Sám čekal, že si po pěti letech v zámořské NHL už vybuduje mnohem lepší pozici. Útočník Rostislav Olesz, který byl v roce 2004 při draftu v elitní desítce spolu s ruskými bombarďáky Ovečkinem a Malkinem, však strádá. Mezi hvězdy nejprestižnější soutěže rozhodně nepatří. Navíc bojuje na Floridě o prostor a důvěru trenéra DeBoera.
Maká v posilovně, na ledě polyká ostré dávky kondičního trenéra Igora Horyla. Čtyřiadvacetiletý Rostislav Olesz, který s Floridou v roce 2008 podepsal šestiletou smlouvu na 18,75 milionů dolarů, hodlá v nadcházející sezoně přesvědčit fanoušky i vedení klubu, že slušné peníze nepobírá nadarmo.
Vítkovický obránce Marek Malík nedávno řekl, že kdybyste to ve Floridě neměl všelijaké, tak jste mnohem dál. Co si pod tím představit?
„Marek hokej v zámoří hrál, takže dobře ví, jaké to je, když vám dá trenér šanci, nebo ne. Jak záleží na tom, jestli si s ním rozumíte. Tím neříkám, že všechno je jen trenérova chyba, je to i ve mně. Je to takové… Musíme prostě najít cestu k tomu, aby nám to všem šlapalo. Abych podával vynikající výkony a neměl to furt nahoru dolů. Abych si s trenérem vyšel vstříc. Nejde přece, aby na mě řval a já na něj byl uražený. Musíme k tomu všemu najít cestu.“
Kouč na vás opravdu řve?
„Tak… Neříkám, že ne. Prostě na mě řval. Nevím, jestli jsem byl jeho cíl, ale nesedělo mi to. Člověk s tím nic nenadělá, musím najít cestu, jak se s tím vyrovnat a hrát.“
Byly to oprávněné výtky?
„Některé určitě. Ale taky to vyplývalo z toho, že jsme řadu zápasů prohráli, nepostoupili do play off… A každý trenér má své oblíbené hráče a potom hráče, které má rád méně. Je to zkrátka tak.“
K oblíbencům trenéra DeBoera tedy nepatříte?
„Nevím, přišel jako nový a každý má svůj okruh. Já se snažím odevzdat maximum pro tým. Samozřejmě všechno nesvádím jen na kouče, ale snažím se co nejvíc těžit z prostoru, který mi dává.“
Máte málo prostoru na to, abyste se pořádně prosadil. Tak to myslíte?
„Každý potřebuje trochu svobodu. A hlavně trenér musí poznat, co má za hráče, jaký je to typ a jaká hra mu vyhovuje. Co vlastně hraje a jaký je jeho styl. Samozřejmě, základ je, že se nesmí ztrácet puky kolem modré čáry, to je pravidlo. Ale pak by měl hráč dostat nějakou svobodu a hrát, co opravdu umí. A v čem je jeho největší síla.“
A vaše představy se nescházejí?
„On to i říká do novin. A řekl to párkrát i mně, že mé výkony neodpovídají tomu, co očekává. Ale stejně to vnímám i já, je tam víc faktorů. To bylo minulou sezonu, tím se moc zabývat nechci.“
„To určitě. V Torontu máte dva novináře na jednoho hráče. U nás jsou dva novináři na celý klub. To je znát. Kanada je Kanada a Toronto, Montreal, Ottawa – to jsou hokejová města. U nás je hokej až na nějakém šestém místě. Je tam basket, teď třeba přišel LeBron James. Nebo americký fotbal…
Hokej není na Floridě top. A když nevyhráváme, lidi si cestu na stadion nenajdou.“
Za pět let jste si s Floridou nezahrál play off ani jednou, nepramení z toho určitá frustrace klubu?
„Je to tak. Většinu z nás draftovali vysoko a my jsme ještě nebyli v play off! Někdy jsme možná byli i blízko, ale nikdy se to nepovedlo.“
Sám jste byl v roce 2004 draftován na sedmém místě, byla to první volba Floridy.
„Ano a v klubu jsou i kluci, kteří byli draftováni jako jedničky, dvojky, trojky, čtyřky… Schválně jsme to jednou na večeři počítali a zjistili jsme, že tam bylo čtrnáct, možná patnáct hráčů, kteří byli vybráni v prvním kole.“
V NHL jste měl docela slušný rozjezd, první dvě sezony jste měl velice dobré. Ale když to vezmeme jen podle bodů, tak se vám v posledních letech nedaří kariéru posunout dál.
„Jo, body… (povzdechne si) Tady se kouká jen na body a každý se dívá na to, kolik kdo dal gólů. Zápas vypadá jinak. Je to taky o tom, dostat se na přesilovky. Tím neříkám, že se k nim místy nedostanu. Stojím před bránou, tam se cítím dobře, ale třeba tam zase nechodí puky… Většinu bodů v NHL uděláte v přesilovkách. Nebo musíte hrát v týmu, jako je Washington, který dává pět, šest gólů na zápas. My hrajeme spíš takový – jak říká trenér – bojovný systém.“
Co to přesně znamená?
„Bojujeme, hrajeme zápas na jeden, dva góly. Někdy nám to sedne, máme den, hrajeme parádní hokej a dáme pět gólů. Ale vyspíme se, jdeme na další zápas a nejde nám skoro nic. Nedokážeme udržet stabilní formu, abychom vyhrávali a udrželi se v top osmi týmech naší konference.“
Když vezmeme vás osobně. Nečekal jste, že vaše cesta v NHL bude strmější?
„Čekal. A čekali to ode mě i jiní. Sám jsem si dával různé bodové cíle, ale nedařilo se mi je naplnit. Co říct? Musím to prolomit. Není to v nikom jiném než ve mně. Předminulá sezona třeba byla úplně hrozná na zranění. Rok před tím taky. Zranění přišlo v půlce sezony a celou ji rozbilo.“
Draftován jste byl ve stejném roce jako Ovečkin a Malkin, s těmi se dá asi těžko porovnávat…
„Draft vás postaví na startovní čáru a někdo z ní vyběhne jako první. Ale jsou hráči jako Dacjuk, Roman Polák, Tomáš Vokoun, kteří nebyli v top desítce a jsou dobří. Mají své místo v NHL a jejich týmy by bez nich těžko mohly hrát. Nebo David Krejčí. Draft vás nepředurčí k tomu, že budete hrát první pětku a budete mít sto bodů za sezonu.“
Neokysličila by vás výměna? Nemáte už Floridy po krk?
„Po krk ne, to nemůžu říct. Jsem hráčem Floridy a neuvažuji nad tím, že bych chtěl jít pryč. Teď nás čeká kemp, nová sezona a já se připravuju, jak můžu. Snažím se zapracovat na tom, co mi nešlo, kde mám mezery. Člověk se pořád učí. Odevzdám maximum a uvidíme, jak to vezme trenér a jestli se mnou bude chtít mluvit. Jestli najdeme cestu a použijeme mé schopnosti k prospěchu týmu. Když ne, tak se uvidí, neřeším to.“
Narozen: 10. října 1985 v Bílovci Profese: hokejový útočník Floridy Panthers Kariéra: Vítkovice (2000-2004), Sparta Praha (2004/05), Florida Panthers (2005-?) Draft: v roce 2004 si jej v prvním kole vybrala Florida jako 7. v pořadí Bilance v NHL: 305 zápasů/ 115 bodů (51+64) Úspěchy: bronz z olympiády v Turíně 2006, bronz z mistrovství světa do 20 let 2005 Zajímavost: v roce 2001 naskočil do extraligy jako nejmladší hráč v historii (15 let, 3 měsíce, 11 dní) a hned si připsal bod za asistenci
OLESZ V NHL
|
PETR PRŮCHA útočník 27 let Phoenix Coyotes 335 145 (78+67) -4 Do NHL vtrhnul v dresu Rangers a hned v premiérové sezoně, při níž se nepotřeboval ani pořádně rozkoukat, začal vedle Jágra sypat góly. Jenže brankostroj se časem zastavil a s ním začal uvadat i respekt k mrštnému křídlu. Časem vypadl ze sestavy, až po výměně do Phoenixu začal zase stabilně hrát. V NHL zatím strávil pět sezon, ze svých 78 branek jich ale 52 nastřílel za první dva ročníky. VLADIMÍR SOBOTKA útočník 23 let St. Louis Blues 134 22 (6+16) -16 V šestnácti hrál poprvé dospělou extraligu za Slavii, brzy si v ní získal pevné místo. Jenže z technického šikuly v zámoří udělali drtiče. I se svou drobnou postavou musí hlavně třískat soupeři o mantinel. Což o to, dělá to dobře. Ale když Bruins potřebovali v letošním play off, aby zastal i místo v ofenzivní formaci, skončil s bilancí -10 a pak ho potkala výměna do St. Louis. JIŘÍ TLUSTÝ útočník 22 let Carolina Hurricanes 92 26 (11+15) -12 Už coby sedmnáctiletý pravidelně hrál extraligu za Kladno a střílel góly. V NHL se pak předvedl skvostně, při své premiéře se trefil dvakrát a v mizerném Torontu coby zajíc přispěl celkem deseti zásahy. Jenomže z nasazeného tempa slevil a nezvládl navázat na povedený první ročník, i když na farmě patřil k nejlepším. V minulé sezoně přestoupil do Caroliny. MICHAL ŘEPÍK útočník 21 let Florida Panthers 24 7 (5+2) +2 Jeden z těch, kteří měli pověst dalšího Jágra. Zářil při juniorském Memorial Cupu 2007, na což v zámoří hodně dají. Zatím se ale ne a ne definitivně vyškrábat z farmy. Gól dát umí, což o to. Když ho Panthers povolají do prvního týmu, vždycky se nějak trefí a dá o sobě vědět. Jenže se mu za dva roky nepodařilo zasloužit si pevné místo v elitních formacích prvního týmu. PETR KALUS útočník 23 let Minnesota Wild 11 5 (4+1) 0 V sezoně 2006–07 na sebe pořádně upozornil. Když jej Boston povolal z farmy, ze svých prvních tří střel v NHL dal tři góly. Jeho zápasový účet ale dlouho zůstal na devíti položkách. Tři roky se ne a ne vrátit do ligy. Dokonce na chvíli zamířil do Ruska. Aby hrál NHL, vybrousil přímočarost a důraz. Wild jej v minulé sezoně nechali zahrát jen dvě utkání. JAKUB KINDL obránce 23 let Detroit Red Wings 3 0 -2 Kapitán reprezentační dvacítky na mistrovství světa 2007 prochází tvrdou výchovou špičkové detroitské organizace. Red Wings si své naděje piplají na farmě a mohutný bek tak strávil v záložním celku už pět sezon a i když s týmem byl i při Stanley Cupu 2008, do NHL nakoukl až v minulém ročníku. Prý na sobě pořád musí hodně pracovat, zní z klubu. |