V nemocničních čekárnách strávil za poslední tři roky více času než mezi tyčemi. Český gólman Petr Mrázek se měl v Torontu rvát o post jedničky s Američanem Jackem Campbellem, z grandiózní bitvy vrstevníků ovšem sešlo. Vítkovický odchovanec v průběhu uplynulé sezony třikrát vypadnul vinou zranění. Teď mu hokejový osud přihrál novou šanci na restart. Výměna před vstupním draftem odvála jasně nejzkušenějšího českého brankáře v NHL do Chicaga.
Torontské klima jako by třicetiletému Mrázkovi znemožňovalo plné zotavení. V půlce října nastoupil ke své očekávané premiéře proti Ottawě, jenže po 40 minutách branku opouštěl s problémem v dolní části těla. Smůla mu u dveří záhy zaklepala znovu. V listopadu si poranil třísla, stejně tak na konci března. Sedmé zranění ve třech letech, nekončící prokletí…
Mrázek přesto věří, že komplikované období po změně dresu hodí za hlavu. „Mé zdravotní trable z minulé sezony jsou už pryč, takže se moc těším na novou výzvu,“ slibuje někdejší reprezentant. V noci ze čtvrtka na pátek ho společně s 25. volbou vstupního draftu NHL (Sam Rinzel) získali Blackhawks, k Maple Leafs naopak putoval výběr z 38. místa.
„Výměny jsou součástí hokejového života, je to prostě business. Věděl jsem, že to může přijít, ale byl jsem v klidu,“ říká po přestupu rodák z Ostravy. „Ve smlouvě jsem měl klauzuli se seznamem týmů, do kterých mě mohli vyměnit. Chicago bylo jedním z nich. V posledních dnech jsem byl s agentem v kontaktu a jsem nadšený, že jdu právě do Chicaga.“
Hawks podnikají krok do neznáma. Neustálé návštěvy lékařů se na Mrázkovi podepsaly a záblesky geniality, které předváděl zejména během předchozího angažmá v Carolině, prozatím pohasly. Sezonu uzavřel s 20 zápasy, z nichž jen 15 chytal od počátku do konce. V rámci úspěšnosti zákroků zapsal hodnotu 88,8 %, přičemž mezi maskovanými muži se stejnou či vyšší porcí utkání ji měli horší pouze Joonas Korpisalo (Columbus) a Jon Gillies (St. Louis, New Jersey).
Pokud však Mrázkovi vydrží zdraví, může z letos jmenovaného generálního manažera Kyla Davidsona udělat jasného vítěze výměny. Blackhawks potřebují brankáře na přechodné období, v němž hodlají vybudovat novou tvář celé organizace. Sázet se bude hlavně na mladé. I proto tým z Windy City v průběhu draftu opustily hvězdy Kirby Dach a Alex DeBrincat. Zvučná jména z ofenzivy zprostředkovala další nákup náctiletých junáků.
Český brankář se bude snažit v klubu bez významnějších ambicí znovu oprášit svou dobrou pověst. Slabší konkurence v podobě Kevina Lankinena či Collina Deliy k tomu vybízí. V létě 2024 bude navíc Mrázek shánět nový kontrakt, potřebuje zazářit.
Spokojenost mezitím panuje v Torontu. Maple Leafs si odchodem Mrázka zajistili 3,8 milionu dolarů k dobru a mohou usilovat o podpis dosavadní brankářské jedničky Jacka Campbella. „Potřebovali jsme se stát více flexibilní, získat místo pod platovým stropem. I když jsme se samozřejmě nechtěli v draftu posouvat dozadu, naše analýzy nám ukázaly, že to bude dobrý tah,“ řekl o výměně Mrázka generální manažer Toronta Kyle Dubas pro The Athletic.
Nedávná zranění Petra Mrázka
- dolní část těla (28. dubna 2019)
- otřes mozku/krk (22. února 2020)
- palec (30. ledna 2021)
- dolní část těla (22. dubna 2021)
- dolní část těla (14. října 2021)
- třísla (4. listopadu 2021)
- třísla (29. března 2022)
Zprávy ze dne 4. července 2023
Obránce Travis Hamonic se nakonec z Ottawy stěhovat nebude. Klub to potvrdil na svém Twitteru. Třebaže si dvaatřicetiletý zadák na čtyři dny vyzkoušel trh s volnými hráči, z nabízených možností se mu nejlépe jevila právě ta od Senators. Podepsal dvouletou smlouvu s průměrným platem 1,1 milionu dolarů. Naposledy dosáhl v průběhu 75 utkání na 21 bodových zápisů.
Generální manažer Detroitu Steve Yzerman se v noci z pondělí na úterý setkal se zástupci médií a komentoval i situaci okolo Čecha Filipa Zadiny, kterého umístil na listinu nechráněných hráčů a umožnil tak jeho případný přesun k jinému týmu NHL. Zároveň potvrdil, že Zadinův agent klub požádal, zda by nemohl třiadvacetiletého útočníka vyměnit.
O Zadinově žádosti: „Dva týdny před draftem přes svého agenta požádal, jestli by nemohl zamířit jinam, kde by měl více příležitostí a nový začátek. Snažil jsem se o to, abych našel někoho, kdo bude mít o Filipa zájem a dá mu šanci. To se mi nepovedlo, proto jsem ho umístil na waiver listinu. Chci mu dát možnost odejít, aby hrál víc. Uvidíme, jestli se tak stane.“
O Zadinově potenciálu: „Jeho kariéru vůbec neodepisuju. Myslím si, že udělal významné kroky. Je to pro něj výzva, několikrát během působení v Detroitu bojoval se zraněními a dostal se z toho. Pořád může být v NHL platným hráčem. Minulý rok ho brzdilo další zranění, s tím nikdo nic nenadělá. Když se podíváte na Eeliho Tolvanena... v Nashvillu zažíval těžké časy, ať už byl důvod jakýkoliv. Pak si ho vzal Seattle a (Tolvanen) vzletěl. Může se totéž stát Filipovi? Možná, klidně i v Detroitu. Byl bych za to rád. Pořád si myslím, že z něj může něco být.“
O pocitech z umístění Zadiny na waiver: „Jestli jsem nadšený? Ne, to fakt nejsem. Podepsal jsem ho vloni na tři roky, protože jsem věřil v jeho vývoj. Moje očekávání byla, že s námi bude chtít růst. Teď je realita taková, že mu smlouva s námi možná bere příležitost v nějaké jiné organizaci. V nejlepším případě, a to se stát může, projde waiverem, přihlásí se v našem tréninkovém kempu, bude hrát dobře a šplhat soupiskou.“
Podle zámořských spekulací má Vladimir Tarasenko po krátké anabázi u New York Rangers údajně namířeno do Caroliny. Nikdo z oficiálních zdrojů tuto informaci zatím nepotvrdil. Rus zažil v předchozí sezoně velké zklamání, když s nabitým kádrem Blueshirts skončil už v prvním kole play off.
Útočná posila Caroliny Michael Bunting popsala atmosféru v PNC Areně, kde Hurricanes pořádají své domácí zápasy. „Když tu hrajete v dresu hostujícího týmu, je to zatraceně složité. Neuvěřitelný hluk! Hrozně moc se těším, že teď budu na druhé straně,“ raduje se někdejší hráč Arizony a Toronta.
Další příklad toho, že hokejový koloběh umí být někdy krutý. Obránce Will Butcher, svého času považovaný za výkvět amerického univerzitního programu (dokonce obdržel cenu Hobey Baker Award pro nejlepšího hráče NCAA), se v Pittsburghu dohodnul pouze na dvoucestné smlouvě. Během nováčkovského ročníku 2017/18 na něj hodně sázeli v New Jersey, když zvládnul 81 utkání se 44 body. Velmi slušné na ligového zelenáče! Jenže pak nastal úpadek, který nebere konce. Vloni už Butcher NHL vůbec nehrál. Pokud se do ní zase vrátí, uvidí na výplatní pásce 775 tisíc dolarů.
Levý křídelník Charles Hudon, který má v nejlepší lize poměrně bohatou zkušenost 134 odehraných zápasů, podepsal poněkud překvapivě kontrakt pouze na úrovni AHL. Zlanařilo ho Ontario, farma Los Angeles. Ještě v sezoně 2017/18 naskočil Hudon do akce 72krát v dresu Montrealu a nastřádal rovných 30 bodů (10+20). Vloni působil v devíti případech v Coloradu.
Zprávy ze dne 3. července 2023
Čekání slovenského brankáře Jaroslava Haláka na nový kontrakt trvá. A podle jeho krajana a novináře Tomáše Prokopa se protáhne na další dny:
Nový kontrakt už má také Jesper Weatherby, který byl v předchozí sezoně vyměněn v rámci AHL ze San Jose do Grand Rapids. Jeho případný plat v Nashvillu činí ligové minimum 775 tisíc dolarů a smlouva je dvoucestná.
Čerstvě draftovaný Slovák Dalibor Dvorský už v St. Louis získává první fanoušky:
Útočník John Leonard podepsal s Arizonou roční dvoucestnou smlouvu, jejíž finanční podmínky klub oficiálně neuvedl. Čtyřiadvacetiletý rodák ze státu New Jersey hrál naposledy na Milwaukee v AHL se ziskem 44 bodů.
Pittsburgh na svých stránkách definitivně potvrdil podpis českého útočníka Radima Zohorny, který se vrací do klubu, jenž ho vytáhnul do NHL. Nedávný reprezentant na mistrovství světa bude pobírat ligové minimum v hodnotě 775 tisíc dolarů. Zároveň se fanoušci Penguins dočkali oznámení smluv u brankáře Magnuse Hellberga (1 rok, 785 tisíc) a útočníka Marca Johnstona (2 roky, 775 tisíc).
Podle informací zámořského reportéra Seana Sharipa zažádal Čech Filip Zadina Detroit o výměnu! Poté, co Red Wings údajně nenašli možnost k přestupu, umístili útočníka na listinu nechráněných hráčů, o čemž jsme už dříve informovali. Pokud Zadinu nikdo z ostatních týmů chtít nebude, měl by na podzim zamířit do předsezonního kempu Detroitu.