Mluvil pomalu, tiše, často hledal slova. Kapitán české dvacítky Jan Myšák těžko zakrýval zklamání kvůli zrušení juniorského šampionátu. Útočník je navíc zástupcem ročníku 2002, který vinou pandemie přišel o MS do 18 let a teď i o MS dvacítek. „Atmosféra je ponurá. Nikdo moc nemluvil, když jsme se o zrušení dozvěděli, to zklamání bylo opravdu velké,“ soukal ze sebe na poslední tiskové konferenci z Edmontonu.
Dovedl byste popsat pocity z posledních hodin po zrušení turnaje.
„Velké zklamání u nás všech. U trenérů, u hráčů, a především u hráčů ročníku 2002. Včera jsme na to měli meeting a bylo znát, že atmosféra byla hodně ponurá. Velké zklamání.“
Kde jste čerpali informace, když jste byli zavření na svých pokojích v karanténě?
„Pan Ota Černý, týmový manažer, vždy zavolal přes Zoom, když se dozvěděl něco nového od organizátorů. Ve chvíli, kdy se turnaj zrušil, tak asi do pěti minut jsme měli meeting, kde se nám to oznámilo.“
Byli jste překvapení, že zrušení MS přišlo jako blesk z čistého nebe během pár hodin?
„Musím říct, že ano. My jsme čekali na výsledky testů v karanténách a pak najednou přišel telefonát, že se to ruší. Těch negativních zpráv bylo mnoho. Už v 6:30, když jsem se vzbudil, tak na mobilu visela zpráva, že došlo ke kontumaci s Finy, tím to začalo. Když potom přišla ta poslední zpráva, bylo to... Je to škoda, protože covid nám zrušil i MS do 18 let a teď se to přeneslo na dvacítky. Pro náš ročník 2002 to není úplně suprové. Doufám, že je reálná varianta, že by se to možná mohlo dohrát v létě. Věřím, že by to tak mohlo být.“
Jako prvnímu vám po skončení turnaje volal trenér Karel Mlejnek. O čem jste mluvili?
„Byl to hovor, kde šly emoce ven. Byli jsme všichni zklamaní. Když to shrnu, tak mi jednoduše poděkoval. Já jsem mu hrozně vděčný za to, co mi řekl. Emoce tam hrály svou roli.“
Byla už možnost se setkat fyzicky s dalšími spoluhráči, vzhledem k tomu, že na vás včera byla uvalena karanténa? Třeba Slováci se dojemně loučili na ledové ploše.
„Naše situace byla jiná. My čekali na výsledky testů, nesměli jsme z pokojů, kde jsme byli po dvou. Výsledky přišly, jsme negativní, což je super. Dnes už budeme moci společně alespoň na oběd a trochu ze sebe dostaneme emoce.“
Čerstvý negativní test se týká i jednoho pozitivního nálezu, který zapříčinil kontumaci duelu s Finskem?
„Všichni jsme negativní, ale o tom jednom nevím. Dostal jsem zprávy jen o hráčích okolo. Myslím, že nám to ani nebylo řečeno. Upřímně to netuším.“
Stále platí, že dotyčný hráč nemá žádné příznaky?
„Jsme v kontaktu a pořád to platí tak stejně, že se cítí tak nějak v pohodě.“
Zprávy ze dne 25. listopadu 2021
Omezeny budou také aktivity v amatérském sportu, kde se může hromadných akcí typů zápasů a turnajů zúčastnit maximálně sto lidí. Nyní byl limit tisíc. Na rozdíl od restrikcí, která trvala od loňského podzimu do letošního jara, tentokrát zůstávají venkovní i vnitřní sportoviště otevřená a trénink i soutěže jsou povolené.
V Česku bude kvůli epidemii covidu-19 znovu platit nouzový stav. Vláda v demisi ho na dnešním jednání vyhlásila na 30 dní s platností od dnešní půlnoci. Nová omezení se týkají také sportovních akcí, kterých se může zúčasnit nyní maximálně 1000 lidí pod podmínkou, že jsou očkovaní, nebo po prodělání nemoci. Aktuálně kapacita omezená nebyla.
Zprávy ze dne 24. listopadu 2021
Amatérské sportovní soutěže zatím běží dál i přes zpřísnění opatření proti koronaviru. Někde ale lehce upravili podmínky. Házenkáři povolili klubům, které by měly problémy s nedostatkem hráčů, odložení zápasů maximálně do konce ledna. Squashisté zase pro soutěže družstev snížili počet hráčů v jednom týmu ze čtyř na tři. Proočkovanost mezi amatérskými sportovci je poměrně vysoká.
Zlínský kraj kvůli pandemii koronaviru a přeplněným nemocnicím v regionu od pondělí opět zavírá sport pro fanoušky. Jako první v Česku, zatím na dva týdny. Na extraligové hokejisty Zlína by tak čekaly minimálně tři zápasy před prázdným hledištěm, o fanoušky přijde fotbalové Slovácko i zlínský Fastav. Více čtěte zde >>>
Zprávy ze dne 23. listopadu 2021
Jak zabránit opakování smutného covidového letu do Tokia na blížících se zimních Hrách v Pekingu? ČOV už má soubor receptů. Očkování členů realizačního týmu bude povinné, sportovcům se doporučuje třetí dávka. Pomoct má apel na samoizolaci olympioniků v posledních 14 dnech před odletem, testy necelou hodinu před odbavením i speciální charter, na jehož palubě budou panovat přísnější pravidla než při letu do Tokia. „Nemyslím si, že by někdo měl chuť pravidla nedodržovat,“ věří šéf mise Martin Doktor. Více čtěte ZDE>>>