Miroslav Horák
4. srpna 2023 • 22:00

Osmnáctka omráčila fanoušky. Skok: Chceme vyhrát Hlinku i mistrovství

Vstoupit do diskuse
2
TOP VIDEA
SESTŘIH: Bohemians - Sparta 1:3. Birmančevičova show, Letenští se vyhrabali z nejhoršího
PRVNÍ DOJEM: Třinec jako na Tour de France. Zatopí i Pardubicím
VŠECHNA VIDEA ZDE

Úklidová četa při utkání otírala zamlžená plexiskla břeclavského stadionu, víc by se však hodilo očistit oči přítomných a zastavit jejich kroucení hlavou. Vážně je tohle pravda?! Je! Výkon, jaký od tuzemských teenagerů nebyl roky k vidění, přinesl vysněné finále poháru Hlinky a Gretzkyho. Češi bezprecedentně zlikvidovali Finy 8:2 a mlsně pokukují po celkovém triumfu na HGC. Proti bude v sobotu od 17 hodin Kanada. „Chceme vyhrát! A mistrovství světa taky,“ usmíval se zadák Jan Skok.Nánosy bláta na nekonečné marnosti zdejší hokejové mládeže postupně mizí, po stříbrném lednovém šampionátu dvacítky v Kanadě přichází další silný příběh pod českou vlajkou. Národní výběr do 18 let se po šesti letech probojoval do prestižního podniku hokejových velmocí. Poprvé a naposledy se z primátu před sedmi lety radovala družina Václava Varadi s hráči jako Nečas, Chytil, Zadina, Kaut nebo Škarek. „Neskutečný zážitek, těžko popsat, co cítíme,“ divil se i Adam Titlbach.

Historická návštěva téměř čtyři tisícovek diváků v nacpané břeclavské aréně shlédla cosi, co český hokej zatraceně potřebuje. Naději a pozitivní signál do budoucna, že se i doma rodí hokejisté, schopní světové konkurenci nejen stačit, ale i porážet ji. A ne jen s odřenýma ušima, ale naprosto zaslouženě. Sebevědomě, drze a vlastní medicínou!

Jako ve čtvrtek, kdy svěřenci Davida Čermáka znemožnili Finsko výsledkově i herně. Ten tým, který zdevastoval Kanadu 9:6 v úvodu akce… „Čekali jsme, že to s nimi bude svižnější. Na videu byli hodně rychlí, ale my měli svůj den, všechno se nám dařilo. Proti Kanadě na to musíme jít úplně stejně,“ vyhlásil útočník Oskar Lisler. V sobotní bitvě o zlato je možné skutečně všechno.

Vítězové potvrdili, jak jim pomohla minulá porážka se Švédy 2:4. Trenéři Čermák, Žemlička, Nedvěd a Mensator hráče skvěle připravili. Takticky i po mentální stránce. Z domácích sršela energie, zdobil je luxusní pohyb a překypující síla v osobních soubojích. Díky parádní směsi dovedností a psychické kondice Češi rivala zcela vygumovali, doslova ho zadupali pod led.

Výtečné napadání finské rozehrávky nedovolilo oponenta vůbec rozjet a přineslo příjemný náskok, proti němuž Seveřané našli jedinou odpověď z přesilovky. Nezřídka se stává, že inkaso na 1:2 vedoucí tým nalomí, to však nebyl tenhle případ. Češi se dychtivostí po finále sami vynesli na euforickou vlnu a dalšími trefami přivedli tribuny do stavu čisté blaženosti.

K vidění byla propagace české týmovosti, až nečekané sehranosti a tučná ukázka vynikajících dovedností. Velký večer prožil především Adam Titlbach, autor první a sedmé trefy. Kraloval na ledě a přijímal ocenění i za velké gesto fair play – za stavu 2:1 odvolal českou přesilovku po domnělém faulu Marily. Zkrátka, byl to svátek. Nehledě na letní datum.

Góly

Domácí: 03:30. Titlbach, 04:05. Jecho, 30:54. Klíma, 33:46. Curran, 36:10. Benák, 37:32. Lisler, 42:52. Titlbach, 46:03. Kos

Hosté: 18:22. Hemming, 43:17. Hemming

Sestavy

Domácí: Milota (Mařík) – Skok, Jiříček (A), Zielinski, Hlinský (C), Galvas, Fibigr, Král – Kos, Benák, Titlbach – Pohludka, Sikora, Kubiesa – Lisler, Curran, Jecho (A) – Klíma, Drančák, Humeník – Chludil.

Hosté: Rimpinen (37. Saarinen) – Amhamdi (A), Nieminen, Marila, Jokinen, Välilä, Muhonen, Jalasti – Sinivuori, Suoniemi, Hemming – Vesterinen, Saarelainen (C), Paqvalin – Miettinen, Ruohonen (A), Väärälä – Heinänen, Pulkkanen, Keinänen – Teshome.

Rozhodčí

Cabák, Mrkva – Blažek, Lederer

Stadion

Fosfa aréna, Břeclav

Návštěva

3 877 diváků

Vstoupit do diskuse
2

Mistrovství světa v hokeji 2024 ONLINE

Program Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.

Hokej dnes * Spengler Cup * MS v hokeji žen

Aktuální zápasy
Články odjinud