SESTŘIHY NHL: Česká show! Pastrňák 1+3, tři body pro Krejčího a Nečase

Autor: ČTK, adl
0
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

Boston má za sebou vítězný vstup do nové sezony! Bruins nastoupili do utkání na ledě Washingtonu hned se šesti českými hráči v sestavě, kteří se pod výhru 5:2 také jasně podepsali. David Pastrňák si připsal čtyři body (1+3), David Krejčí při svém návratu tři body (1+2) a jednu asistenci zapsal také Pavel Zacha. Tříbodový večer má za sebou také Martin Nečas (1+2).

Martin Nečas zařídil gólem a dvěma přihrávkami vítězství Caroliny 4:1 nad Columbusem a stal se první hvězdou zápasu. Petr Mrázek inkasoval pětkrát z 35 střel při porážce Chicaga 2:5 na ledě obhájců Stanleyova poháru z Colorada. Na český gólmanský souboj nedošlo, Pavel Francouz zůstal na střídačce.

Pastrňák si připsal první bod v osmé minutě, kdy po přihrávce Krejčího vystřelil z pravého kruhu a Patrice Bergeron z dorážky otevřel skóre. Gól dal havířovský rodák v čase 15:03 po individuální akci, v níž si z pravé strany najel na střed a střelou z otočky překonal Darcyho Kuempera. Krejčí si u jeho trefy připsal další asistenci.

Po Pastrňákově přihrávce zvýšil Taylor Hall ve 26. minutě na 3:0, ještě ve druhé třetině ale Washington snížil na 2:3. Bruins uklidnila v 57. minutě česká řada. Po rychlém přechodu do útoku se do úniku dostal Pastrňák, který sice neuspěl, ale z dorážky se prosadil Krejčí.

10. Elias Pettersson 39 63 102 80 16 14 257

„Je skvělé hrát zase v NHL proti nejlepším hokejistům na světě. To prověří, jak na tom jste,“ uvedl Krejčí. „Byl jsem nadšený a zároveň trochu nervózní. Jsem hodně rád, že jsme zápas zvládli, protože pro mě je nejdůležitější výhra, více než cokoli jiného. Mám radost, že jsme k tomu jako lajna přispěli, ale druhá třetina nám tolik nevyšla, dělali jsme chyby. Řekli jsme si, že musíme ve třetí zabrat, a to se povedlo,“ doplnil.

Pastrňák se stal prvním hráčem v historii Bruins, který zaznamenal alespoň čtyři body podruhé v zahajovacím zápase sezony. Poprvé to dokázal před šesti lety. „Roste každým rokem, je to prvotřídní hráč světové úrovně. Je to šílené, ten chlap nemá strop. Jen se snaží pořád zlepšovat,“ řekl Krejčí, po Pastrňákovi druhá hvězda zápasu.

Výhru zpečetil do prázdné branky Hampus Lindholm. Lauko hrál s Noskem ve čtvrté řadě, připsal si během téměř dvanácti minut hry tři srážky, vybojoval pro tým dvě přesilové hry a důvěru dostával i v oslabení.

Debut v NHL si ve středu prožila také jednička posledního draftu Juraj Slafkovský při výhře Montrealu 4:3 nad Torontem.

David Krejčí a David Pastrňák posbírali v prvním utkání sezony dohromady sedm kanadských bodů

Carolina po Nečasových akcích odskočila mezi 39. a 50. minutou ze stavu 1:1 na konečných 4:1. Český útočník při vítězném gólu zavezl puk do pásma a poslal jej pod sebe do druhé vlny, odkud skóroval zpoza levého kruhu tvrdou ranou Brady Skjei. Třetí branku vstřelil Nečas z dorážky a celé akci předcházelo jeho výborné napadání v útočném pásmu, při kterém získal puk. Skóre uzavřel s Nečasovým přispěním Andrej Svečnikov.

„Minulou sezonu jsem se rozjížděl pomalu. V létě jsem proto pracoval na tom, aby to bylo jiné. Jsem rád, jak jsem začal, ale hlavní, že jsme vyhráli,“ prohlásil Nečas.

V dresu Caroliny si připsal první start Ondřej Kaše, který po konci v Torontu podepsal s klubem v létě roční smlouvu jako volný hráč. Při premiéře nebodoval. V sestavě Columbusu nescházel Jakub Voráček, který byl na ledě u dvou inkasovaných branek.

Zápasu v Coloradu předcházelo slavnostní vyvěšení mistrovského banneru pod strop haly a hvězdný obránce Cale Makar podotkl, že to tým motivuje k zisku dalšího Stanley Cupu. Domácí rozhodli zápas s Blackhawks v přesilových hrách, ve kterých překonali Mrázka čtyřikrát. Po dvou gólech vstřelili Artturi Lehkonen a Valerij Ničuškin, čtyři asistence posbíral Mikko Rantanen.

K hvězdám středečních zápasů se zařadil i Connor McDavid, který pomohl hattrickem a přihrávkou k obratu Edmontonu v utkání s Vancouverem z 0:3 na konečných 5:3.

Domácí: 27:34. Mantha, 32:43. Sheary

Hosté: 07:53. Bergeron, 15:03. Pastrňák, 26:14. Hall, 56:17. Krejčí, 58:55. H. Lindholm

Domácí: Kuemper (C. Lindgren) – Carlson (A), Fehérváry, Jensen, Orlov, van Riemsdyk, Gustafsson – C. Brown, Kuzněcov, Ovečkin (C) – Mantha, D. Strome, Protas – Oshie (A), Eller, M. Johansson – Hathaway, Dowd, Sheary.

Hosté: Ullmark (Swayman) – Carlo, H. Lindholm, Clifton, Reilly, Zbořil, Forbort – DeBrusk, Bergeron (C), Hall – Pastrňák (A), Krejčí (A), Zacha – Cr. Smith, Coyle, Greer – Lauko, Nosek, Frederic.

Pollock, Markovic – Kovachik, Murray

Capital One Arena, Washington

18 573 diváků

Domácí: 25:12. Jarvis, 38:30. Skjei, 46:29. Nečas, 49:18. A. Svečnikov

Hosté: 20:11. Laine

Domácí: Andersen (Raanta) – Burns, Slavin (A), Pesce, Skjei, Chatfield, de Haan – Jarvis, Aho (A), Teräväinen – Nečas, Kotkaniemi, A. Svečnikov – Fast, Staal (C), Stastny – Kaše, Martinook, Stepan.

Hosté: Tarasov – Werenski (A), Boqvist, Gavrikov, Peeke, Bean, Gudbranson – J. Gaudreau, Jenner (C), Laine – Činachov, Roslovic, Voráček – Nyquist (A), Sillinger, Danforth – E. Robinson, Kuraly.

Rehman, Nicholson – Fournier, O´Quinn

PNC Arena, Raleigh

18 824 diváků

Domácí: 20:33. Caufield, 35:56. Caufield, 57:30. Monahan, 59:41. Jos. Anderson

Hosté: 11:41. Bunting, 29:06. Malgin, 58:10. Nylander

Domácí: Allen (Montembeault) – Guhle, Savard (A), Xhekaj, Wideman, Harris, Kovacevic – Caufield, Suzuki (C), Jos. Anderson – Monahan, Dach, Hoffman – Slafkovský, Dvorak, Gallagher (A) – Pitlick, Evans, Dadonov.

Hosté: M. Murray (Samsonov) – Rielly (A), Brodie, Muzzin, Holl, Giordano, Sandin – Bunting, Matthews (A), Marner – Nylander, Tavares (C), Malgin – Engvall, Kerfoot, Järnkrok – Aston-Reese, Kämpf, Aube-Kubel.

O’Rourke, Brenk – Suchánek, Cormier

Bell Centre, Montreal

21 105 diváků

Domácí: 13:44. Cogliano, 17:07. Ničuškin, 23:49. Lehkonen, 30:12. Lehkonen, 57:03. Ničuškin

Hosté: 15:52. J. Toews, 41:55. Domi

Domácí: Georgijev (Francouz) – D. Toews, Makar (A), Manson, Girard, E. Johnson, Byram, MacDermid – Rantanen (A), MacKinnon (A), Lehkonen – Ničuškin, Newhook, Rodrigues – O'Connor, Compher, Cogliano – Sedlák, Meyers.

Hosté: Mrázek (Stalock) – J. Johnson, Set. Jones, Murphy (A), Tinordi, Roos, Regula – P. Kane (A), Domi, Athanasiou – Raddysh, J. Toews (C), T. Johnson – Entwistle, Lafferty, Kurashev – B. Robinson, Khaira, Blackwell.

Pochmara, Schlenker – Mills, Murray

Ball Arena, Denver

Domácí: 00:51. Terry, 38:24. R. Strome, 49:56. Vatrano, 53:23. Zegras, 60:55. Terry

Hosté: 10:13. McCann, 20:38. Burakovsky, 26:28. Bjorkstrand, 44:09. Beniers

Domácí: Gibson (Stolarz) – Fowler (A), Klingberg, Kulikov, Drysdale, Beaulieu, Shattenkirk – McTavish, R. Strome, Terry – Henrique (A), Zegras, Vatrano – Comtois, Lundeström, Silfverberg (A) – Max Jones, Grant, Regenda.

Hosté: Grubauer (Mar. Jones) – Dunn, Larsson, Oleksiak, Schultz, Soucy, Borgen – McCann, Beniers, Burakovsky – Schwartz (A), Wennberg, Bjorkstrand – B. Tanev, Gourde (A), Eberle – Donato, Wright, Kuhlman.

StLaurent, Luxmore – Pancich, Apperson

Honda Center, Anaheim

17 530 diváků

Domácí: 24:12. Draisaitl, 34:01. McDavid, 39:20. Nurse, 55:01. McDavid, 59:36. McDavid

Hosté: 01:52. E. Pettersson, 02:40. J. Miller, 20:39. Kuzmenko

Domácí: Campbell (S. Skinner) – Ceci, Nurse, Barrie, Kulak, Bouchard, R. Murray – Puljujärvi, McDavid (C), E. Kane – Hyman, Draisaitl (A), Holloway – McLeod, Nugent-Hopkins (A), Ryan – Shore, B. Malone.

Hosté: Demko (Martin) – Schenn, Hughes, Poolman, Ekman-Larsson (A), Burroughs, Stillman – Boeser, J. Miller (A), Pearson – Höglander, E. Pettersson, Kuzmenko – Garland, Horvat (C), Podkolzin – Lazar, Aman, Joshua.