kirby Dach a Alex DeBrincat. Zvučná jména z ofenzivy zprostředkovala další nákup náctiletých junáků.
Český brankář se bude snažit v klubu bez významnějších ambicí znovu oprášit svou dobrou pověst. Slabší konkurence v podobě Kevina Lankinena či Collina Deliy k tomu vybízí. V létě 2024 bude navíc Mrázek shánět nový kontrakt, potřebuje zazářit.
Spokojenost mezitím panuje v Torontu. Maple Leafs si odchodem Mrázka zajistili 3,8 milionu dolarů k dobru a mohou usilovat o podpis dosavadní brankářské jedničky Jacka Campbella. „Potřebovali jsme se stát více flexibilní, získat místo pod platovým stropem. I když jsme se samozřejmě nechtěli v draftu posouvat dozadu, naše analýzy nám ukázaly, že to bude dobrý tah,“ řekl o výměně Mrázka generální manažer Toronta Kyle Dubas pro The Athletic.
Nedávná zranění Petra Mrázka
- dolní část těla (28. dubna 2019)
- otřes mozku/krk (22. února 2020)
- palec (30. ledna 2021)
- dolní část těla (22. dubna 2021)
- dolní část těla (14. října 2021)
- třísla (4. listopadu 2021)
- třísla (29. března 2022)
Zprávy ze dne 7. března 2024
Svůj kádr by rádi před uzávěrkou přestupů posílili Los Angeles Kings, kteří včera také umístili dva své hráče na tzv. waiver list, aby si udělali místo na soupisce.
Zprávy ze dne 6. března 2024
Dále byli na tzv. waiver list kromě Ryana Johansena umístěni také Will Lockwood (Florida), Jacob Morevare (Los Angeles) a Jaret Anderson-Dolan (Los Angeles).
Zprávy ze dne 5. března 2024
Islanders se rozhodli umístit na trh útočníka Olivera Wahlstroma. Třiadvacetiletému hokejistovi se u Isles příliš nedaří, proto by jeho cena nemusela být vysoká.
Okolo Islanders je poslední dny naprosté ticho. Což není překvapující vzhledem k tomu, že generálním manažerem týmu je Lou Lamoriello. Dnes ale naznačil, že pokud to bude dávat smysl, je ochoten před páteční uzávěrkou tým posílit. Islanders momentálně ztrácejí 6 bodů na postupové příčky, mají ovšem 3 zápasy k dobru.
Zprávy ze dne 4. března 2024
Posilu na křídlo by rádi získali i Kings z Los Angeles. Vinou zranění týmu totiž chybí Viktor Arvidsson. Údajně mají Králové zájem o Tylera Toffoliho, který v Los Angeles už působil a vyhrál zde i Stanley Cup v roce 2014.
Gólman Aaron Dell odchytal v dosavadní sezoně 5 utkání na farmě Kings a svými výkony si řekl o smlouvu. S Krály si plácl do konce ročníku na dvoucestném kontraktu.
Zprávy ze dne 2. února 2024
Od týmu NHL Los Angeles Kings, za který chytá David Rittich, byl odvolán trenér Todd McLellan. Kalifornský klub oznámil, že dočasným hlavním koučem bude do konce sezony dosavadní asistent Jim Hiller.
Hokejisté Los Angeles v lednu vyhráli jen tři z patnácti zápasů a v tabulce Západní konference klesli na sedmé místo. Na podzim přitom Kings vyhráli svých úvodních 11 venkovních zápasů sezony, čímž vytvořili nový rekord NHL.
Zprávy ze dne 20. ledna 2024
Překvapivý příchod! Legendární brankář a později již méně slavný kouč Colorada Patrick Roy se vrací na střídačku NHL. Tentokrát dostává důvěru u New York Islanders, kde jako gólman nikdy během kariéry nepůsobil. Král Roy se dočkal druhé šance v NHL. Čekal ji dřív, ale také se musel změnit - čtěte zde >>>
Zprávy ze dne 16. prosince 2023
Český hokejový brankář David Rittich se dočkal poprvé pozvánky z farmy v Ontariu do prvního týmu Los Angeles. Páteční trénink Kings totiž opustil předčasně Pheonix Copley a o jeho stavu není jasno. Rittich by v případě jeho absence mohl krýt v dnešním duelu v Seattlu záda Camu Talbotovi.
Zprávy ze dne 11. října 2023
Český brankář má smůlu, přednost dostali jiní. Byť byl David Rittich zapsán na finální soupisky Los Angeles na startu nové sezony, ještě před úvodním zápasem byl ale vedením Kings umístěn na listinu volných hráčů. Pokud si bývalého gólmana Calgary, Toronta či Winnipegu nikdo nevybere, zamíří na farmu do Ontaria. V LA tedy alespoň na začátku ročníku budou spoléhat na duo Pheonix Copley - Cam Talbot.
Zprávy ze dne 8. srpna 2023
Litoměřice vyzkouší brankáře Lukáše Paříka, který byl v NHL draftovaný Los Angeles. Český gólman tak patrně definitivně balí boj v zámoří. Klub z druhé nejvyšší české soutěže úzce spolupracuje se Spartou.
Zprávy ze dne 18. července 2023
Brankář Jakub Škarek prodloužil v NHL působení v New York Islanders. S klubem podepsal jako chráněný volný hráč nový dvouletý dvoucestný kontrakt.