USA v covidové krizi. Body budou chybět, ale řeší se i konec na MS
Nejprve přišli o druhého centra, nyní dokonce o možnost bojovat o tři body ve skupině. Americký juniorský tým je rozhodně nejvíce zasažen pandemií COVID-19 na probíhajícím šampionátu dvacítek v Kanadě. Poté, co byli dva hráči pozitivně testovaní před duelem se Švýcary, rozhodl direktoriát turnaje o kontumaci duelu pro helvétský kříž poměrem 1:0. Nyní se čeká na přetestování hráčů. Další účast USA je tak stále v ohrožení.
Vyzkoušeli si obě strany. Minimálně z hlediska pandemie. Švýcarští hokejisté museli zrušit přípravu s českými hokejisty, protože měli ve své výpravě pozitivně testovaného hokejistu.
„Já tady musím zmínit, že covid-protokol porušili Švýcaři. Někdo z jejich týmu byl pozitivní, ne my. My jsme proto o utkání přišli,“ prohlásil po zrušeném klání trenér české dvacítky Karel Mlejnek. Jeho celek a Švýcarsko tak byly jediné týmy, které vstoupily do turnaje z voleje, bez jediné možnosti sehrát ostrý zápas.
A zástupci země proslavené kvalitní čokoládou a hodinkami nyní přišli o druhé utkání v pěti dnech, byť tentokrát ne vlastním přičiněním. „Jsme kvůli našim hráčům velmi zklamaní,“ pronesl generální manažer USA John Vanbiesbrouck.
Americké hvězdičky přišly o střetnutí ve skupině kvůli dvěma pozitivním hráčským testům. „Kvůli nařízené karanténě po dvou pozitivních h testech nebude tým USA hrát v utkání proti Švýcarsku. Výsledek zápasu bude kontumován výsledkem 1:0 pro Švýcarsko podle platných stanov IIHF,“ napsali pořadatelé turnaje v oficiálním prohlášení.
„I nadále se pohybujeme v prostředí, kde se vše mění během okamžiku, což je velice náročné. Samozřejmě jsme dodržovali turnajový protokol ohledně koronaviru a budeme tak činit i nadále. Uděláme vše pro to, aby naši hráči ještě měli příležitost hrát na juniorském mistrovství světa,“ doplnil americký generální manažer. „Věříme, že se vašim hráčům daří dobře a tým bude moci brzy opustit karanténu,“ napsal na Twitter i švýcarský hokejový svaz.
Direktoriát turnaje měl pouze několik hodin na rozhodnutí o dalším postupu a ke kontumaci se nakonec přistoupilo z důvodu malých časových možností pro přesunutí zápasu. „Rozhodnutí ovlivnily logistické a vysílací problémy, které nám bohužel nedovolovaly flexibilitu při hledání nového termínu pro tento zápas,“ posteskl si Adam Steiss, šéf komunikace mezinárodní hokejové federace pro web The Athletic.
Je to další rána pro americký výběr. Při přípravném kempu totiž tým přišel o Thomase Bordeleaua, jenž měl vést z pozice centra druhou formaci a být jedním z lídrů celé ofenzivy.
A nyní, po vydřené výhře 3:2 nad Slovenskem, přichází znovu ztráta nehokejovým způsobem. Přitom se USA nachází ve velice těžké skupině a zisk bodů proti Švýcarsku byl pro jejich další snažení klíčový.
Pokud se ukáže, že testy vyšly falešně pozitivní, nebo že se případný rozpuk nakažených podaří zastavit, čeká tým v posledních dvou zápasech ve skupině Švédsko a Rusko. A to nejsou snadní konkurenti ani za normálních okolností, tím spíš, pokud je tým nucen se připravovat jen z karantény v hotelových pokojích.
O možnosti pokračování americké výpravy na turnaji by se mělo rozhodnout ve čtvrtek. Naštěstí nemuseli Američané hrát dva duely za sebou, den volna nyní přijde velmi vhod, protože tým získá alespoň pár hodin na vyhodnocení celé situace. Mistři světa z posledního šampionátu tak každopádně musí při své pouti za obhajobou řešit velmi nepříjemné potíže.
Zprávy ze dne 11. prosince 2021
UEFA zrušila utkání Konferenční ligy mezi Tottenhamem a Rennes. O výsledku zápasu, který byl odložen kvůli covidu v týmu Spurs, teprve rozhodne. „Bohužel se navzdory maximální snaze nepodařilo najít řešení, se kterým by souhlasily oba kluby. Zápas se proto nemůže odehrát a záležitost byla předána kontrolní, etické a disciplinární komisi, která rozhodne v souladu s pravidly soutěže,“ uvedla UEFA. Zápas s již jistým vítězem skupiny Rennes měl pro Hotspur být klíčovým duelem o postup do vyřazovací fáze.
Zprávy ze dne 10. prosince 2021
Opora zadních řad Bayernu Mnichov Joshua Kimmich překonal onemocnění COVID-19, svému týmu ale pomůže až po Novém roce. Šestadvacetiletého obránce stále trápí po konci karantény problémy s plícemi a nemůže se zapojit do plného tréninku. Německý reprezentant už na začátku sezony čelil kvůli odmítání vakcíny ve své zemi velké kritice. „Jsem šťastný, že je karanténa u konce. Daří se mi dobře, i když mě stále trochu trápí plíce. Teď mě čeká trénink v rámci rehabilitace a už se nemůžu dočkat, až v lednu naskočím do zápasů,“ citoval Kimmicha klubový web.

Zprávy ze dne 8. prosince 2021
Prekérní situaci řeší v Tottenhamu. Kvůli zvýšenému výskytu COVID pozitivních v pátém týmu Premier League má nyní trenér Antonio Conte k dispozci pouze 11 fotbalistů. Zápas londýnského týmu v Konferenční lize proti Rennes tak byl odložen. V domácí soutěži mají Spurs v nejbližší době hrát na půdě Brightonu (neděle) a Leicesteru (úterý). „Každý den máme někoho s covidem, i po dnešním tréninku měl pozitivní test další hráč a člen týmu. Zítra to bude kdo, já? Nebo někdo jiný? Všichni jsme trochu vystrašení, máme rodiny a infekce je tu velká. Situace je vážná,“ řekl Conte na dnešní tiskové konferenci.
Zprávy ze dne 30. listopadu 2021
Zápas českých fotbalistek s Běloruskem o postup na mistrovství světa 2023 se dnes v Opavě neuskuteční. Pátý kvalifikační duel ženského národního týmu byl odložen poté, co měly tři hráčky soupeře pozitivní test na koronavirus. Celý běloruský tým podstoupil nové testování a podle výsledku se rozhodne o dalším osudu zápasu. Utkání se mělo v Opavě odehrát od 17:00. Na základě pozitivních testů však hygiena rozhodla o přetestování celého hostujícího týmu. Pozitivní hráčky jsou izolovány na hotelu. Výsledky opakovaných testů by měly být známy v nočních hodinách. Organizátoři následně rozhodnou po konzultaci s UEFA o odehrání duelu, či jeho přeložení na jiný termín.
Zprávy ze dne 29. listopadu 2021
Nepřekvapilo ho, že kvůli špatné epidemiologické situaci zasáhla fotbal další opatření omezující počet fanoušků v hledištích. Na druhou stranu šéfa LFA Dušana Svobodu mrzí, že restrikce byly vyhlášeny na poslední chvíli a nebyly doplněny i dovětkem o tom, jak budou kompenzovány. „Když to jde u trhovců na adventních trzích, mělo by to jít i pro sport,“ říká. Navíc ho překvapilo, že omezení tisíc lidí na zápas je stejné pro venkovní arény i malé uzavřené haly. „Snad je to rozhodnutí udělané na základě relevantních dat,“ doufá. Rozhovor s Dušanem Svobodou čtěte ZDE>>>
Zprávy ze dne 28. listopadu 2021
Fotbalisté Belenenses kvůli nedostatečnému počtu hráčů nedohráli sobotní zápas portugalské ligy s Benficou Lisabon. Domácí celek má problémy s koronavirem a do utkání nastoupil jen s devíti hráči. Když se mu další tři zranili, byl duel za stavu 7:0 pro hosty předčasně ukončen. Belenenses kvůli koronaviru přišel o 17 fotbalistů a členů realizačního týmu, s žádostí o odložení utkání však neuspěl. „Měli jsme k dispozici osm hráčů a tak nám řekli, že když nenastoupíme, bude to bráno jako neomluvená absence. Hrát pro nás všechny byla ostuda,“ uvedl předseda klubu Rui Pedro Soares s tím, že hráči se podle všeho nakazili novou mutací koronaviru omikron.

Zprávy ze dne 26. listopadu 2021
Fotbalová Zbrojovka Brno pustí při sobotním zápase proti Opavě na stadion 50 hostujících fanoušků.
Podmínky pro vstup na plzeňský stadion pro sobotní utkání proti Bohemians.
Fanoušci Baníku Ostrava se v sobotu na stadion ve Zlíně nepodívají.
Co všechno nebude k dispozici na fotbalových stadionech? Pro své fanoušky to shrnuli Bohemians Praha 1905.
Zprávy ze dne 25. listopadu 2021
Na čerstvé restrikce doplatí například i fotbalisté Sparty v Evropské lize, v jejímž posledním kole bude 9. prosince pražský klub hostit Bröndby Kodaň. Slavia a Jablonec, další dva čeští zástupci ve fotbalových evropských pohárech, hrají v posledním kole základní skupiny venku.
Omezeny budou také aktivity v amatérském sportu, kde se může hromadných akcí typů zápasů a turnajů zúčastnit maximálně sto lidí. Nyní byl limit tisíc. Na rozdíl od restrikcí, která trvala od loňského podzimu do letošního jara, tentokrát zůstávají venkovní i vnitřní sportoviště otevřená a trénink i soutěže jsou povolené.
V Česku bude kvůli epidemii covidu-19 znovu platit nouzový stav. Vláda v demisi ho na dnešním jednání vyhlásila na 30 dní s platností od dnešní půlnoci. Nová omezení se týkají také sportovních akcí, kterých se může zúčasnit nyní maximálně 1000 lidí pod podmínkou, že jsou očkovaní, nebo po prodělání nemoci. Aktuálně kapacita omezená nebyla.
Kvůli výskytu koronaviru v týmu Ústí nad Labem se nebude hrát v pátek utkání druhé fotbalové ligy v Jihlavě. Vedení soutěže předehrávku 16. kola odložilo na neurčito. „Z důvodu onemocnění covid-19, nařízené izolace a uvalených karanténních opatření na hráče,“ oznámila Ligová fotbalová asociace, kterou o odklad zápasu Severočeši požádali. Šestnáctým kolem o víkendu začne odvetná fáze druhé nejvyšší soutěže a zároveň skončí podzimní část. FNL potom bude pokračovat v březnu.
Zprávy ze dne 24. listopadu 2021
Fotbalisté Bayernu Mnichov Joshua Kimmich a Eric-Maxim Choupo-Moting měli pozitivní test na koronavirus. Nákazu v týmu dnes potvrdilo vedení bavorského velkoklubu. Oba postižení přitom patří mezi neočkované hráče a především reprezentační obránce Kimmich už na začátku sezony čelil kvůli odmítání vakcíny v Německu velké kritice. Oba hráči byli už před pozitivním testem v domácí karanténě, protože přišli do kontaktu s nakaženou osobou. Přišli tak o úterní zápas Ligy mistrů v Kyjevě. Nyní musejí do izolace.