Finsko - Jižní Korea 8:1. Suomi rozdrtilo nováčka z Asie, zářil Aho

Autor: iSport.cz
0
Bořil v ofsajdu? Asi ano, ale žádný záběr není stoprocentní. Nejasná ČK pro Petráka
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews

SOUHRN | Asijská senzace se nekonala. Jihokorejští hokejisté ve svém první utkání v elitní skupině na mistrovství světa schytali tvrdý výprask od Finů, kteří zápas měli zcela ve své režii a vyhráli jasně 8:1. Finský brankostroj se rozstřílel od 4. minuty hry, kdy se v oslabení prosadil Sebastian Aho. Útočník Caroliny přidal proti asijskému soupeři ještě jeden gól a na dva nahrával. Jediný střelcem Koreje se stal útočník Michael Swift.

Finové byli od úvodního buly pro Korejce příliš těžkým soustem, o čemž nejlépe vypovídaly především dva fakty. Na střely mezi tyče předčil favorit svého soka drtivým poměrem 45:9, Seveřané navíc tři z osmi vstřelených branek zaznamenali v oslabení.

Manninen už po 159 vteřinách putoval na trestnou lavici, když za faul vysokou holí obdržel dvě plus dvě minuty, ale místo toho, aby Korejci načali cestu za překvapením, v dlouhé přesilovce naopak sami inkasovali, a to dokonce dvakrát.

Nejprve jim ujel Aho a střelou po ledě mezi betony gólmana Daltona otevřel skóre. V šesté minutě se pak úspěšný střelec proměnil v nahrávače, když připravil dobrou pozici pro Teräväinena a ten zvýšil na 2:0. Finové záhy po skončení oslabení znovu faulovali, když Aho vyhodil kotouč do hlediště, stav se však nezměnil.

A vydržel nakonec až do 28. minuty, kdy právě Aho při první přesilovce ve finském podání snadno přidal ranou bez přípravy třetí gól. Ve 33. minutě se mezi střelce zapsal Savinainen a jen 39 vteřin poté přišla také velká chvíle Korejců - ze samostatného úniku snížil Swift. Finové kontrovali třetí trefou v oslabení zásluhou Nutivaary.

V závěrečném dějství ještě navýšili jednoznačné vítězství Mäenalanen, Kapanen a Pesonen, který se v předchozím průběhu zapsal do statistik dvěma finálními nahrávkami.

FAKTA MS: Jandač má v Dánsku nejmladší tým od šampionátu v roce 1996

Jágr exkluzivně před MS: Plekanec? Kritika na něj byla loni nemístná

Domácí: 03:41. Aho, 05:55. T. Teräväinen, 28:46. Aho, 32:21. Savinainen, 38:52. Nutivaara, 46:01. Mäenalanen, 47:16. Kapanen, 53:51. Pesonen

Hosté: 33:00. Swift

Domácí: Säteri (Husso) – Pokka, Heiskanen, Koivisto, Nutivaara, Kivistö, Honka, Riikola – Kapanen, Mikael Granlund (C), Rantanen (A) – Savinainen, Aho (A), T. Teräväinen – Manninen, Jormakka, Suomela – Anttila, Mäenalanen, Pesonen.

Hosté: Dalton (Song-če Pak) – Young, Won-čon Kim, Regan, Ton-ko I, Hjon-ho O, Plante, Jong-čon Seo – Ki-song Kim, Sang-uk Kim, Jin-Hui Ahn – Swift, Radunske, Min-Ho Čo – Čong-u Čon, Jong-čon I, Sang-hun Šin – Won-čong Kim, U-sang Pak, Čin-kjo Pak – Sang-u Šin.

Jeřábek (Česko), Reneau (USA) – Jensen (Dánsko), Oliver (USA)