Mezinárodní hokejová federace (IIHF) v pondělí vyloučila Rusko a Bělorusko z mistrovství světa, které se v květnu uskuteční ve Finsku. Sborná se nepředstaví ani na odloženém juniorském světovém šampionátu v srpnu v Edmontonu, mistrovství hráčů a hráček do 18 let nebo přeloženém vrcholném turnaji žen.
Vedení mezinárodní federace na mimořádném jednání také pozastavilo účast reprezentačních týmů i klubů z obou států na všech akcích do odvolání v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu, na které se podílí i Bělorusko.
IIHF zároveň Rusku odebrala pořadatelství dalšího mistrovství světa hráčů do 20 let, které se na přelomu roku mělo konat v Novosibirsku a Omsku. „Rozhodnutí přemístit akci bylo přijato především z obavy o zdraví a pohodu všech zúčastněných hráčů, funkcionářů a fanoušků,“ uvedli zástupci IIHF v prohlášení. O tom, zda se v Petrohradu bude konat seniorský světový šampionát v roce 2023, rozhodne federace později.
„Mezinárodní federace není politická entita a nemůže ovlivnit rozhodnutí, která se přijímají v souvislosti s válkou na Ukrajině,“ uvedl prezident IIHF Luc Tardif. „Nicméně máme povinnost postarat se o všechny naše členy a účastníky, a proto musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom zajistili, že se naše akce uskuteční v bezpečném prostředí pro všechny týmy, které se mistrovství světa účastní,“ doplnil Tardif a dodal, že jej šokovaly záběry z dění na Ukrajině.

O tom, kdo Rusko a Bělorusko na MS v hokeji 2022 nahradí, se zpráva IIHF nezmiňuje. Federace chce sportovní aspekty pondělního rozhodnutí oznámit v příštích týdnech.
Podle odpoledních informací finského deníku Iltalehti by se do elitní kategorie měli posunout hráči Rakouska a Francie, která by se měla stát nově soupeřem českého týmu ve skupině B. Podle severského média by se MS navíc nemělo hrát v Hartwall Areně. Multifunkční arénu částečně vlastní ruští podnikatelé Roman Rotenberg a Gennadij Timčenko, kteří jsou na sankčním seznamu Evropské unie.
Rusko nebude startovat ani na závěrečných turnajích seriálu Euro Hockey Tour (EHT) - Českých hrách a Švédských hrách. O tom, že nebude sborná pozvaná na České hry, rozhodlo v pondělí vedení Českého svazu ledního hokeje, které schválilo, že žádné reprezentační týmy nebudou hrát proti výběrům Ruska a Běloruska. Švédové poté informovali, že se se zástupci Česka a Finska odpoledne domluvili, že Rusko na další dva turnaje EHT nepozvou.

Zprávy ze dne 4. března 2022
Kladno - Sparta v O2 areně. „Když jsme se pro tuto akci rozhodli, chtěli jsme, aby to bylo v aréně s velkou kapacitou, aby ta pomoc byla co nejrozsáhlejší,“ uvedl hrající majitel kladenských Rytířů Jaromír Jágr. „Moc si přeji, aby se zápas konal v bohaté divácké kulise se skvělou atmosférou a aby šlo o kvalitní hokejový zápas, který bude všechny diváky bavit. Podstata je, abychom si společně zápas užili, vybrali co největší částku a pomohli potřebným,“ dodal.
Podpora Ukrajiny pokračuje na extraligových stadionech i v 58. kole. Na fotkách chorea fanoušků v Karlových Varech a Hradci Králové.


Podpora Ukrajiny přišla i od daviscupových týmů Česka a Argentiny...
Hokejová Sparta vzala za svou výzvu Jaromíra Jágra a jeho Kladna, aby se poslední zápas základní části odehrál v O2 areně, kam bude moci dorazit největší možná návštěva. Výtěžek z duelu pak poputuje na pomoc lidem zasaženým válkou na Ukrajině.
Nenápadný ale jasný vzkaz ruského útočníka Nikity Ščerbaka. Mountfield HK nasdílel před startem dnešního zápasu v Litvínově na twitteru helmy několika hráčů včetně té Ščerbakovy, na níž chybí vlajka označující národnost daného hráče...
Fotbalová cenzura.V Číně o nadcházejícím víkendu nebudou k vidění zápasy anglické Premier League. Majitel práv je stáhl z vysílání kvůli akcím na podporu Ukrajiny, které před zápasy kluby a liga plánují. Podobně se čínský vysilatel zachoval třeba v roce 2019, kdy z programu vyřadila duel Arsenal - Manchester City. Tehdejší záložník Arsenalu Mesut Özil totiž upozornil na pronásledování menšiny Ujgurů v Číně. Peking, který kvůli porušování lidských práv čelil kritice i před nedávnou zimní olympiádou, něco takového dlouhodobě odmítá.
Házenkář Stanislav Kašpárek skončí v běloruském Brestu, který byl po ruské invazi na Ukrajinu podporované Běloruskem vyloučen z Ligy mistrů. I když měl smlouvu ještě na příští sezonu, v klubu pokračovat nebude. V Lize mistrů zbývalo Brestu sehrát dvě utkání s Kielem a Vardarem Skopje, která se už neuskuteční. „Nebereme to jako křivdu. Když jsem viděl, jak tvrdě k tomu přistupuje hokej nebo biatlon, tak jsem to čekal,“ uvedl Kašpárek, který je se 44 góly třetím nejlepším střelcem týmu v soutěži, v níž byl Brest už bez šance na postup do vyřazovací části.
Ruský olympijský výbor (ROV) je připraven podpořit sportovce potrestané kvůli invazi na Ukrajinu všemi dostupnými prostředky včetně právní pomoci. Plošné vylučování ruských sportovců z mezinárodních akcí, k němuž po doporučení Mezinárodního olympijského výboru (MOV) přistoupila drtivá většina mezinárodních sportovních federací, považuje za diskriminační.