Kanaďané bučí nejen na hokeji. Kvůli Trumpovi je terčem americká hymna

Hokejovým chrámem v hlavním městě Kanady se opět začalo nést pronikavé bučení. Nicméně tentokrát nepatřilo českému mladíkovi Petru Sikorovi jako během šampionátu dvacítek. Ohlušující bůůů v Canadian Tire Centre mířilo na hymnu Spojených států amerických, která zazněla před sobotním zápasem NHL mezi Ottawou a Minnesotou (6:0). A děje se tak už i na dalších stadionech. Píseň Hvězdami posetý prapor je nyní pro Kanaďany jako bodání do uší kvůli nově zvolenému prezidentovi USA Donaldu Trumpovi, jenž se evidentně rozhodl s nejbližším spojencem své země vést obchodní válku.
Bučení kanadského publika? Pro české hokejisty nejde po posledním juniorském mistrovství světa o žádnou novinku. Antipatie Kanaďanů několikrát naplno okusil útočník Petr Sikora už během čtvrtfinále, kdy zařídil dlouhou přesilovku a dvacítka po roce opět senzačně vyřadila zemi javorového listu z bojů o medaile.
Od víkendu ale hlasitá nevole patří americké hymně, kterou dříve Kanaďané na zápasech Národní hokejové ligy poslouchali s úctou. Po zápase v Ottawě, ale i naposledy ve Vancouveru, kde při premiéře českého útočníka Filipa Chytila hrál Detroit, přítomní američtí příznivci nyní musí velice dobře cítit, jak respekt začíná střídat bučení.
A to nejen na hokeji. Před začátkem basketbalového utkání NBA mezi Toronto Raptors a Los Angeles Clippers fanoušci vybučeli celý přednes písně The Star-Spangled Banner v podání patnáctileté zpěvačky.
Důvodem masivního bučení na hokeji či basketbalu je kanadské zděšení z Donalda Trumpa a jeho chování k nejbližším sousedům USA. K bouřlivému protestu v Ottawě došlo jen několik hodin poté, co nově zvolený americký prezident oznámil, že podepsal zavedení přísných cel na dovezené zboží z Kanady, Mexika a také Číny.
Jen pro informaci, na veškerý dovoz od Kanaďanů a Mexičanů jsou od úterý uvalená cla ve výši 25 %, na dovezenou ropu, zemní plyn a elektřinu „pouze“ 10 %. U sousedů pro Trumpovy kroky má jen málokdo pochopení. Americká hlava státu si od přísných cel slibuje vyšší ochranu hranic před nelegálním zbožím i migrací. 47. prezident USA se ale také nijak netají svým názorem, že by se z Kanady měl stát americký stát.
Každopádně Trump na reakci nemusel čekat dlouho. Kanadský premiér Justin Trudeau potvrdil, že na represivní daň odpoví stejně vysokým clem na import z USA zahrnující také alkohol či ovoce. „Raději své spory řeším diplomacií. Ale jsme připraveni bojovat, když je to nutné,“ řekl třiapadesátiletý politik při sobotním projevům svým spoluobčanům. „Mnoho z nás to ovlivní a zažijeme těžké časy. Žádám vás, abyste tu byli jeden pro druhého. Nyní je čas vybrat si Kanadu.“