Mezinárodní hokejová federace (IIHF) v pondělí vyloučila Rusko a Bělorusko z mistrovství světa, které se v květnu uskuteční ve Finsku. Sborná se nepředstaví ani na odloženém juniorském světovém šampionátu v srpnu v Edmontonu, mistrovství hráčů a hráček do 18 let nebo přeloženém vrcholném turnaji žen.
Vedení mezinárodní federace na mimořádném jednání také pozastavilo účast reprezentačních týmů i klubů z obou států na všech akcích do odvolání v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, na které se podílí i Bělorusko.
IIHF zároveň Rusku odebrala pořadatelství dalšího mistrovství světa hráčů do 20 let, které se na přelomu roku mělo konat v Novosibirsku a Omsku. „Rozhodnutí přemístit akci bylo přijato především z obavy o zdraví a pohodu všech zúčastněných hráčů, funkcionářů a fanoušků,“ uvedli zástupci IIHF v prohlášení. O tom, zda se v Petrohradu bude konat seniorský světový šampionát v roce 2023, rozhodne federace později.
„Mezinárodní federace není politická entita a nemůže ovlivnit rozhodnutí, která se přijímají v souvislosti s válkou na Ukrajině,“ uvedl prezident IIHF Luc Tardif. „Nicméně máme povinnost postarat se o všechny naše členy a účastníky, a proto musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom zajistili, že se naše akce uskuteční v bezpečném prostředí pro všechny týmy, které se mistrovství světa účastní,“ doplnil Tardif a dodal, že jej šokovaly záběry z dění na Ukrajině.

O tom, kdo Rusko a Bělorusko na MS v hokeji 2022 nahradí, se zpráva IIHF nezmiňuje. Federace chce sportovní aspekty pondělního rozhodnutí oznámit v příštích týdnech.
Podle odpoledních informací finského deníku Iltalehti by se do elitní kategorie měli posunout hráči Rakouska a Francie, která by se měla stát nově soupeřem českého týmu ve skupině B. Podle severského média by se MS navíc nemělo hrát v Hartwall Areně. Multifunkční arénu částečně vlastní ruští podnikatelé Roman Rotenberg a Gennadij Timčenko, kteří jsou na sankčním seznamu Evropské unie.
Rusko nebude startovat ani na závěrečných turnajích seriálu Euro Hockey Tour (EHT) - Českých hrách a Švédských hrách. O tom, že nebude sborná pozvaná na České hry, rozhodlo v pondělí vedení Českého svazu ledního hokeje, které schválilo, že žádné reprezentační týmy nebudou hrát proti výběrům Ruska a Běloruska. Švédové poté informovali, že se se zástupci Česka a Finska odpoledne domluvili, že Rusko na další dva turnaje EHT nepozvou.

Zprávy ze dne 9. března 2022
Mezinárodní plavecká federace (FINA) nevyloučí plošně ruské a běloruské závodníky ze svých akcí. Jako jedna z mála sportovních federací jim navzdory doporučení Mezinárodního olympijského výboru (MOV) přijatém kvůli okupaci Ukrajiny povoluje závodit v neutrálních barvách. Vedení světové organizace zastřešující plavecké sporty ale zároveň schválilo, že je možné závodníky z těchto zemí vyloučit z jednotlivých závodů, pokud by jejich přítomnost ohrozila bezpečnost a pohodlí ostatních sportovců případně pořadatelských měst.
Britský tenista Andy Murray se rozhodl, že všechny peníze, které letos získá na turnajích, věnuje na pomoc Ukrajině. Jako ambasador Unicef přispěje na dodávky léků či lékařského vybavení. „Ty příběhy, obrázky, které vidí celý svět, jsou brutální. Nedokážu si představit, jaké musí být něčím podobným procházet. Jako pro tátu vlastních dětí je pro mě vážně těžké sledovat, když děti trpí,“ vyznala se bývalá světová jednička pro BBC.
Zprávy ze dne 8. března 2022
Mezinárodní házenkářská federace (IHF) ze všech svých akcí vyloučila ruské a běloruské týmy, funkcionáře, rozhodčí a další zástupce. Ruské reprezentace tak přijdou o účast na letošních světových šampionátech juniorek a kadetek i mistrovství světa mužů v plážové házené.
A Jaromír Jágr vyzývá fanoušky po celém světě, aby si za symbolických 68 korun zakoupili na duel Kladno - Sparta virtuální vstupenky na podporu Ukrajiny. Více čtěte zde >>>
O2 arena se navečer při zápase Kladno - Sparta převlékne do ukrajinských barev:
Autobus hokejového Liberce přivezl do Česka ukrajinské uprchlíky...
Prezident organizačního výboru olympijských her 2024 v Paříži Tony Estanguet podporuje vylučování Rusů a Bělorusů ze sportovních soutěží, k němuž kvůli napadení Ukrajiny přistoupila většina mezinárodních federací. Předpovídat, jaký bude osud těchto týmů pro příští olympijské hry, ale považuje za předčasné.
Ukrajinka Anastasija Lalentinová nenastoupila do dnešního paralympijského závodu sedících biatlonistek na deset kilometrů poté, co jejího otce, který slouží v ukrajinské armádě, zajali Rusové. „Byla velmi rozrušená, protože ho zbili,“ citovala agentura SID mluvčí ukrajinské výpravy. Více čtěte zde >>>
Ukrajinská vodní slalomářka Viktorija Dobrotvorská si kvůli válce musela prodloužit soustředění v Krakově. Polská strana po napadení ruskými vojsky nabídla ukrajinskému týmu prodloužení pobytu zdarma. Devětadvacetiletá kanoistka toho využila a přivezla k sobě do bezpečí i matku a pětiletou dceru. Její manžel a otec museli zůstat na Ukrajině, protože muži kvůli mobilizaci zemi opouštět nesmějí.
Ukrajinský plavec Andrij Hovorov nesouhlasí se sankcemi FINA pro ruské a běloruské reprezentanty za invazi jeho vlasti. Podle světového rekordmana na trati 50 metrů motýlek by měli být z mezinárodních závodů vyloučeni. Zatímco drtivá většina sportovních organizací Rusku s Běloruskem startovat v soutěžích zakázala, Mezinárodní plavecká federace FINA k tomu navzdory doporučení od Mezinárodního olympijského výboru nesáhla. Pouze jim zakázala užívat názvy svých zemí, národní barvy, vlajku i hymnu a závodit mohou pouze jako neutrální sportovci.