SESTŘIH: Česko - Bělorusko 3:2p. Další trápení, prodloužení rozhodl Kubalík

26
Co má Třinec a nemá Sparta? V čem selhali lídři poražených?
Střeďáci na EURO: Koho k Součkovi? Dilema s parťáky i rozestavením

Pochodovat zhruba ve 21:30 kolem české střídačky, slyšeli byste ránu. Země se zachvěla. Když proměnil Dominik Kubalík sólo v prodloužení, spadl Filipu Pešánovi z plic balvan. Musel. Tak konečně nádech! Po dvou porážkách první výhra a totálně vydřená. Národní tým porazil Bělorusko 3:2 gólem z 62. minuty. Vyplatila se sázka na brankáře Šimona Hrubce, zabránil průšvihu a hodně byl cítit Filip Hronek. Co teď? Teď se Česko potřebuje dál zvedat a hlavně pravidelně vyhrávat.

Ne, tohle nebude snadný turnaj, na to se už dá definitivně zapomenout. Když proměnil Dominik Kubalík sólo v divokém prodloužení, střídačka po sobě skákala v totální euforii. Kouč Filip Pešán za hráči stál bez větších emocí, ruce podél těla. V jeho trenérském mozku se ale musela odehrávat velká bouře.

Jen si to vezměte. Česko prohrálo s Ruskem a Švýcarskem. Ano, stane se, může být. Národní tým sice do Rigy přivezl slušně nadupanou sestavu, ale tihle soupeři mají pořád zvuk a kvalitu. Ovšem národní tým klidně mohl ztratit i třetí duel v řadě. Zápas byl hodně vyrovnaný. Bělorusko nemuselo ani nutit české letadlo přistávat, od začátku jste viděli, že ho nemá v plánu pustit do vzduchu. Pár pokusů o start k vidění bylo, to ano. Třeba pokus o velmi častou střelbu v první třetině. „Snažili jsme se to tlačit víc do branky. Jen jsme bohužel nedali góly, kdy jsme tam měli tlak. Musíme dál bojovat,“ vysvětloval Filip Hronek.

Pak se povedl i obrat z 0:1 na 2:1, kdy aktivnější Česko schytalo ránu, že se dostalo do ztráty. Ale že se pak všechno od druhého gólu roztočí? Právě, že vůbec. Tohle zatím nepřišlo.

SESTŘIH: Podívejte se na všechny branky zápasu Česko - Bělorusko

Šimon Hrubec měl dost důležitých zákroků, párkrát sebral soupeři šanci na vyrovnaní, třeba když se před ním sám zjevil Sergej Kosticyn. Ovšem necelých devět minut před koncem stejně dal Jerjomenko na 2:2.

V bláznivém prodloužení pak kryl Hrubec další dvě tutovky, až udeřil Kubalík. Uf. Konečně. Vůbec nešlo o žádnou střelnici. Ba ne, po dvou porážkách šlo Česku hlavně o výhru za jakoukoliv cenu, byl to boj o vlastní identitu, jistotu a taky klid. Dva body ze tří? OK, i tak splněno. Ovšem teď cítíte, jak je klíčové stupňovat tempo, začít vyhrávat. Být lepší, lepší a lepší.

Zápas s Běloruskem svoje pozitiva taky měl. Jistě, číslo jedna, že ho Šimon Hrubec dokončil jako vítězný brankář. To česká jednička hodně potřebuje. Sestava národního týmu se hodila do mixéru a vypadly z něj další výsledky a góly dali všichni tři členové prvního útoku.

Čeští hokejisté se radují z první trefy utkání proti Bělorusku

Každý v jiné situaci, Jan Kovář při hře 5 na 5, Filip Zadina při přesilovce a Dominik Kubalík nakonec ve hře 3 na 3. Navíc Pešánův výběr poprvé neinkasoval v oslabení.

Poprvé v Lotyšsku se taky ukázala česká hrozba jménem Filip Hronek. Na prvních dvou českých gólech měl svůj podpis, ukázal, jak dominantní dovede být. Ukázal svůj přehled, poznali jste, když naskočil na led. Navíc pak jeho obětavost v prodloužení? Drtil běloruské brejky. Vymáčkl se při sprintech zpátky až na krev.

Dva dny bude teď Česko odpočívat. „Máme věci, na kterých potřebujeme zapracovat. Věřím, že to urveme a začne se nám dařit,“ dodal Zadina. Každopádně v zamotané skupině, kde zatím zůstává bez ztráty bodu Slovensko a Švédsko léta v problémech, když čeká na první výhru, si národní tým už nemůže dovolit ztrácet. Potřebuje výhry.

Domácí: 29:44. Jan Kovář, 33:03. Zadina, 61:23. D. Kubalík

Hosté: 25:52. Šarangovič, 51:30. Jerjomenko

Domácí: Hrubec (Will) – Hronek (A), D. Musil, Klok, Hájek, Šulák, D. Sklenička, Moravčík – D. Kubalík, Jan Kovář (C), Zadina – M. Stránský, Špaček, J. Vrána – Sekáč, Chytil, Flek – Smejkal, R. Hanzl (A), A. Musil – Blümel.

Hosté: Kolosov (Šostak) – Falkovskij, Chenkel (A), Znacharenko, Antonov, Bailen, Korobov, Šinkevič, Jerjomenko – Prince, S. Kosticyn, Šarangovič (C) – Protas, N. Komarov, Drozd – Platt (A), Kodola, Paré – Lopačuk, Stefanovič, Nesterov.

Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě
Bělorusko Bělorusko Česko Česko Marek Sýkora Marek Sýkora Miroslav Horák, redaktor Sportu Miroslav Horák, redaktor Sportu
Obnovit
Zprávy ze dne 24. 5. 2021
20:46
24. 5. 2021
Miroslav Horák, redaktor Sportu

„Mělo to čím dál lepší projev. U druhého gólu byla možná klika, že nechytal Danny Taylor. Druhá česká branka byla jasně za gólmanem. Myslím si, že být tam Taylor, chytil by to. Přijde mi, že by Bělorusové mohli postupně odpadávat. Mají takový unavený výraz ve tváři. Tak snad už to Češi proti nim doklepnou,“ hodnotil Miroslav Horák druhou třetinu.

20:43
24. 5. 2021
Marek Sýkora

„Ve druhé třetině jsme se shodli, že Honza vypadá unaveně, ale on se umí kousnout. Zdá se mi, že ho tam vidím poněkud často, trenér asi stáhnul útoky. Od Zadiny se gól čekal. Kovářovi ale trefu přeju,“ řekl Marek Sýkora k českému obratu z 0:1 na 2:1.

20:30
24. 5. 2021
Česko

Druhá třetina utkání skončila za stavu 2:1 pro ČESKO.

20:26
24. 5. 2021
Česko

ČESKO otáčí skóre zápasu! Útočník Filip Zadina v přesilové hře vyslal ránu na brankáře Alexeje Kolosova, jemuž puk propadl až do brány. Na gól českému střelci nahrával druhou asistencí v utkání zadák Filip Hronek, Zadinův parťák z Detroitu.

3. 5. 1998 Česko - Bělorusko 4:2 Basilej MS v hokeji 1998

Sýkora vzpomínal na zážitky z Minsku: Před místními jsem dělal válečného veterána

26

Mistrovství světa v hokeji 2024 ONLINE

Program Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.