Slováci padli s Rusy v prodloužení, Kanada vyhrála skupinu

0
Koubkův majstrštyk: Osm nul a LM pro Česko. Další krok: smlouva a boj o titul?
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny

SOUHRN NEDĚLNÍCH ZÁPASŮ MS | Hokejisté Slovenska jsou na světovém šampionátu nadále v kritické situaci. Po prohře 2:3 s Ruskem po prodloužení budou k postupu do čtvrtfinále potřebovat pomoc ostatních týmů a výhru nad USA. Naopak Kanada pokračuje v krasojízdě, výsledkem 7:2 smetla Švýcarsko.

Hosté: 27:07. Mozjakin, 41:10. Tarasenko, 62:06. Panarin

Domácí: J. Hudáček (Laco) – Meszároš, Graňák, Mikúš, Ďaloga, Sersen, Jurčina, Jánošík – Gáborík, Surový, L. Hudáček – Miklík, Viedenský, Tatar – Jurčo, Bližňák, Bartovič – Dravecký, Pánik, Kopecký (C) – Lušňák. Trenér: Vladimír Vůjtek.

Hosté: Bobrovskij (Chudobin) – Jakovlev, Bělov, Kulikov, Antipin, Čudinov, Medveděv, Mironov – Panarin, Dadonov, Šipačjov – Mozjakin, Malkin, Kuljomin – Anisimov, Kovalčuk (C), Tarasenko – Tichonov, Plotnikov, Širokov. Trenér: Oleg Znarok.

Hodek, Šindler – Lederer (vše CZE), Fluri (SUI)

ČEZ Arena (Ostrava - Vítkovice)

8812 (vyprodáno) diváků

Pod nutností vyhrát se Slovensko vypjalo k hrdinskému výkonu, k němuž nebyla dlouho slepá ani Štěstěna. Surový nabídl hrubkou v rozehrávce už v páté minutě gól Kuljominovi, ale i slovenská dvojka Hudáček ve svém debutu na letošním šampionátu ukázala, že ani dnes Slovensko v brankovišti nebude mít problém. Kopecký navíc hned záhy překvapil Bobrovského od mantinelu švihem z otočky a hala se otřásla v základech.

Sborná začala tlačit, ale soupeře mačkala ve svém útočném pásmu bez efektu a často i bez potřebného tahu do branky. Hudáček zneškodnil příležitost Panarina, ale ve 28. minutě ho v přesilovce prostřelil po ledě Mozjakin. Ruský stisk byl v druhé části místy drtivý, ale Slováci se překonávali v obětavosti. Gáborík mohl v 39. minutě znovu strhnout vedení na jejich stranu, ale jeho střela se v přesilovce otřela o horní tyčku.

Citelnou ránu dostaly slovenské ambice v úvodu třetí části. Sotva Surový podruhé zazvonil na tyčku Bobrovského branky, Tarasenko se po rychlém protiútoku šikovně protáhl mezi beky na střed a švihem skóroval. Slováky ale za dřinu odměnil v 48. minutě Gáborík, který z brejku příklepem vyrovnal. Sladkou tečku mohl čtyři minuty před koncem udělat Tatar, ale ve vyložené možnosti zamířil do gólmana.

Jediný slabší moment si brankář Hudáček vybral v prodloužení. V 63. minutě mu propadla za záda Panarinova rána švihem a Slováci získali jen bod.

Skupina B (Ostrava):

Slovensko - Rusko 2:3 v prodl. (1:0, 0:1, 1:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 6. Kopecký (Pánik, Dravecký), 50. Gáborík (L. Hudáček) - 28. Mozjakin (Čudinov, Kuljomin), 42. Tarasenko (Antipin), 63. Panarin. Rozhodčí: Hodek, Šindler (oba ČR) - Fluri (Švýc.), Lederer (ČR). Vyloučení: 2:1. Využití: 0:1. Diváci: 8812 (vyprodáno).

Slovensko: J. Hudáček - Meszároš, Graňák, Ďaloga, Mikuš, Jurčina, Sersen, Jánošík - L. Hudáček, Surový, Gáborík - Miklík, Viedenský, Tatar - Jurčo, Bližňák, Bartovič - Pánik, Kopecký, Dravecký. Trenér: Vladimír Vůjtek.
Rusko: Bobrovskij - Bělov, Jakovlev, Antipin, Kulikov, Medveděv, Čudinov, Mironov - Dadonov, Šipačov, Panarin - Mozjakin, Malkin, Kuljomin - Anisimov, Kovalčuk, Tarasenko - Širokov, Plotnikov, Tichonov. Trenér: Oleg Znarok.

Domácí: 06:20. Trachsler, 42:17. Brunner

Hosté: 00:53. Seguin, 19:42. MacKinnon, 27:59. Ekblad, 39:00. Eberle, 39:59. Eakin, 52:27. Couturier, 57:08. Giroux

Domácí: Berra (Genoni) – Geering, Streit (C), Blum, Josi (A), Helbling, Grossmann – Fiala, Almond, Brunner – Ambühl (A), Bodenmann, Bieber – Suri, Hollenstein, Romy – Schäppi, Trachsler, Wieser – Walker

Hosté: Smith (Jones) – Hamhuis (A), Burns, Muzzin, Barrie, Ekblad, Wiercioch, Savard – Crosby (C), Hall, Eberle – O'Reilly, Giroux, Seguin – Duchene, Spezza (A), MacKinnon – Couturier, Ennis, Toffoli – Eakin

Mayer (USA), Rönn (FIN) – Puolakka (FIN), Lhotský (CZE)

O2 Aréna, Praha

17003 diváků

Kanaďané udeřili již po 53 vteřinách, když za zády gólmana Berry doklepl puk snadno kanonýr Seguin a dal pátý gól na turnaji. Dobrou možnost k vyrovnání nezužitkoval Geering, ale v sedmé minutě nachytal Trachsler kanadského gólmana Smithe a pokusem z nulového úhlu vyrovnal.

Oba brankáři pak předvedli výtečné zákroky, zejména Smith si spravil reputaci, když vychytal samostatný únik Ambühla. Pouhých 18 vteřin před první přestávkou si Kanada vzala vedení zpět, když se mezi střelce zapsal parádní ranou z kruhu pro vhazování MacKinnon.

Od 28. minuty se začal favorit soupeři vzdalovat. Couturier se neukvapil se střelou, byť byl sám v dobré pozici, tak ji ještě vylepšil pro Ekblada a ten málem protrhl síť. Přesně po 39 odehraných minutách překonal v přesilovce Berru nadvakrát Eberle a ještě vteřinu před druhou sirénou úspěšně dorážel Eakin

Do závěrečné třetiny měla Kanada hodně vlažný nástup a Švýcaři si připravili v rychlém sledu dvě vyložené příležitosti. Ty sice zůstaly nevyužity, ale ve 43. minutě dostal za Smithova záda kotouč se štěstím Brunner. Grossmannovo tečované nahození vzápětí zastavila tyč.

Závěr patřil Kanadě. V 53. minutě zvýšil na 6:2 Couturier. Pak si sice při přesilovce čtyři na tři Spezza vylámal zuby na Berrovi, ale v následné klasické početní výhodě pět na čtyři už úspěšně dorážel z úhlu Giroux a v 58. minutě uzavřel skóre.

Skupina A (Praha)

Švýcarsko - Kanada 2:7 (1:2, 0:3, 1:2)
Branky a nahrávky: 7. Trachsler (Schäppi, Streit), 43. Brunner - 1. Seguin (Muzzin, Giroux), 20. MacKinnon (Spezza, Wiercioch), 28. Ekblad (Couturier, Eakin), 39. Eberle (Crosby, Burns), 40. Eakin (Couturier, Ekblad), 53. Couturier (Toffoli, Hamhuis), 58. Giroux (Burns, O'Reilly). Rozhodčí: Mayer (USA), Rönn - Puolakka (oba Fin.), Lhotský (ČR). Vyloučení: 8:6. Využití: 0:2. Diváci: 17.003.

Švýcarsko: Berra - Geering, Streit, Blum, Josi, Helbling, Grossmann - Fiala, Almond, Brunner - Bodenmann, Ambühl, Bieber - Hollenstein, Romy, Suri - Walker, Trachsler, Schäppi - Wieser. Trenér: Glen Hanlon.
Kanada: Smith - Burns, Hamhuis, Barrie, Muzzin, Wiercioch, Ekblad, Savard - Hall, Crosby, Eberle - Seguin, Giroux, O'Reilly - Spezza, Duchene, MacKinnon - Eakin, Couturier, Toffoli - Ennis. Trenér: Todd McLellan.

USA si poradily se Slovinskem a slaví výhru

Hokejisté Slovinska nebodovali na mistrovství světa ani v šestém utkání a po prohře 1:3 s USA sestupují po roční epizodě o divizi níže. Američané vyhráli na turnaji popáté a jsou v čele skupiny B. Pod všechny její branky se v dnešním zápase podepsal Nelson, který vstřelil první dva góly a u třetího asistoval. Tři gólové přihrávky zaznamenal Lewis.

Úvodní třetina patřila Američanům a jejich převahu vyjádřil dvěma góly Nelson, který vždy prokázal cit pro výběr místa. V prvním případě zakončil do prázdné branky po parádní přihrávce Reillyho od zadního mantinelu, podruhé dorazil v přesilové hře střelu obránce Faulka od modré čáry.

Američané pod dojmem vedení v prostřední části polevili, přenechali aktivitu soupeři, který si vytvářel šance zejména díky agilnímu Pancemu. Snížení Slovincům zařídil ze sólového úniku Mušič, který amerického brankáře překonal střelou nad lapačku. Kontaktní gól outsiderovi dodal sebevědomí, ale dalšími možnostmi pohrdl. Na druhé straně mohl favorita uklidnit Arcobello, jeho pokus však zastavila tyč.

Dvoubrankový náskok vrátil Američanům až v úvodu poslední třetiny Eichel, který nechtěně tečoval Nelsonovu střelu do prázdné branky a sebral mu hattrick. Po třetí brance Slovinci tušili, že jejich osud je zpečetěn a zápas se víceméně dohrával. V závěrečné power play, kterou začali už necelé tři minuty před koncem, ještě zahrozili, ale skóre se nezměnilo.

Slovinsko - USA 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 27. Mušič (Ograjenšek, Pretnar) - 5. Nelson (Reilly, Lewis), 17. Nelson (Lewis, Faulk), 42. Eichel (Nelson, Lewis). Rozhodčí: Rantala (Fin.), Gofman (Rus.) - Tošenovjan (ČR), Semjonov (Est.). Vyloučení: 2:3. Využití: 0:1. Diváci: 8202.

Slovinsko: Kristan - Robar, Kovačevič, Gregorc, Kranjc, Pretnar, Štebih, Tavželj, Vidmar - Urbas, A. Kopitar, Jeglič - Muršak, Tičar, Pance - Goličič, Mušič, Ograjenšek - Razingar, Rodmar, Verlič. Trenér: Matjaž Kopitar.
USA: Hellebuyck - Faulk, Krug, Jones, Reilly, Murphy, Moore, Gardiner - Larkin, Coyle, Lee - Smith, Arcobello, Vesey - Eichel, Lewis, Nelson - Bonino, Hendricks, Morin - Sexton. Trenér: Todd Richards.

8. Slovinsko 7 1 0 0 6 9:22 3

Brankář USA Connor Hellebuyck a slovinský útočník Žiga Pance.

0

Mistrovství světa v hokeji 2024 ONLINE

Program Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.