Jedenáct let. Tak dlouho trvalo spojení Ondřeje Paláta s klubem Tampa Bay Lightning. Pevná vazba, která se v noci ze středy na čtvrtek asi definitivně rozpadla. Zámořští reportéři troubí do světa, že český pracant uzavřel pětiletou smlouvu s New Jersey, ročně si vydělá šest milionů dolarů. Potvrzení ze strany klubů už bude pouhou formalitou. O možném Palátově odchodu z kádru nedávných finalistů se hlasitě špitalo během celé uplynulé sezony, Bolts přesto věřili, že by rodáka z Frýdku-Místku mohli udržet. Škudlili každý dolar, hledali možnosti. Nakonec marně.
Takový poklad vyloví skauti v sedmém kole draftu jednou za život. Ondřeje Paláta si zástupci Lightning před jedenácti lety zvolili z 208. místa ve výběru talentovaných mladíků. Byl absolutním outsiderem, odpadlíkem a zkrátka tím, s kým se v NHL vůbec nepočítá. Jeho osud měl být jasný: navštíví pár tréninkových kempů a alou do Evropy.
Jenže český dříč překvapil. Kousnul se, tvrdě pracoval a už v březnu 2012 poprvé seděl v kabině před venkovním zápasem Tampy Bay. Proti Pittsburghu se na led podíval jen na devět minut, přesto zvládl asistovat. O den později přeletěl s týmem do New Yorku a proti Devils zapsal svou druhou přesnou nahrávku v nejlepší lize planety, navíc přidal tři střely.
Z toho kluka by jednou mohlo něco být, mysleli si tehdy zřejmě fanoušci New Jersey.
Kalendář ukrojil další dekádu a příznivci Devils s největší pravděpodobností budou mít Ondřeje Paláta na očích znovu. Podle neoficiálních, ale velmi důvěryhodných informací zámořských novinářů podepsal pětiletý kontrakt, který mu má vynést rovných 30 milionů dolarů (v přepočtu přibližně 729 milionů korun).
Už není tím vyjukaným mladíkem, ale stal se dvojnásobným ligovým šampionem a jedním z nejlepších hráčů pro play off. Od roku 2017 zvládlo v nejdůležitější části sezony více gólů jen duo Brayden Point (38) a Nathan MacKinnon (39). Palát nasázel 34 branek, hned dvanáct jeho gólů ve vyřazovací fázi nosí nálepku rozhodující.
Přidává i další, méně nápadné dovednosti. „Skvěle se hodí k šikovným hráčům i k bojovníkům. Ať ho postavíte kdekoliv, udělá svou práci, a za to si zaslouží odměnu,“ pronesl během posledního play off pro The Athletic trenér Bolts Jon Cooper.
Nechtěně tak předpověděl další vývoj událostí. Palát si skutečně řekl o další miliony dolarů, které už v pokladně Tampy Bay nezbývaly. Vedení upřednostnilo chráněné volné hráče Michaila Sergačjova, Anthonyho Cirelliho i slovenského zadáka Erika Černáka, všem darovalo štědré osmileté smlouvy. V té chvíli varianta Palát padla.
„Taková je prostě realita. Pod platovým stropem jsme měli těsno a potřebovali jsme podepsat hráče, kteří teď budou ve svých nejlepších letech a stanou se opravdu skvělými,“ obhajuje se generální manažer mužstva z Floridy Julien BriseBois přes Tampa Bay Times. „Věděli jsme, že to bude výzva. Obě strany měly silnou vůli, aby projednaly všechny možnosti. Pustili jsme se do práce, jenže pak nám tak nějak došly nápady.“
Stěhovat se tak musel i český obránce Jan Rutta, na kterého se těší Pittsburgh. To Paláta čeká v New Jersey role lídra kabiny. Společně se Slovákem Tomášem Tatarem a nově příchozím Finem Erikem Haulou bude jedenatřicetiletý křídelník ze Slezska pravděpodobně nejstarším útočníkem týmu. Navíc přináší zkušenosti muže, který ví, kudy vede cesta do finále Stanley Cupu. Za poslední tři roky ji našel pokaždé, měl by být pro Devils dalším Patrikem Eliášem, velkou legendou organizace.
V klubu z Newarku patrně potká i krajana Vítka Vaněčka, který v minulých dnech přestoupil k Devils z Washingtonu. Šestadvacetiletý brankář ovšem čeká na nabídku na novou smlouvu. Palát se naopak těsně mine s Pavlem Zachou. Ten se stěhuje do Bostonu výměnou za Erika Haulu.
A Tampa Bay? Únik frýdecko-místeckého odchovance bude ještě nějakou dobu vstřebávat. „Jsou hráči, které chcete udržet, zatímco oni chtějí zůstat, ale prostě to nejde. Pod platový strop nevecpete všechny,“ lamentuje manažer BriseBois.
Zprávy ze dne 1. července 2023
Sabres hlásí další posilu. Na 3 roky podepsali Connora Cliftona. Ten si za každou sezonu vydělá v průměru 3,33 milionu dolarů.
Novou posilu hlásí Buffalo. Sabres na 1 rok podepsali Erika Johnsona, který si vydělá 3,25 milionu dolarů.
Tyson Jost zůstává v Buffalu. Podepsal na 1 rok za 2 miliony USD.
Zprávy ze dne 30. června 2023
Jen, co v Chicagu získali v rámci trejdu práva na Coreyho Perryho, neváhali a začali jednat. Blackhawks s osmatřicetiletým útočníkem podepsali roční smlouvu za čtyři miliony dolarů. Člen prestižního Triple Gold Clubu bude vedle Taylora Halla či Nicka Foligna dalším mentorem pro draftovanou jedničku Connora Bedarda.
Zprávy ze dne 29. června 2023
Dvojnásobný olympijský vítěz Corey Perry bude v NHL hrát za Chicago. Blackhawks podle ligového webu získali osmatřicetiletého kanadského útočníka, který je rovněž mistrem světa, vítězem Stanleyova poháru a držitelem Hartovy trofeje, z Tampy Bay za výběr v sedmém kole draftu v příštím roce. Chicago vedle něj získalo i dalšího útočníka Joshe Baileyho z New York Islanders, který však v jeho dresu zřejmě působit nebude. Blackhawks se ho chystají vyplatit ze smlouvy.
Zprávy ze dne 28. června 2023
Poté, co byl zkušený útočník Nick Foligno vyměněn Bostonem do Chicaga, se řešilo, jestli s Blackhawks vůbec podepíše smlouvu. Klub z Windy City ale dohady ukončil. S pětatřicetiletým Američanem se dohodl na ročním kontraktu za čtyři miliony dolarů. Bývalý kapitán by tak měl být vedle Taylora Halla dalším mentorem pro pravděpodobnou jedničku draftu Connora Bedarda.
Zprávy ze dne 21. června 2023
Po úspěšné sezoně v zámoří dostal laso hned z několika evropských klubů. Nakonec ale přišla ta nejsladší odměna. Nabídka od Buffala Sabres na prodloužení kontraktu do léta 2025. A druhý rok smlouvy je jednocestný! To byl cíl, za kterým Lukáš Rousek tvrdě šel. Má před sebou ale ještě kus cesty, aby se stal stabilním členem kádru Sabres. Více čtěte ZDE >>>
Zprávy ze dne 25. května 2023
Kapitán Buffala Kyle Okposo prodloužil s klubem smlouvu i na příští sezonu. Pětatřicetiletý útočník si vydělá 2,5 milionu dolarů. Dosavadní sedmiletý kontrakt mu zaručoval v průměru šest milionu dolarů za rok.
Zprávy ze dne 9. května 2023
Hokejový obránce Jakub Galvas se po dvou sezonách v zámoří vrací do Evropy a nově bude hrát za švédské Malmö. Třiadvacetiletý bek, který se neprosadil do sestavy Chicaga, podepsal s Redhawks smlouvu na dva roky. Klub o tom informoval na svém webu.
Zprávy ze dne 28. března 2023
Prožil snovou premiéru, tím ale působení Lukáše Rouska v Buffalu (zatím) končí. Český útočník poté, co se do NHL uvedl nejrychlejším českým gólem a asistencí v utkání proti Montrealu (VÍCE čtěte ZDE>>>), byl vedením Sabres poslán zpátky na farmu do Rochesteru hrající v AHL.
Zprávy ze dne 25. března 2023
Lukáš Rousek byl povolán z farmy v Rochesteru do prvního týmu Bufffala Sabres. Dočká se premiéry v NHL? 23letý útočník má slušnou sezonu v AHL, kde je druhý v týmovém bodování.