SESTŘIH: Česko - Rakousko 1:2sn. Blamáž s outsiderem na MS

38
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Duel s nováčkem se vůbec nepovedl. Čeští hokejisté ve třetím zápase mistrovství světa ve Finsku prohráli s Rakouskem 1:2 po nájezdech a připsali si tak druhou porážku na turnaji. Národní tým přitom držel těsné vedení od 18. minuty, kdy se trefil kapitán Roman Červenka. Rakušanům se ale povedlo v poslední minutě třetí třetiny srovnat a nakonec senzačně uspět v nájezdech. O historicky první výhře nad českou reprezentací na šampionátu rozhodl bývalý útočník brněnské komety Peter Schneider. Další zápas hrají Češi ve čtvrtek od 19:20 proti Lotyšsku.

Vedoucí gól dal před koncem úvodní třetiny kapitán Roman Červenka, jenže 37,6 sekundy před vypršením základní hrací doby vyrovnal Brian Lebler. V nájezdech byl pak jediným úspěšným exekutorem Peter Schneider. V sestavě národního týmu už byl po pondělním příjezdu obránce Michal Kempný.

Zápas dvou týmů, které se za poslední měsíc a půl střetly jen během přípravy na šampionát hned třikrát, nabídl od úvodních minut spíše urputný boj než podívanou pro hokejové labužníky. Ve hře byla spousta nepřesností a sám za sebe vypovídal i poměr střel mezi tyčky - Češi vyhráli v tomto ukazateli první třetinu 6:5.

V osmé minutě dostal puk do branky Stránský, ale Rakušané sáhli k trenérské výzvě a ze svého pohledu dobře udělali - video odhalilo, že brankáře Starkbauma při práci na brankovišti neúmyslně podrazil Hertl. O chvilku později Špaček v šanci neuspěl. Zcela bezradně pak působil národní tým v úvodní přesilovce. Záhy následovala další početní výhoda, v níž zazvonil Hronek z kruhu po Vránově nahrávce na tyčku.

Po Kempného provinění se pak museli bránit i Češi, ale situaci ustáli bez úhony a jen chvilku poté, co už byli znovu v pěti, otevřeli skóre. Kundrátek vybojoval kotouč, Blümel ideálně našel najíždějícího Červenku a ten měl z blízka dostatek času zamířit. Asi jen málokdo v tu chvíli tušil, že půjde o jediný gól v podání favorita v celém zápase.

Ve 27. minutě to zkoušel bekhendem z otočky Flek. Na druhé straně prověřil Vejmelkovu pozornost ve 33. minutě nepříjemným pokusem Kirchschläger. O chvilku později zachránila Starkbauma znovu branková konstrukce, když Krejčí dobře mířenou ranou rozezvučel tyčku.

Ve třetí třetině mohl zvýšit Špaček, jenže Starkbaum byl proti. Uklidňující druhý zásah tak nepřicházel. Rakušané cítili šanci na překvapení a nakonec na něj i dosáhli. Národní tým se nechal v závěru zavřít do svého obranného pásma, Starkbaum šel z branky a risk vyšel. Heinrich napřáhl na modré čáře, důrazný Lebler si přikopl puk v brankovišti, ale ještě před tím, než přešel čáru, poslal ho do branky hokejkou, což potvrdila i kontrola u videa.

Po velmi opatrně odehraném prodloužení z obou stran přišly nakonec na řadu nájezdy. Začal je český tým. Hertl nedal, stejně si vedli Kasper, Červenka i Ganahl a Blümel. Schneider si pak vychutnal bývalého spoluhráče z Komety Brno Vejmelku, Smejkal následně neuspěl, Heinrich trefil břevno a Krejčí tak mohl ještě odvrátit šokující porážku, jenže zamířil mimo.

Dalším soupeřem svěřenců Kariho Jalonena bude ve čtvrtek Lotyšsko. Zápas začne v 19:20 SELČ.

Domácí: 17:59. Červenka

Hosté: 59:22. Lebler, . Schneider

Domácí: Vejmelka (Langhamer) – Kempný, Hronek, Ščotka (A), Kundrátek, Jiříček, Šimek, Sklenička, Jordán – Červenka (C), Krejčí (A), Blümel – Vrána, Zohorna, Hertl – Černoch, Stránský, Smejkal – Flek, Špaček.

Hosté: Starkbaum (Madlener) – Maier, Unterweger, Zündel, Heinrich (A), Hackl, Wolf, Wimmer, Brunner, Kirchschläger – Lebler, Haudum, Kasper – Schneider (A), Huber, Nissner – Wukowits, Ganahl (C), Feldner – Achermann, Schwinger.

Frandsen (DEN), Nord (SWE) – Constantineau (FRA), Kroyer (DEN)

Všechny zprávy Důležité Foto Video Sociální sítě Česká účast
Hokejová reprezentace Hokejová reprezentace Kari Jalonen Kari Jalonen Ondřej Kuchař, redaktor Sportu Ondřej Kuchař, redaktor Sportu Pavel Ryšavý, redaktor Sportu Pavel Ryšavý, redaktor Sportu Tomáš Hertl Tomáš Hertl
Obnovit
Zprávy ze dne 24. 5. 2022
20:01
24. 5. 2022

V hledišti haly v Tampere nechybí nejbližší Davida Pastrňáka...

18:19
24. 5. 2022
Hokejová reprezentace

Národní tým dnes proti Finsku nastoupí v brance s Markem Langhamerem, do sestavy se vrací také mladý obránce David Jiříček. Michael Špaček bude hrát centra čtvrté řady a Jiří Černoch se přesune do pozice třináctého útočníka. Mimo sestavu je dvojice obránců Radim Šimek a Michal Jordán.

16:43
24. 5. 2022

Co se dá dělat v Tampere kromě hokeje?

13:00
24. 5. 2022

Jaká je situace ve skupinách a jací soupeři se rýsují českým hokejistům do čtvrtfinále play off? Pavouk MS v hokeji 2022: možní soupeři českého týmu ve čtvrtfinále >>>

Zprávy ze dne 23. 5. 2022
17:21
23. 5. 2022

David Jiříček? Chyboval, ale měl by dostat druhou šanci, řekl ve studiu iSport.cz Jiří Hudler.

VIDEO

38

MS v hokeji 2024 ONLINE - Mistrovství světa v ledním hokeji v Praze a Ostravě

Program a skupiny MS v hokeji 2024 Vstupenky Výsledky MS v hokeji 2023 MS v hokeji žen MS v hokeji U20 MS v hokeji U18

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.