NHL
Začít diskusi (0)

V nemocničních čekárnách strávil za poslední tři roky více času než mezi tyčemi. Český gólman Petr Mrázek se měl v Torontu rvát o post jedničky s Američanem Jackem Campbellem, z grandiózní bitvy vrstevníků ovšem sešlo. Vítkovický odchovanec v průběhu uplynulé sezony třikrát vypadnul vinou zranění. Teď mu hokejový osud přihrál novou šanci na restart. Výměna před vstupním draftem odvála jasně nejzkušenějšího českého brankáře v NHL do Chicaga.

Torontské klima jako by třicetiletému Mrázkovi znemožňovalo plné zotavení. V půlce října nastoupil ke své očekávané premiéře proti Ottawě, jenže po 40 minutách branku opouštěl s problémem v dolní části těla. Smůla mu u dveří záhy zaklepala znovu. V listopadu si poranil třísla, stejně tak na konci března. Sedmé zranění ve třech letech, nekončící prokletí…

Mrázek přesto věří, že komplikované období po změně dresu hodí za hlavu. „Mé zdravotní trable z minulé sezony jsou už pryč, takže se moc těším na novou výzvu,“ slibuje někdejší reprezentant. V noci ze čtvrtka na pátek ho společně s 25. volbou vstupního draftu NHL (Sam Rinzel) získali Blackhawks, k Maple Leafs naopak putoval výběr z 38. místa.

„Výměny jsou součástí hokejového života, je to prostě business. Věděl jsem, že to může přijít, ale byl jsem v klidu,“ říká po přestupu rodák z Ostravy. „Ve smlouvě jsem měl klauzuli se seznamem týmů, do kterých mě mohli vyměnit. Chicago bylo jedním z nich. V posledních dnech jsem byl s agentem v kontaktu a jsem nadšený, že jdu právě do Chicaga.“

Hawks podnikají krok do neznáma. Neustálé návštěvy lékařů se na Mrázkovi podepsaly a záblesky geniality, které předváděl zejména během předchozího angažmá v Carolině, prozatím pohasly. Sezonu uzavřel s 20 zápasy, z nichž jen 15 chytal od počátku do konce. V rámci úspěšnosti zákroků zapsal hodnotu 88,8 %, přičemž mezi maskovanými muži se stejnou či vyšší porcí utkání ji měli horší pouze Joonas Korpisalo (Columbus) a Jon Gillies (St. Louis, New Jersey).

Pokud však Mrázkovi vydrží zdraví, může z letos jmenovaného generálního manažera Kyla Davidsona udělat jasného vítěze výměny. Blackhawks potřebují brankáře na přechodné období, v němž hodlají vybudovat novou tvář celé organizace. Sázet se bude hlavně na mladé. I proto tým z Windy City v průběhu draftu opustily hvězdy Kirby Dach a Alex DeBrincat. Zvučná jména z ofenzivy zprostředkovala další nákup náctiletých junáků.

Český brankář se bude snažit v klubu bez významnějších ambicí znovu oprášit svou dobrou pověst. Slabší konkurence v podobě Kevina Lankinena či Collina Deliy k tomu vybízí. V létě 2024 bude navíc Mrázek shánět nový kontrakt, potřebuje zazářit.

Spokojenost mezitím panuje v Torontu. Maple Leafs si odchodem Mrázka zajistili 3,8 milionu dolarů k dobru a mohou usilovat o podpis dosavadní brankářské jedničky Jacka Campbella. „Potřebovali jsme se stát více flexibilní, získat místo pod platovým stropem. I když jsme se samozřejmě nechtěli v draftu posouvat dozadu, naše analýzy nám ukázaly, že to bude dobrý tah,“ řekl o výměně Mrázka generální manažer Toronta Kyle Dubas pro The Athletic.

Nedávná zranění Petra Mrázka

  • dolní část těla (28. dubna 2019)
  • otřes mozku/krk (22. února 2020)
  • palec (30. ledna 2021)
  • dolní část těla (22. dubna 2021)
  • dolní část těla (14. října 2021)
  • třísla (4. listopadu 2021)
  • třísla (29. března 2022)

Zprávy ze dne 27. října 2022

Důležitý moment
Columbus
27. října 2022 · 22:10

Letos nejvýše draftovaný český hokejista se o víkendu dočká premiéry v NHL! Poté, co byl David Jiříček povolán Columbusem do hlavního týmu, by měl reprezentační obránce figurovat v sestavě Blue Jackets pro utkání s Bostonem. Novinářům to potvrdil kouč Brad Larsen. Bývalý plzeňský zadák, který dokonce trénoval ve druhé přesilovce, tak do neslavnější hokejové soutěže světa poprvé nakoukne v pikantní bitvě proti české kolonii v čele s Davidem Pastrňákem.

Důležitý moment
Columbus
27. října 2022 · 09:51

Český obránce David Jiříček, šestý hráč posledního draftu NHL, dostane šanci mezi elitou. Columbus ho povolal do hlavního týmu. Defenzivní naděje by tak mohla svůj debut stihnout v 18 letech. Blue Jackets se v noci z pátku na sobotu postaví Bostonu. 

Zprávy ze dne 26. října 2022

Washington
26. října 2022 · 17:45

Dlouholeté opory Washingtonu Nicklas Bäckström Tom Wilson se po svých operacích poprvé zapojily do tréninkového procesu. Prvně jmenovaný Švéd měl potíže s tříslem, řízného Wilsona zase trápil přední zkřížený vaz v koleni. Pro Capitals jde o citelné ztráty v ofenzivě, zatím se drží na 9. místě Východní konference.

Columbus
26. října 2022 · 09:35

Do sestavy Columbusu se v noci z úterý na středu vrátil finský útočník Patrik Laine. Důležitý střelec týmu z Ohia scházel kvůli zdravotním potížím, na listině dlouhodobě zraněných ovšem strávil pouhých 12 dní. Rovnou naskočil do elitní formace, jenže ani to Blue Jackets nepomohlo. Prohráli s Arizonou 3:6 a zůstávají na 15. místě Východní konference. Poslední Islanders na ně mají dva zápasy k dobru. Laine nebodoval. 

Zprávy ze dne 10. října 2022

Columbus
10. října 2022 · 21:42

Těsně to nevyšlo. Český zadák David Jiříček, šestka posledního draftu, se startu sezony v NHL nedočká. Při posledním řezu soupisky Columbusu zamířil na farmu do Clevelandu. Jiříček šest dnů po draftu podepsal s Columbusem tříletou nováčkovskou smlouvu a i s bonusy by si mohl vydělat celkem 5,85 milionu dolarů. V prvním týmu by měl roční příjem 950 tisíc dolarů a na farmě 82.500 dolarů. Jiříček sehrál v přípravě čtyři duely a připsal si jednu asistenci.

Zprávy ze dne 8. října 2022

Washington
8. října 2022 · 17:40

Český obránce Martin Haš podepsal roční smlouvu v nižší AHL s týmem Hershey Bears, který je farmou Washingtonu. Capitals draftovali jednadvacetiletého odchovance pražských Letňan v roce 2019 v pátém kole na 153. místě, ale smlouvu pro NHL s ním zatím neuzavřeli. Haš letos v přípravě nastoupil za Capitals jednou a nebodoval, loni si připsal v jednom utkání jednu asistenci.

Zprávy ze dne 4. října 2022

Washington
4. října 2022 · 11:31

Hokejový obránce Martin Haš zamířil z přípravy Washingtonu na farmu do Hershey do nižší zámořské soutěže AHL. Jednadvacetiletý odchovanec pražských Letňan, jehož draftovali Capitals v roce 2019 v pátém kole na 153. místě, působil v minulé sezoně v Shawiniganu v juniorské QMJHL. Haš nemá s Washingtonem smlouvu. Letos v přípravě nastoupil za Capitals jednou a nebodoval, loni si připsal v jednom utkání jednu asistenci. S Shawiniganem v minulé sezoně vyhrál QMJHL a představil se i na Memorial Cupu. 

Columbus
4. října 2022 · 09:14

Další redukci soupisky oznámil i Columbus Blue Jackets. Zatímco u týmu nadále zůstává šestka posledního draftu David Jiříček, slovenský zadák Samuel Kňažko se bude o další šanci prát na farmě v Clevelandu.

Zprávy ze dne 25. srpna 2022

Columbus
25. srpna 2022 · 09:38

Francouzský talent Alexandre Texier minimálně dočasně končí v klubu Columbus Blue Jackets. Organizace z Ohia se rozhodla uvolnit dvaadvacetiletého útočníka, který hrál i na posledním světovém šampionátu, na roční hostování do švýcarského klubu ZSC Lions.

Dle informací novináře Aarona Portzlina z renomovaného webu The Athletic tíží Texiera dvě letošní úmrtí v rodině, kluby to však dosud nepotvrdily. Sekce NHL a NHLPA, která se zabývá závislostí hráčů na návykových látkách a celkovými problémy s chováním, doporučila Blue Jackets, aby Texier v Columbusu zatím nepokračoval. 

Zprávy ze dne 22. července 2022

Columbus
22. července 2022 · 22:01

Útočník Patrik Laine podepsal nový čtyřletý kontrakt s Columbusem, díky němuž si vydělá 34,8 milionu dolarů. Klub se s čtyřiadvacetiletým hokejistou se statusem chráněného hráče dohodl krátce předtím, než dnes vypršela lhůta pro přijetí takzvané kvalifikační nabídky. „Prodloužení smlouvy s Patrikem Lainem bylo toto léto jednou z našich priorit. Je nedílnou součástí týmu, který v Columbusu budujeme,“ uvedl generální manažer Blue Jackets Jarmo Kekäläinen.

Zprávy ze dne 15. července 2022

Washington
15. července 2022 · 08:01

Dylan Strome bude po odchodu z Chicaga hrát za Washington. Pětadvacetiletý hokejista s Capitals jako volný hráč podepsal roční smlouvu na 3,5 milionu dolarů. Strome se stal volným hráčem poté, co se Chicago rozhodlo mu nenabídnout nový kontrakt. Vedení Blackhawks tak učinilo v rámci přestavby kádru, kvůli které tým opustil mimo jiné i český útočník Dominik Kubalík.

Zprávy ze dne 14. července 2022

Columbus
14. července 2022 · 19:14

Johnny Gaudreau již pózuje v barvách Columbusu. Americký pointmaker, který byl bezpochyby nejžhavějším zbožím při letošním otevření trhu s volnými hráči NHL, podepsal s Blue Jackets sedmiletou smlouvu za více jak 68 milionů dolarů.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Všechny příspěvky z Isport.cz máte již zobrazené.
Vyberte si z nabídky nebo pokračujte na další články z jiných titulů.

Články z jiných titulů